Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 25 września 2011

OKTOBERFEST wrzesień 2011 w Krakowie

Po zakończeniu lata odbywają się najczęściej dożynki zbożowe związane z plonami z których powstaje chleb. Jest święto owoców, kwiatów itp. Mało kto w Polsce obchodzi święto chmielu. Od pewnego czasu jest to dość popularna  impreza również w Małopolsce i innych regionach.

Najhuczniej święto piwa zwane jako chmielowe jest obchodzone na terenie Niemiec, szczególnie w Bawarii. Na terenie Polski od niepamiętnych czasów uprawia się chmiel. Piwowarstwo na naszych ziemiach jest znane co najmniej od średniowiecza.

W sobotę 24 września na odremontowanym dziedzińcu Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie urządzono krakowskie święto chmielu. Głównymi organizatorami były Niemiecko – Polska Izba Przemysłowo - Handlowa oraz Brytyjsko – Polska Izba Gospodarcza z Krakowa święto piwa czyli Oktoberfest.

Na uroczystość szyszki chmielowej zaproszono członków obu izb gospodarczych z władzami wojewódzkimi włącznie. Konsul Generalny Niemiec w Krakowie oraz Pani sekretarz Ambasady Brytyjskiej w Polsce uroczyście odbili w 50 litrowe beczce pełnej tegorocznego piwa tzw. szpunt, czyli drewniany kołek zabezpieczający wypływ tego złotego, smacznego napoju ale tylko dla dorosłych.

Imprezę do późnych godzin prowadziła Pani Agnieszka Libura z BPCC Kraków przy udziale Pani Doroty Mach i całego sztabu obu Izb Gospodarczych. Patronami honorowymi byli Wojewoda Małopolski, Marszałek Województwa Małopolskiego Konsulat Generalny Republiki Federacji Niemiec i oczywiście Przedstawicielstwo Bawarii w Polsce.

Małopolski Urząd Wojewódzki reprezentował Wojewoda Pan Stanisław Kracik. Małopolski Urząd Marszałkowski czyli samorząd reprezentował członek Zarządu Pan Witold Latusek. Z ramienia Sejmiku województwa małopolskiego był jego Przewodniczący Pan Kazimierz Barczyk.

Ponadto uczestniczył liczny korpus dyplomatyczny z terenu Krakowa z Konsulatów Wielkiej Brytanii, Niemiec, Słowacji i inni oraz znani biznesmeni z Wielkie Brytanii, Danii, Holandii, Indii, Niemiec, Włoch oraz Słowacji.

Oczywiście w prawie 200 osobowej grupie uczestników nie zbrakło też licznych przedstawicieli biznesu z małopolski i śląska związanych z kapitałem angielskim, niemieckim, holenderskim i słowackim.

Głównym konferansjerem była znana z wielu filmów przykładowo „Skazany na blusea”, „Sławna jak Sarajewo”, „Komedianci z wczorajszej ulicy”, „Alice”, „Białe tango”,  oraz serialitelewizyjnych między innymi o Śląsku np. w „Świętej Wojnie” Joanna Bartel. Swym tradycyjnym dowcipem, humorem oraz piosenkarskim talentem do łez zabawiała towarzystwo.

Oprawę muzyczną zapewniła orkiestra dęta „Wieniawa” z podkrakowskich Raciborowic gmina Michałowice. Orkiestra mimo, że jest amatorska gra w sposób profesjonalny, a nawet dorównuje znanym  o światowej sławie wielu tego typu orkiestrom. Repertuar ich znany jest krajach jak Finlandii, Niemczech, Irlandii. Obecnie przygotowuje się do tourne po Włoszech i do występu w Watykanie.

 Co to jest piwo ? Piwo powstaje w wyniku fermentacji kilku produktów spożywczych.
Podstawowe produkty z których wytwarza się piwo to : zielona szyszka owoc chmielu, ale obecnie stosuje się niestety granulat wytworzony z szyszek chmielowych, słód z ziarna jęczmiennego lub przenicznego,Woda  Produkcja piwa składa się z kilku etapów tj. produkcja słodu, brzeczki, fermentacja brzeczki, leżakowanie i dojrzewanie, ważenia, filtracji i pasteryzacji. Dopiero po pasteryzacji trafia do sklepów oraz na nasze stoły. Jakość i smak zależy od wielu czynników, między innymi od jakości wody do produkcji, półfabrykatów a na końcu od przechowywania między innymi w odpowiedniej temperaturze.

W średniowieczu wytwarzali je rzemieślnicy zwani piwowarami. Głównymi producentami piwa były klasztory. Obecnie produkcja zajmują się specjalistyczne koncerny i firmy zwane Browarami. Na terenie Polski jest kilkadziesiąt dużych tego typu placówek głównie z kapitałem zagranicznym. Po 1989 r powstają liczne regionalne małe browary.

Zbyt duże spożywanie tego złotego napoju jest niestety dla zdrowia szkodliwe.
Natomiast w niewielkich ilościach odpowiednio przygotowane do spożycia jest doskonałym napojem ale niestety tylko dla osób pełnoletnich. Spożywanie jak to u nas bywa pod chmurką przy byle okazji jest zdradliwe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz