Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 10 lutego 2013

Lutowe wydanie Polonijnego Dwukropka z RPA


Wydawanie periodyku za granicą jest bardzo trudne. Spowodowane jest tym, że tekst musi być interesujący i przyciągający polonijnego czytelnika. Polonia z RPA wydała lutowy numer periodyku Dwukropek. Pani Joanna Majksner - Pinska, kieruje tym tytułem.

Dzień Języka Ojczysta

21 lutego pod patronatem UNESCO obchodzony jest „Dzień języka ojczystego”. Zadaniem jest zwrócenie uwagi na szacunku do języka w państwie które jest dla danego środowiska obowiązujący, a także dbanie o regionalne dialekty.

Obecnie na świecie mówi się 6.500 różnymi językami. Językoznawcy alarmują, że do końca XXI wieku może przetrwać zaledwie jedna dziesiąta.

UNESCO z uwagi na złe prognozy w 1999 roku dla podkreślenia różnorodności językowych w świecie, równocześnie na liczbę języków zagrożonych wyginięciem, postanowił uchwalić 21 lutego Dniem Języka Ojczystego.

Obecnie głownie następującymi językami posługują się ludzie: chińskim - 1170 mln, angielskim - 1135 mln, hiszpańskim - 450 mln, hindi - 400 mln, arabskim 350 mln. 

Pod patronatem UNESCO wydano „Atlas języków zagrożonych” gdzie zostało zamieszczona ponad 3 tyś. tych języków. Z obecnych terenów Polski może zniknąć osiem tych regionalnych języków jak np. kaszubski, białoruski, jidisz, rusiński, romski,
poleski, wilanowiecki, słowiński.

19 lutego 1473 urodził się w Toruniu Mikołaj Kopernik. Jesienią 1491 roku wówczas 18 letni Mikołaj wraz z bratem Andrzejem rozpoczął studia na Wydziale Sztuk Wyzwolonych Uniwersytetu w Krakowie.

Właśnie studiując na tej Uczelni zauroczył się sprawami astronomii i był to początek jego późniejszej sławy. W 1496 roku na Warmii przyjmuje niższe święcenia kapłańskie. Rok 1510 jest dla niego przełomowy i na stale osiedla się we Fromborku.

Mikołaj Kopernik jest to wybitna postać, która przełamała poglądy na obroty ziemi. Jest popularne przysłowie: Wstrzymał słońce ruszył ziemię spłodziło go polskie plemię.

W lutym mija 120 rocznica śmierci Teofila Lenartowicza. Jest to obecnie mało znany poeta XIX wieku. Urodził się 27 lutego 1822 roku w Warszawie. W jego domu był zakorzeniony patriotyzm z uwagi, że jego ojciec był uczestnikiem powstania kościuszkowskiego. Z powodów politycznych przenosi się w 1848 roku do Krakowa.

Wiersz do poezji ( fragment )


Kochanko ducha, dziewico słońca
Z mieczem i w zbroi hartowanej !
Nikt się nie oprze, gdyś jest walcząca,
Nikt się nie oprze, dziewico słońca,
Twojej piękności czarownej !

Zmarł 3 lutego 1893 roku na obczyźnie we Florencji. Natomiast pochowany na Skałce w Krakowie.

A to tylko fragment lutowego numeru Polonijnego periodyku Dwukropek.

(materiał jest chroniony prawem autorskim)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz