Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 28 kwietnia 2014

Fundusze ES TISE


Czwartek 24 kwietnia odbyła się w Krakowie konferencja o finansowaniu zwrotnym przedsiębiorstw ekonomi społecznej. Co to jest Fundusz TISE ?

Operatorem ES Fundusz TISE jest Towarzystwo Inwestycji  Społeczno - Ekonomicznych S.A. Grupa Banku Credit Cooperatif w Warszawie.

Podstawowym zadaniem ES Funduszu jest dostarczenie podmiotom ekonomii społecznej pożyczek preferencyjnych na rozwój jak też wsparcie w rozszerzeniu działalności gospodarczej. Takim wsparciem może być doinwestowanie już istniejącą działalność, wprowadzenie do produkcji nowych produktów czy usług.

Pożyczkobiorca powinien brać jako cel, aby pożyczka z tych funduszy wsparła zwiększeniem wzrostu dochodów jak też zatrudnienie osób niepełnosprawnych w danym podmiocie gospodarczym

Czwartkowa konferencja, to było drugie spotkanie regionalne podsumowujące pierwszy rok funkcjonowania ES Funduszu w Polsce. Spotkanie odbyło się w historycznym miejscu dla małopolskiej ekonomii społecznej tj. w zmodernizowanym pensjonacie U Pana Cogito .

Kim byli uczestnicy ?
- przedstawiciele przedsiębiorstw ekonomii społecznej i Małopolskiego Paktu na Rzecz Ekonomii Społecznej,
- przedstawiciele Regionalnego Ośrodka Polityki społecznej - ROPS Kraków,
- przedstawiciele III sektora z terenu trzech województw: małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego,
- przedstawiciele Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Program konferencji przedstawiał się następująco:
- Dyrektor Pan Marek Szczepański z Banku Gospodarstwa Krajowego przedstawił Program pilotażowy Wsparcie finansowe na rzecz ekonomii społecznej.
- Przedstawicielka TISE Pani Joanna Wardzińska przedstawiła założenia Funduszy ES TISE.
- Reprezentant Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie Pan Jakub Głowacki omówił temat Jak diagnozować i mierzyć wartość dodaną w podmiotach ekonomi  społecznej.

Pożyczkobiorca może otrzymać maksymalną kwotę pożyczki, która wynosi 100 tys. zł. Ma do wyboru możliwość spłaty do 5 lat czyli 60 miesięcy. Ważnym elementem jest możliwość rozpocząć spłaty rat kapitałowych od chwili otrzymania pożyczki po przez skorzystanie z możliwości karencji w spłacie, ktora wynosi maksimum 6 miesięcy.

Dodatkowymi elementami jest bezpłatne doradztwo świadczone po udzieleniu pożyczki. Kolejnym ważnym elementem pożyczki jest brak jakichkolwiek dodatkowych opłat i prowizji jak też przy atrakcyjnym oprocentowaniu w wysokości 50% i 25% stopy redyskonta weksli NBP. Obecnie stopa wynosi 2,75 podstawowego oprocentowania, które wynosi 1,38% w skali roku w określonych przypadkach może zostać obniżone do 0,69%.

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz