Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 5 sierpnia 2014

Gdańskie Europejskie Centrum Solidarności


Europejskiego Centrum Solidarności to nie tylko muzeum promujące wiedzę o powstaniu Solidarności w Polsce. Jest to centrum dialogu na temat współczesnego świata. Stałe miejscem spotkań obywateli, którzy czują się odpowiedzialni za kraj.

Pod koniec sierpnia odbędzie się otwarcia nowego budynku Europejskiego

Centrum Solidarności. Uroczystości zaplanowano na 30 i 31 sierpnia. Nowy obiekt składa się z kilkunastu sal na dwu piętrach. Niektóre już posiadają swoje nazwy:

Narodziny SOLIDARNOŚCI, SIŁA bezsilności, SOLIDARNOŚĆ I NADZIEJA, Im. JANA PAWŁA II, Wojna ze społeczeństwie, DROGA do demokracji, TRIUMF WOLNOŚCI.

Centrum powołane zostało w 2008 roku i posiada status instytucji kultury. Instytucjami, które ja powołały to: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miasto Gdańsk, samorząd województwa pomorskiego, NSZZ „Solidarność” oraz Fundację Centrum Solidarności. Na podstawie materiałów z ESC prezentuje rys historii powstania Centrum cytuje:

... W marcu 1998 roku narodził się projekt Muzeum Solidarności „Polskie drogi do wolności”. Autorami koncepcji byli: przewodniczący Rady Miasta Gdańska Paweł Adamowicz i historyk dr Jerzy Kukliński.
 
... Dziewięć miesięcy później - 29 grudnia 1999 roku – z inicjatywy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, przy poparciu Lecha Wałęsy i instytutu jego imienia, metropolity gdańskiego abp. Tadeusza Gocłowskiego, NSZZ „Solidarność”, Stoczni Gdańskiej i władz województwa pomorskiego, powstała Fundacja Centrum Solidarności z misją utworzenia Europejskiego Centrum Solidarności. Prezesem fundacji został Bogdan Lis.

... 8 listopada 2007 roku miasto Gdańsk, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorząd Województwa Pomorskiego, NSZZ „Solidarność” i Fundacja Centrum Solidarności powołały instytucję kultury Europejskie Centrum Solidarności...
 
Podstawowym zadaniem tej instytucji jest: centrum dialogu o współczesnym świecie, miejsce spotkań obywateli, którzy czują się odpowiedzialni za rozwój demokracji.

W swoich osiągnięciach od powołaniach to: zorganizowanie ponad 650 projektów dla dzieci i młodzieży, ponad 200 konferencji, prawie 90 koncertów i projekcji filmowych, nakręciło 25 filmów dokumentalnych i zorganizowało 24 wystawy czasowe.

W swojej bibliotece posiada bogate archiwum gdzie znajduje się: ponad 120 tysięcy archiwalnych ulotek, plakatów i dokumentów oraz ponad 41 tysięcy zdjęć. ECS wydało 46 książek.

Właśnie dla uczczenia 25 Rocznicy Wolnych Wyborów a także dla upamiętnienie miejsca szczególnego dla ruchu Solidarnościowego i w sąsiedztwie bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej wystartował 3 sierpnia 71 Tour de Pologne.

Ważnym wydarzeniem jest budowa na terenie b. Stoczni Gdańskiej obok bramy nr 2 oraz sąsiedztwie historycznego obiektu gdzie BHP, a obecnie muzeum. Nowy obiekt jest w bardzo zaawansowanym procesie inwestycyjnym. Otwarcie jest zaplanowane jest na koniec sierpnia br.

W dniach 30 - 31 sierpnia właśnie w tym nowym obiekcie odbędą się uroczystości otwarcia Europejskiego Centrum Solidarności w 34. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. To będzie bardzo ważne wydarzenie o zasięgu międzynarodowym.

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz