Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 30 października 2014

Krakowskie 18 Międzynarodowe Targi Książki


Jaką mają popularność Krakowskie 18 Międzynarodowe Targi Książki świadczy fakt, że najnowsza Hala Targowa EXPO Kraków miała trudności z pomieszczeniem 60 tysięcznego tłumu odwiedzających targi w dniach 23 - 26 października.

Swoje 18 Urodziny Targi Książki obchodziły w nowej, nowoczesnej hali przy ul. Galicyjskiej 9 w Krakowie. Już od skrzyżowania ul. Nowohuckiej z Centralną i Galicyjską widać było jakie szły tłumy. W samej hali był okropny tłok i trzeba było cudu aby zrobić zdjęcie czy dostać się do jakiegokolwiek autora o autograf.

Mimo, że można było spotkać ponad 600 autorów polskich i zagranicznych to okazywało się, że chętnych było dużo więcej. Czytelnicy dopytywali się o wielu też mało znanych autorów, ale lubianych przez czytelników.

Najpopularniejszym autorem był Boris Akunin - słynny rosyjska twórca kryminałów. Ale oblegani byli też inni autorzy, tak Polscy jak zagraniczni.

Mnie najbardziej podobało się stoisko z wydawnictwami Telewizji Polskiej. Na półkach było pełno nagrań polskich seriali i filmów fabularnych  jak też tytuły wydane w formie opracowań książkowych.

Spotkanie ze znaną aktorką i pisarką Mają Komorowską było dla mnie nie tylko zaszczytem, ale ukłonem do jej talentu aktorskiego i pisarskiego. To wspaniała z dużym wyczuciem i talentem kobieta.

Oczywiście można wymienić całą plejadę wspaniałych pisarzy jak np. C.J. Daugherty , Jaume Cabré, Marka Krajewskiego, Olgę Tokarczuk, Andrzeja Stasiuka i innych. 
Gościem honorowym była Pani Anna Komorowska żona Prezydenta RP, która stwierdziła cytuje:
- ... wszystkim jestem pod wrażeniem imponującej frekwencji, ale też i oferty godnej tego zainteresowania. Cudownie, że tylu Polaków interesuje się książką i przychodzi na Targi...
- ... Naprawdę bardzo przyjemnie przeciskać się przez ten tłum wielbicieli książek...

Ważnym wydarzeniem tej imprezy targowej jest od 2011 roku przyznawanie tytułu
Ambasadora Targów Książki w Krakowie. Podczas tej edycji ten honor przyznano:
- prof. Jackowi Majchrowskiemu - Prezydentowi Miasta Krakowa,
- Grzegorzowi Gaudenowi - dyrektorowi Instytutu Książki,
- Annie Polony i Józefowi Opalskiemu - od wielu lata prowadzący galę Konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza,
- Jerzemu Fąfarze – dyrektor Podkarpackiego Instytutu Książki i Marketingu w Rzeszowie.

Od wielu lat tradycyjnie w pierwszym dniu Targów jest rozstrzygnięcie konkursu im. Jana Długosza 2014. Gala jest zawsze w słynnym historycznym krakowskim Teatrze im. J. Słowackiego. W tego rocznej 17. edycji Konkursu decyzją Jury nagrodę otrzymał prof. Grzegorz Niziołek za książkę Polski teatr Zagłady, która ukazała się w 2013 roku nakładem Instytutu Teatralnego i Wydawnictwa Krytyki Politycznej.
 
Po raz pierwszy nagrodą była kampania promująca książkę laureata Konkursu w salonach Empik oraz na www.empik.com .
Ogłoszono już termin 19. edycja Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, które odbędą w dniach 22-25 października 2015 r. w EXPO Kraków już tradycyjnie przy ul. Galicyjskiej 9. Polecam stronę www.targi.krakow.pl

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim)

wtorek, 28 października 2014

Ogólnopolskie Spotkanie Ekonomii Społecznej 2014


Tradycyjnym zwyczajem raz w roku organizowane jest spotkanie działaczy i instytucji związanych z Ekonomią Społeczną. W tym roku dniach 23 - 24 października odbywało w Warszawie.

Organizatorem Jubileuszowego Spotkania Ekonomii Społecznej czyli obchodów 10 lecie powołania Stałej Konferencji Ekonomii Społecznej było forum organizacji działających na rzecz rozwoju sektora, które jest pomysłodawcą organizacji corocznych ogólnopolskich spotkań.

W tym roku organizatorami byli: Fundacja Inicjatyw Społeczno - Ekonomicznych Warszawa, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Rada Programowa OSES, Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich.
 
W pracach przygotowawczych poszczególne sesje udział wzięli przedstawiciele z:
Instytut Spraw Publicznych, Związek Lustracyjny Spółdzielni Pracy, Akademia im. Leona Koźmińskiego, PwC, Stowarzyszenie EKON, Stowarzyszenie Czas –Przestrzeń - Tożsamość, Fundacja Rozwoju Społeczneństwa Obywatelskiego.

Z całej Polski uczestniczyło kilkuset przedstawicieli organizacji, stowarzyszeń, spółdzielni socjalnych, samorządów, Henryk Wujec przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP, przedstawiciele Ministra Pracy i Polityki Społecznej itp. Cała impreza odbywała się na parterze Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie był organizatorem i patronem grupy Małopolski. W skład delegacji wzięli przedstawiciele organizacji i instytucji zajmującej się tematyką oraz przedstawiciele założyciele Małopolskiej Ekonomi Społecznej. W skład zespołu weszli między innymi przedstawiciele z: ROPS Kraków, Chrzanowa, Gorlic, Jordanowa, Rabki, Słopnic, Sułkowic, Tarnowa, U Pana Cogito z Krakowa, Stowarzyszenia StoSA Kraków i BINFO Kraków

Program dwudniowej konferencji był bardzo bogaty i następująco przedstawiał:


- Wystąpienie inauguracyjne wygłosił Pan Henryk Wujec doradcy Prezydenta RP, przewodniczący Stałej Konferencji Ekonomii Społecznej -SKES. Następnie wystąpił Pan Jacka Męciny sekretarza stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

Na sesji inaugurującej Konferencję wykład wygłosił prof. Witold Orłowski. Moderacje prowadził Krzysztof Cibor z Fundacji Inicjatyw Społeczno - Ekonomicznych.

Natomiast uczestnikami debaty byli: Jacek Męcina sekretarza stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, Ilona Gosk dyrektor Biura Polityki Społecznej w Kanclelarii Prezydenta RP, Michał Olszewski zastępca Prezydenta M St. Warszawy, Witold Orłowski - ekspert PwC, Karoliny Cyran - Juraszek przedstawicielka Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Tematyką było cytuje...
Jaki wpływ na rynek pracy ma i może mieć ekonomia społeczna, co robić, by efekt ten był jak największy i jak najlepszy ? Czy ekonomia społeczna sprosta wyzwaniom, jakim przed pracą stawia globalizacja, demografia, przemiany gospodarcze? Jaka jest rola państwa, a jaka społeczeństwa w tworzeniu miejsc pracy dla osób w najtrudniejszej sytuacji ?

W drugim dniu na plenarnej sesji podsumowano konferencję.

Debacie udział wzięli: przedstawiciel Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ryszard Praszkiera z Instytut Polityki Społecznej UW, Joanna Wardzińska wiceprezes Towarzystwo Inwestycji Społeczno - Ekonomicznych S.A. , Dorota Wróblewska dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społeczne w Toruniu.
Sesję moderował Tomasz Schimanek przedstawiciel Instytut Spraw Publicznych, członek SKES.

Zaprezentowano podstawowe ustalenia i rekomendacje wypracowane podczas sesji tematycznych. Paneliści odnieśli się do rekomendacji, ale także do dyskusji w kontekście wyzwań dla ekonomii społecznej.

W pierwszym i drugim dniu konferencji odbyły się w grupach sesje tematyczne sesje, cytuje...

Polityka
- 35 tysięcy nowych miejsc pracy w przedsiębiorstwach społecznych - kto za to odpowiada ?
- Ile miejsc pracy tworzy ekonomia społeczna - co musimy wiedzieć, by efektywnie wspierać sektor ?
- Ile miejsc pracy tworzy ekonomia społeczna - co musimy wiedzieć, by efektywnie wspierać sektor ?

Praktyka
- Praca najwyższym dobrem osoby niepełnosprawnej.
- Jak włączyć biznes w zmianę społeczną ?
- Jak włączyć biznes w zmianę społeczną ?

WIZJA
- Jak będzie wyglądała ekonomia społeczna i rynek pracy za 5, 15 i 30 lat ?
- Wartości w ekonomii społecznej. Rzecz o nieprzeciętnych walorach ekonomii społecznej.
- Wartości w ekonomii społecznej. Rzecz o nieprzeciętnych walorach ekonomii społecznej.


(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim)

poniedziałek, 27 października 2014

Krakowski Kongres Dużej Rodziny


W nowym - nowoczesnym obiekcie Centrum Konferencyjno - Kongresowym ICE w Krakowie 20 października odbył się Kongres Dużej Rodziny - wyzwania i perspektywy. Udział zaszczycił Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Krakowski Kongres w swoich założeniach podejmował ocenę pierwszych miesięcy działania wprowadzonej przez Rząd RP Karty Dużej Rodziny oraz refleksją nad dalszymi działaniami w polityce pro rodzinnej.
  

Gościem kongresu był Bronisław Komorowski Prezydent RP. W swoim wystąpieniu przekazał między innymi cytuje...

.... Dziękuję za podjęcie w porę działań, które mogą dać w przyszłości przełamanie kryzysu demograficznego. W porę, to znaczy zanim wygasną aspiracje rodzicielskie dzieci dawnego wyżu demograficznego... .
.... Jest już późno, ale wspólnymi siłami nadganiamy te zapóźnienia...

Kongres organizowany był przez: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus", Miasto Kraków, Forum Samorządowe na Rzecz Dużych Rodzin. Partnerem krakowskiego Kongresu oraz całego programu Karty Dużej Rodziny jest Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Ważnym elementem i wydarzeniem było podpisanie przez Władysława Kosiniaka - Kamysza Ministra Pracy i Polityki Społecznej i Marka Sowę Marszałka Województwa Małopolskiego umowy partnerskie, a także pomiędzy 25 instytucjami i firmami z Małopolski, które przystąpiły do grona Partnerów Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny. Wymienione jednostki reprezentują instytucje kultury, ośrodki medyczne i firmy transportowe.

Udział Kongresie Dużej Rodziny - wyzwania i perspektywy, wzięła duża grupa samorządowców z całej Polski. Programy regionalne działają już województwach: lubelskim, lubuskim, łódzkim, opolskim, podkarpackim i świętokrzyskim. W planach  jest jeszcze powstanie Programu tym roku na terenie kujawsko - pomorskiego oraz zachodnio – pomorskiego. Natomiast w 2015 roku będzie działać na terenie Mazowsza.

Wielu uczestników kongresu jak też Joanna Krupska Prezes Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”, zaznaczyło, że w dużej rodzinie posiada dużo zalet. Ważnym element jest bardzo intensywne życie, jak też dużo radości, bo dzieci to największa radość, jaką może nas spotkać. Powstają ścisłe relacje między dziećmi i rodzicami jak też jest świetną szkołą komunikacji i dowiadywania czym jest dobro wspólne.

Władysław Kosiniak - Kamysz Minister Pracy i Polityki Społecznej przekazał informacje, że kończą się prace nad ustawą o Karcie Dużej Rodziny, która  powinna  trwale wpisać w porządek prawny odnośnie wspierania rodzin wielodzietnych. Cytuje słowa Ministra ... To jest państwa zasługa, zasługa rodzin wielodzietnych i partnerów biznesowych... .

Dla wyróżniających się instytucji i samorządów przyznano nagrody.

Specjalne nagrody Miasta Przyjaznego Dużej Rodzinie otrzymały miejscowości:
Szczecin, Lublin, Kraków, Serock, Wołomin i Grodzisk Mazowiecki.

Natomiast za promocje Dużej Rodziny otrzymały tytuł Media przyjazne dużym rodzinom otrzymali:

- Katolicka Agencja Informacyjna
- dziennik Rzeczpospolita
- Telewizja Polska

W Polsce istnieją już Samorządowe karty dla rodzin wielodzietnych w 449 gmin, a kolejne 62 chcą ją wprowadzić jeszcze w tym roku, następne 140 powoła 2015 roku.

Pierwsza samorządowa karta Dużych Rodzin została wprowadzona we Wrocławiu w 2005 r., a kolejna w 2008 r. w Grodzisku Mazowieckim. Od tamtego okresu  inspiratorem przyjmowania przez samorządy takich kart był Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”. Zaznaczyć należy w 2011 r. swe karty wprowadziło 16 samorządów, rok później kolejne 34, dziś posiada 450 samorządów. Karty samorządowe gwarantują na ogół zniżki na lokalne środki komunikacji jak też w instytucjach sportowych oraz kulturalnych zarządzanych przez gminę bądź powiat.

Lista wszystkich zniżek dostępna jest na stronie: www.rodzina.gov.pl .

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim)

środa, 22 października 2014

V. Rocznica Małopolskiego Związku Emerytów


Małopolski Związek Emerytów, Rencistów i Osób Niepełnosprawnych w Krakowie obchodzi w tym roku 5 rocznice swojego powstania. W środę 15 października odbyło się uroczyste spotkanie założycieli i członków w Centrum Kultury i Rekreacji Seniorów.
 
W 2007 roku rozpoczął się rozpad Polskiego Związku Emerytów na inne Związki oraz stowarzyszenia skupiające emerytów, rencistów i osoby niepełnosprawne. Powodem było skostniały i mało ruchliwe działanie poprzedniego związku jak też upolitycznienie.

Niezadowolona grupa działaczy starego związku z Oddziału Śródmieście jak też Krowodrzy powołała nowy Związek o nazwie: Małopolski Związek Emerytów, Rencistów i Osób Niepełnosprawnych w Krakowie. Jest organizacją pozarządową działającą na rzecz osób starszych i niepełnosprawnych.

Podstawowym zadaniem nowego związku jest, cytuje:

- Prowadzenie działalności charytatywnej.
- Pomoc społeczna, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób.
- Działalność na rzecz integracji społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
- Działania na rzecz osób niepełnosprawnych.
- Działalność na rzecz osób w wieku emerytalnym.
- Kultura, sztuka.
- Edukacja, nauka, oświata i wychowanie.
- Wspieranie i upowszechnienie kultury fizycznej.
- Turystyka i krajoznawstwo.
- Przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym.

Za siedzibę obrało pomieszczenia przy ul. Grzegórzeckiej róg Rzeźnicza w Krakowie.



Obok stałych zadań związanych z obsługą seniorów sztandarowymi imprezami są między innymi: wyjazdy na wycieki krajowe i zagraniczne np. na Słowację - Oravica.

Prezesem założycielem jest Pani Alicja Gackiewicz. Obecnie Związek obecnie liczy kilkanaście tysięcy członków skupionych w kilkudziesięciu kołach oraz dalej się rozwija.

Niestety w dalszym ciągu w Krakowie i na terenie Małopolski jest duża grupa emerytów, rencistów i osób niepełnosprawnych, którymi nikt się nie interesuje oraz też są przypadki gdzie się udać z powodu niepełnej informacji ze strony samorządów i innych instytucji, gdzie mogą się zgłosić i przyjemnie spędzić czas oraz rozwijać swoje zamiłowania.

Kiedy do niedawna była akcja rozdawania darów żywności z UE to pokazało jaka jest bieda i potrzeba zabezpieczenia podstawowych potrzeb tej grupy mieszkańców.

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim)

niedziela, 19 października 2014

Kraków wzbogacił się o nowe Centrum Kongresowego ICE

Na krakowskich Dębnikach u podnóża zamku wawelskiego prof. Jacek Majchrowski Prezydent Miasta Krakowa w czwartek 16 października otworzył nowoczesne Centrum Kongresowe ICE, które ma już obłożenie imprezami, konferencjami na kilka lat.

Długa była droga zanim powstało Centrum Kongresowe ICE. Minęło kilkanaście lat starań o jego powstanie oraz siedmiu latach prac projektowych. Sama budowa trwała trzy i pół roku budowy.


Nareszcie 16 października Kraków otrzymał prestiżowe Centrum Kongresowego przy ul. Marii Konopnickiej 17 na światowym poziomie. ICE - Congress Centre będzie miejscem, gdzie na najwyższym poziomie kultura i sztuka spotyka się z nauką i biznesem.

Projekt Budynku Centrum Kongresowego ICE wyłoniony został w międzynarodowym konkursie architektonicznym. Wygrał zespół:

1. Ingarden & Ewý Architekci - Główny Architekt
Autor: Krzysztof Ingarden
Współpraca:  Jacek Ewý;
Architekci prowadzący: Piotr Urbanowicz (Project Manager), Jacek Dubiel, Piotr Hojda, Sebastian Machaj, Jakub Wagner, Tomasz Koral, Piotr Kita  

2. Arata Isozaki & Associates - Konsultant Projektu
Autorzy: Arata Isozaki, Hiroshi Aoki
Zespół: Yoko Sano, Takayuki Uchida
 
3. Akustyką zajmowali się Raf Orlowski, ARUP Acoustics Cambridge, UK
4. Technologia sceny wykonali: ARUP Venue Consulting, Winchester, UK  


5. Konstrukcjami zajmowali Project Service, Kraków, Polska
Autorzy: Jerzy Gundelach, Włodzimierz Jacek Jędrychowski
Współpraca: Piotr Gundelach, Michał Górski, Maciej Janusz, Jerzy Kaczmarczyk, Grzegorz Leśny. 

Przedstawiam kilka ciekawostek odnośnie tego obiektu na podstawie dokumentacji:
 
1. Sala audytoryjna jest typu Winnica z częściowo otaczającą oraz częściowo frontalną aranżacją widowni wokół estrady. Bardzo dobrze dostosowana do funkcji konferencyjno - kongresowych i koncertowych. Takiego typu sala umożliwia realizację imprez:
- koncerty symfoniczne z widownią dla 950 widzów, natomiast scena wówczas pomieści 100 osobową orkiestrę i 200 osobowy chór,
- koncerty z widownią dla 1450 - 1800 widzów przy ograniczonym składzie orkiestry, 
- konferencje z widownią dochodzącą do 2100 miejsc.

2. Sala teatralna jest wielofunkcyjna w kształcie tradycyjnego, prostokątnego tzw. „pudełka do butów”. Scena typu pudełkowego to portal sceniczny, regulowane proscenium, kurtyna i zaplecze. Zmienna ilość miejsc na widowni dochodząca maksymalnie do 600 widzów.

Miejsca siedzące dla widzów rozmieszczone są na dwóch poziomach - stalli i balkonu –  pozwala to niewielka odległości pomiędzy sceną i widownią. Daje możliwość realizować między innymi: przedstawienia teatralne i baletowe, koncerty, konferencje, meetingi, projekcje filmowe.

3. Sala kameralna zlokalizowana została na trzecim piętrze ICE. Posiada płaską podłogą i 300 miejscami siedzącymi, wyposażone jest w ścianę akustyczną umożliwiającą podział na dwie niezależnie działające części. Zespół sal konferencyjnych wraz z salą kameralną i holem mogą tworzyć jedną dużą przestrzeń ekspozycyjno - bankietową o powierzchni ok. 1000 m2.

4. Zespół sal konferencyjnych znajduje się w sąsiedztwie sali kameralnej oraz obejmuje:
- przestrzeń konferencyjną o powierzchni ok. 500 m2, którą można elastycznie dzielić za pomocą systemu ścian akustycznych,
- zespół konferencyjny uzupełniają pokoje dla organizatorów, centrum prasowe, toalety i hol z bufetem,
- zespół wraz z salą kameralną i holem mogą tworzyć jedną dużą przestrzeń ekspozycyjno - bankietową o powierzchni ok. 1000 m2.
- taki układ pozwala realizować spotkania w ramach konferencji i kongresów, kameralne koncerty, meetingi, projekcje filmowe, pokazy mody.
- następujące są możliwe aranżacje:
a) układ jednoprzestrzenny - przestrzeń wystawowa,
b) układ konferencyjny - podział na grupy robocze, audytorium 2 x 50, przy stołach 11 x 12
c) układ bankietowy przy możliwości miejsca siedzące 360 lub stojące dla 1000 osób,
d) układ kongresowy dla audytorium 2 x 300.

5. Pokoje wielofunkcyjne 32 pomieszczenia o zróżnicowanej powierzchni,
zlokalizowane na dwóch kondygnacjach - F1 i F2. Pozwalają na organizację spotkań dla od 6 do 30 osób. Pomieszczenia wyposażone zostały w indywidualne węzły sanitarne. Mogą służyć jako pokoje spotkań lub jako garderoby zbiorowe i indywidualne.

Dla Krakowa to ważny obiekt, bo w miejsce klepiska i chaszczy naprzeciwko dumnego Zamku na Wawelu sąsiaduje obecnie nowoczesny obiekt. Operatorem kompleksu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe www.biurofestiwalowe.pl .

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim)

Forum Współpracy Międzynarodowej


Zgłaszając się w piątek 17 października na Forum Współpracy Międzynarodowej spodziewałem, że uczestnicząc dowiem się coś nowego. Niestety był to kolejny przed wyborcy kit organizacyjny radnego Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Co prawda sam dokument projektu, profesjonalne przegotowane zaproszenia przez firmę zewnętrzną w realizacji okazał się w realizacji wielką chałą oraz nudą. Na samym początku spotkania po cichu szeptano, że konferencja prasowa została odwoła. Następnie coś wypadało z programu.

Organizatorzy czyli Federacja Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP podawali cytuje ...

Forum Współpracy Międzynarodowej to największe w regionie wydarzenie poświęcone tematyce współpracy zagranicznej. Debaty, targi, spotkania informacyjne pozwolą wzmocnić zaplecze merytoryczne instytucji i organizacji podejmujących współpracę międzynarodową, umożliwią wymianę doświadczeń i wiedzy. Oczywiście to było wielkie kłamstwo.
                                                               Zaproponowano następujący program cytuje:
- Spotkanie informacyjne: Kreatywna Europa, Europa dla Obywateli.
- Spotkanie informacyjne: Program Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka.
- Spotkanie informacyjne: Erasmus + dla młodzieży, nauczycieli i organizacji współpracujących z młodzieżą
- Spotkanie informacyjne: Erasmus + dla studentów i pracowników naukowych
- Spotkanie informacyjne: Konkursy Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
- Spotkanie informacyjne: Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki.
- Spotkanie informacyjne: AIESEC Polska.
- Debata: Polska Polityka Zagraniczna a aktywność międzynarodowa samorządów i NGO.
- Debata: Współpraca międzynarodowa samorządów i NGO 2014-2024.

Niestety realia były inne. Co prawda na początku wydawało, że Forum i targi się rozkręcą oraz będą tłumy zainteresowanych - ale niestety wiało nudą

Mając na uwadze pozostać i nudzić, czy po uczestniczeniu w spektaklach
- Kreatywna - Europa - komponent Kultura i Europa dla Obywateli.
- Program Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013 (w tym założenia programu na lata 2014-2020.
oraz dwukrotnym zwiedzeniu mini stoisk, postanowiłem zrezygnować udziału w tym
Forum.

No cóż moje kondolencje Panie Kazimierzu Barczyk szefie  Federacja Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP, bo to było coś i nic za Unijne Pieniądze. Podpowiem, że lepsze tego typu Fora organizuje Izba Przemysłowo Handlowa, Centrum Transferu Technologii Politechniki w Krakowie czy Miejski Ośrodek Wspierania Inicjatyw Społecznych w Krakowie.

Szkoda, że starą zajezdnie MPK w Krakowie jako miejsce historyczne jest udostępniane nie do celów muzealnych. W dodatku w asyście mini piwnego browaru.

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim)

Dziennikarza wyprowadzili ochroniarze


Dzisiaj dotarł do mnie wpis na FB odnośnie działań Gazety Krakowskiej. Ja rozumie jest akcja wyborcza i należy dokopać tylko J. Majchrowskiemu. Ale jakoś z tej redakcji nikt nie pofatygował się na rozprawy sądowe przeciwko pewnej powiązanej z PO organizacji.

Cytuje :Dziennikarze "Gazety Krakowskiej" od kilku dni pracowali nad tekstem dotyczącym spółki Infrastruktura Miejska oraz zatrudnienia w niej Adama Migdała, radnego z prezydenckiego klubu Przyjazny Kraków. Urzędnicy niechętnie odpowiadali na pytania dziennikarzy. Gdy ostatecznie Dawid Serafin udał się osobiście do biura prezesa IM, został stamtąd wyprowadzony przez trzech ochroniarzy...

Ja na temat obecnego składu redakcji Gazety Krakowskiej dawnego organu KW PZPR mam wyrobioną opinie. Kiedy Gazeta została sprywatyzowana nagle stała się strasznie skierowana na prawo. Niestety jest tam na etacie wysokiego urzędnika osobnik, który się skompromitował jako działacz jednej Spółdzielni Mieszkaniowej.

O autorze, którego wyproszono można powiedzieć, że zrobiono dobrze i nareszcie przytarto jemu nosa. Jest kompromitacja co do zatrudniania tzw. dziennikarzy w tej zacnej redakcji. Jakoś nigdy redakcja nie zajęła się fałszerstwami od wielu lat w pewnej spółdzielni mieszkaniowej jak też zatajaniem i fałszowaniem historii np. księgarni, kina osiedlowego na terenie Osiedla Na Kozłówce, gdzie mieszka od wielu lat po odziedziczeniu mieszkania inny słynny redaktor tej Gazety, działacz tam spółdzielni.. Oczywiście ofiara jego i jego kumpli jeszcze żyje.

A tak na marginesie to radzę aby Pan Dawid Serafin sam sobie zrobił rachunek sumienia i zajmował tym co na obiecywał innym oraz nieprawidłowościami w jaki sposób zatrudniani są działacze PO i jak niszczy się tych co ujawniają korupcje działaczy tej opcji w samorządzie wojewódzkim. Podpowiem, że wielu z nich pcha się na stanowiska między innymi do Sejmiku Województwa.

A kolejnym tematem aby redakcja się zajęła to sprawami: nieprawidłowości w rozdzielaniu środków finansowych szczególnie na promocji i dofinansowania pewnej organizacji satelity Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego gdzie 2010 roku dopuszczono się fałszerstwa wyborczego bo szefem został b. członek Zarządu Województwa z Nowego Sącza.

A jak już chce Gazeta Krakowska poruszać temat korupcji to podpowiadam w Krakowie przy pl. Kleparskim w dawnej siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Kontroli Prasy i Publikacji - czyli tzw. cenzurze, urzędnicy wojewódzcy załatwili kilka miesięcy temu na siedzibę pewnej organizacji społeczno - politycznej gdzie prezesem i dyrektorem biura został były członek Zarządu Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego z Nowego Sącza. Mimo, że ta funkcja winna być sprawowana społecznie. No cóż osoba ta jako absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zamiast być księdzem została politykiem PO.

(Materiał jest chroniony prawem autorskim)

Targi EUROTOOL


W dniach 14 - 16 października po uroczystym otwarcie Targów Eurotool Blachy - Tech - Expo. Zaprezentowano wiele technicznych i technologicznych ciekawostek. Wszystko to odbywało się w nowych halach EXPO Kraków ul. Galicyjska 9.

Gwoździem otwarcia Targów Eurotool było odsłonięcie Statuy Smoka wzorowanego na rzeźbie jaka znajduje się pod Wawelem w Krakowie. Wykonana została z aluminium i osadzona została na granitowym postumencie. Posiada 2,5 m wysokości i 1,7 m szerokości oraz waży 224 kg . Podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Krakowie edycji w Styczniu 2015.

Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Urządzeń do Obróbki Materiałów były  jednym z najważniejszych miejsc spotkań specjalistów z branży obróbki mechanicznej w Europie Środkowo - Wschodniej. Każdego roku odbywa się przegląd prezentowanych maszyn i urządzeń, porównania technologii, jakość oraz jakość wykonania.

W jednym miejscu w jednym czasie spotkało się 6 tysięcy profesjonalistów z całego świata - piastujące stanowiska prezesów, właścicieli firm, dyrektorów oraz stanowiących podstawową kadrę techniczną przedsiębiorstw, reprezentujących takie branże jak: przemysł budowy maszyn, motoryzacyjny, AGD, lotniczy, górniczy, kolejowy, medyczny, spożywczy czy sportowy.

Targi stale od wielu lat odwiedziły misje gospodarcze z takich krajów jak: Danii, Estonii, Francji, Iraku, Jordanii, Słowacji - stwarzając tym samym szansę dla polskich firm na nawiązanie trwałej współpracy z kontrahentami zagranicznymi.

Do tradycji tej imprezy targowej jest przyznawanie w drugim dniu Eurotoolu nagród w postaci Złotych Smoków. Komisja Konkursowa w tym roku była składzie: prof. dr hab. inż. Józef Gawlik, dr inż. Jerzy Stós, dr inż. Marek Dąbrowski, mgr inż. Zbigniew Chuchro i dr inż. Janusz Wojtyczek przyznała nagrody:
 
W kategorii obrabiarki:
- Główną nagrodę przyznano za Zautomatyzowane stanowisko obróbcze z pośrednim pomiarem wykonywanego detalu - zgłaszającym był FANUC Polska Sp. zoo. Producentem jest  Firma FANUC Polska Sp. zoo.
- Nagrodę za Inteligentny system zabezpieczeń (ochrony) w najszybszych przecinarkach plazmowych STIGAL. Zgłaszającym był STIGAL /producent: STIGAL.
- Nagrodę za Docieraczkę Lapmaster 15” zgłaszającym MARCOSTA Ryszard Starzec. Producentem jest Lapmaster International Ltd.

W kategorii narzędzia:
- Główną nagrodę w konkursie targowym zdobył System wymiennych uchwytów „SOLIDFIX®” w narzędziach napędzanych marki „SAUTER®” – zgłaszającym był FATPOL TOOLS Sp. zoo. Producentem jest SAUTER FEINMECHANIK GmbH.
- Nagrodę Program Narzędziownia 3.0 zgłaszającym była Firma Projektowanie i Wdrażanie Systemów Komputerowych, która też jest producentem tego Programu.

W kategorii aparatura pomiarowo - kontrolna:
- Główną nagrodę w konkursie targowym przyznano MoveInspect HR - maszyna współrzędnościowa - zgłaszającym był AICON 3D Systems GmbH, która też jest producentem

W kategorii oprzyrządowanie technologiczne:
- Nagrodę w konkursie targowym przyznano Urządzeniu Plazmowemu ADVANCED MACHINES do Aktywacji Powierzchni. Zgłaszającym był MILATEC Sp. zoo, która też jest producentem.
- Nagrodę w konkursie zdobyła - Głowica 3DPlus z technologią CAB. Zgłaszającym był AEP - Ajan Engineering Polska, producentem jest AJAN Elektronik Service San.

Warto zajrzeć na stronę targów www.eurotool.krakow.pl

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim)