Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 6 października 2016

Krakowskie Forum Współpracy Międzysektorowej


W Krakowskim Centrum Obywatelskim odbyła się konsultacja pt. „Jak osoby z niepełnosprawnościami współdecydują o Krakowie”. Na terenie wielkiej aglomeracji zachodzi wiele problemów, które najlepiej znają właśnie osoby tematem powiązane.

Głównymi tematami spotkania były:

1. Sposób realizacji projektów zgłaszanych przez osoby niepełnosprawne w ramach Budżetu Obywatelskiego.

2. Sposób przeznaczania środków finansowych na realizację projektów na rzecz osób niepełnosprawnych w Krakowie.



Moderatorzy spotkania: Bogdan Dąsala pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Osób Niepełnosprawnych, Małgorzata Bochenek przedstawicielka organizacji

pozarządowych ze składu Rady Budżetu Obywatelskiego i Przemysław Dziewitek z Centrum Obywatelskiego przedstawili podstawowe założenia debaty.

Stronami uczestniczącymi byli:

przedstawiciele krakowskich rad dzielnic, których w Krakowie jest osiemnaście, organizacji seniorskich, organizacji zrzeszających osoby o różnej niepełnosprawności. Szkoda tylko, ze nie było przedstawicieli największej krakowskiej organizacji harcerskiej gdzie istnieje klub seniorski i tzw. Nieprzetarty Szlak zajmujący się dziećmi niepełnosprawnymi.

Kluczową część Forum stanowiła debata - cytuje:

- niepełny dostęp do informacji o zgłoszonych projektach do Budżetu Obywatelskiego i sposobach głosowania
na nie  (forma papierowa, elektroniczna) przez osoby
niepełnosprawne,

- składanie projektów w Budżecie Obywatelskim przez organizacje dla osób niepełnosprawnych i problemy z tym związane (przeznaczenie większej puli pieniędzy dla organizacji
dla osób niepełnosprawnych, a nie na pojedyncze projekty),

- problemy architektoniczne (niewystarczające dostosowanie
nawet tak nowoczesnych
obiektów jak: Tauron Arena, Centrum Kongresowe dla osób niewidomych czy słabowidzących),
- doświadczenia osób indywidualnych (rodziców osób niepełnosprawnych) związanych z problemami, które te

osoby napotykają w trakcie realizowania projektów (sposób zgłaszania pomysłów zmian),
- ujednolicenie dźwiękowości na sygnalizacjach świetlnych w 
Krakowie dla osób niewidomych i słabowidzących (np.
problemy techniczne, ze względu na ciszę nocną niektóre
sygnalizacje świetlne są wyłączone z użytku),

- zróżnicowanie  procentowe  w przeznaczaniu nakładów
finansowych w dzielnicach Krakowa na projekty na rzecz osób niepełnosprawnych w Krakowie.

Według założeń organizacyjnych miało być - Forum Współpracy Międzysektorowej – Zaangażowanie osób z niepełnosprawnością do współdecydowania o Mieście. Ja uważam, że moderatorzy spełnili swoje zadania przedstawiając szeroko problematykę tych tematów. Natomiast uczestnicy dość często tradycyjnie jak na spotkaniach tego Centrum Obywatelskiego poza filozofowaniem niewiele pownosili. Poruszali problemy, które są dawno znane. Wychwalano tylko trzy dzielnice pomijając inne jak np. działanie w tym temacie dzielnicy XIII Stare Podgórze .

Pominięto fakt informacji takich zgłaszanych problemów jak:

- likwidacja Filii nr 3 MOPS Kraków przy ul. Powstańców Wielkopolskich na terenie dzielnicy XIII i przeniesienia jej na Rondo Grzegórzeckie do Dzielnicy II, mimo obsługi osób niepełnosprawnych i potrzebujących między innymi z dzielnicy XIII, IX,

- uczestniczenie przedstawicieli organizacji osób niepełnosprawnych w spotkaniach konsultacyjnych – prasowych inwestora i budowniczych stacji PKP Kraków – Zabłocie i Kraków – Krzemionki. A jest to ważne aby od początku pilotować i konsultować, a nie potem wymyślać problemy i szukać pieniędzy na poprawę dostępu do użytkowania tych obiektów dla osób niepełnosprawnych.

Należy się duży pokłon dla pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Osób Niepełnosprawnych oraz jego zespołu w organizacji takiego forum choć nie tylko ja uważam jak też były głosy z sali aby organizować takie spotkania raczej w miejscach przyjaznych niepełnosprawnych bo zaplecze Stadionu Wisły z uwagi na odległość od głównej drogi i przystanku komunikacji miejskiej jest jednym z utrudnień uczestniczenia, szczególnie dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

Natomiast organizowanie takich spotkań przez tzw. Centrum Obywatelskie jest po prostu nieporozumieniem co do jakości.

(zdjęcia chroni prawo autorskie)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz