Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 20 lipca 2017

Program pomocowy Za Życiem


Na podstawie Uchwały nr 160 Rady Ministrów z 20.12.2016 w sprawie wsparcia dla rodzin powolany został Program Za Życiem odpowiedzialnym za realizacje jest Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej RP przy współpracy Caritas Polska.

Przedstawiam fragmenty Programu dla rodzin o nazwie Za Życie:

… Konsultacje programu Za życiem zwane też „Konsultacje+” to cykl szesnastu regionalnych i dwóch ogólnopolskich konferencji połączonych z warsztatami, podczas których odbędzie się społeczne opiniowanie zmiany ustaw w związku z wejściem w życie programu „Za życiem”. To także 32 spotkania ze środowiskami osób niepełnosprawnych. Konsultacje skierowane są zarówno do przedstawicieli organizacji zajmujących się kwestiami wychowawczymi, socjalnymi, niepełnosprawnością, jak też do wszystkich zainteresowanych.


Pierwsza ogólnopolska konferencja otwierająca „Konsultacje+” odbyła się 17 maja w Warszawie. 23 czerwca w Szczecinie ruszyły konferencje regionalne, które odbędą się w każdym województwie i zakończą się 4 października w Opolu. 

Harmonogram konferencji regionalnych: 

23.06.2017 Szczecin, 27.06.2017 Białystok, 28.06.2017 Ełk, 03.07.2017 Gorzów Wlkp.11.07.2017 Kraków, 12.07.2017 Częstochowa, 25.07.2017 Rzeszów,   26.07.2017 Lublin, 05.09.2017 Kielce, 18.09.2017 Gdańsk, 19.09.2017 Bydgoszcz, 20.09.2017 Siedlce, 26.09.2017 Wrocław, 02.10.2017 Łódź, 03.10.2017  Poznań, 04.10.2017 Opole… 

Ja uczestniczyłem w Konferencji na ten temat jaka odbyła się w Krakowie.
Organizatorzy, którzy uczetniczyli w krakowskiej konferencji byli przedstawiciele: Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Sekretarz Stanu Pan Krzysztof Michałkiewicz, p.o. Prezesa Zarządu PFRON Pani Dorota Habich, Dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych w MRPiPS Pan Mirosław Przewoźnik oraz Wojewoda Małopolski Pan Piotr Ćwik. Między innymi uczestniczyli też przedstawiciele Małopolskiej PFRON, MOPS, Caritas Polska.




W swoich wystapieniach przedstawili propozycje i jakie są konsultacje projektów ustaw, których tematem jest program kompleksowego wsparcia dla rodzin Za Życiem. Podstawowym celem programu jest wszech stronna pomoc osobom niepełnosprawnym oraz ich rodzinom. 

W krakowskiej konferencji wzięło ponad stu uczestników reprezentujących instytucje publiczne, organizacje pozarządowe, ośrodki pomocy społecznej, a także osoby z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunowie. Niestety brak było przedstawiciela Krakowskiej Choragwi ZHP mimo, że jeszcze od tzw. komuny istnieje program Nieprzetartego Szlaku skupiajacy w harcerskich drużynach młodzież z niepełnosprawnościami.

Na zakończeniu głównej części konferencyjnej zainteresowani uczestniczyli w warsztatach, które poruszały między innymi tematy: Warsztaty Terapii Zajęciowej – diagnoza i kierunki zmian, wsparcie dla osób z autyzmem oraz skoordynowana opieka medyczna nad kobietami w ciąży i wczesne wspomaganie rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym jak też jaka jest rola asystenta rodziny. 


A oto skrót projektu, którego jest przeprowadzenie pogłębionych konsultacji projektów ustaw, których tematem przewodnim jest program kompleksowego wsparcia dla rodzin Za Życiem. Celem programu jest wszechstronna pomoc osobom niepełnosprawnym oraz ich rodzinom. 

A oto skrótowe założenia  programu wsparcia dla rodzin Za życiem cyt.:

Program kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem” obejmuje swoimi działaniami rzeczywistą i pełną pomoc w celu integracji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych oraz wsparcie ich rodzin. Dodatkowo przewidziana jest również pomoc dla kobiet w okresie ciąży (w tym powikłanej), porodu i połogu oraz rozwój wsparcia dla matek z małoletnimi dziećmi.

Program zapewnia podniesienie jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej, zwiększenie efektywności i dostępności do rehabilitacji dzieci, u których zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, powstałych w prenatalnym okresie rozwoju lub w czasie porodu. W programie przewidziane jest również wsparcie dla rodzin w opiece nad osobą niepełnosprawną czy zabezpieczenie potrzeb mieszkaniowych…

Pomoc uczennicom w ciąży. Celem działania jest: zapewnienie przez szkołę lub placówkę możliwości kontynuowania nauki przez uczennicę w ciąży. Grupa docelowa: uczennice w ciąży. Podmioty realizujące: szkoły i placówki systemu oświaty, jednostki prowadzące ww. szkoły i placówki…

… Opieka wytchnieniowa dla rodziców lub opiekunów osób niepełnosprawnych. Celem działania jest: zabezpieczenie opieki dla osób niepełnosprawnych oraz wsparcie członków rodziny w opiece nad dzieckiem niepełnosprawnym poprzez możliwość uzyskania pomocy rodzinie, w formie opieki wytchnieniowej w związku: ze zdarzeniem losowym, pomocą w załatwieniu codziennych spraw lub potrzebą odpoczynku opiekuna, uczestnictwem członka rodziny w aktywizacji zawodowej organizowanej przez powiatowy urząd pracy, podjęciem przez członka rodziny zatrudnienia w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy…

Z uwagi, że założenia programu jak też wytyczne są bardzo ważne nie tylko dla zainteresowanych i ich rodzin pełny tekst znajduje sie na stronie www.zazyciem.mpipis.gov.pl jak też na www.mpips.gov.pl .

Niestety budzi wiele zastrzeżeń w informacjach jest wiele błędów ze strony organizatora głównego jak np. Na oprawce info wydrukowano adres strony www.zazyciem.mrpips.gow.pl chociaż faktycznie jest www.zazyciem.mpipis.gov.pl

(zdjęcia chroni prawo autorskie)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz