Łączna liczba wyświetleń

środa, 26 października 2011

Krakowskie święto zmarłych

Od kiedy w Polsce i Małopolsce jest religia katolicka pierwszy listopada jest „Świętem Zmarłych” . Co prawda ważniejszym dniem jest drugi dzień listopada zwany „Zaduszkami” ale obecnie nie jest to powszechnie obchodzone święto .

Miasto Kraków oraz jego aglomeracja już od kilku tygodni przygotowuje się do zabezpieczenia mobilnego, bezpieczeństwa mieszkańców i gości, zabezpieczenia parkingów oraz organizacji ruchu drogowego. Podstawowe instytucje, które odpowiadają za poszczególne elementy organizacji, są już w stanie ostrego pogotowia.

Szacuje się, że w okresie od 29 października do 2 listopada cmentarze w Krakowie,
Wieliczce oraz aglomeracji krakowskiej odwiedzi pół miliona osób, a może więcej. Z Krakowa autobusami MPK można dojechać do Wieliczki, Niepołomic, Skawiny, Krzeszowic, Zabierzowa i innych okolicznych miejscowości.

W okolicach krakowskich nekropolii czekają nas utrudnienia w ruchu. Kompleksowe informacje na temat „Wszystkich Świętych 2011 roku” można znaleźć na stronie internetowej www.krakow.pl . Natomiast władze innych miast i regionów na swoich stronach internetowych szczegółowo podają informacje odnośnie spraw związanych z działaniem cmentarzy i w jaki sposób do  nich dojechać.

Jest ważna informacja dla samochodziarzy, największe obecnie miejsce korkowe w Krakowie koło Makro, czyli Rondo Ofiar Katynia od 28 października staje się bezkolizyjne i otwiera poziom O i wiadukt czyli +1. Bez problemu przykładowo od bramek koło lotniska Balice wiaduktem nad rondem przejedzie się dalej . Natomiast przejazd pod rondem czyli poziom - 1 otwarty będzie pod koniec listopada. Wszelkie szczegóły na stronie ZIKiT.
 
ZIKiT Kraków – instytucja odpowiedzialna za drogi i transport miejski. Zajmuje się planowaniem rozkładów jazdy komunikacji miejskiej i aglomeracyjnej, zabezpieczenie dróg miejskich oraz miejsc parkingowych w okresie świątecznym, szczegóły na stronie www.zikit.pl

MPK Kraków –  operuje głównie  taborem tramwajowym, autobusowym. Odpowiada za zabezpieczenie komunikacji miejskiej oraz umożliwienie przewiezienia pasażerów w okresie  Święta Zmarłych do rejonów cmentarzy. Szczegółowy rozkłady jazdy tramwajów i autobusowych w tym też specjalnych linii jest na stronie www.mpk.krakow.pl zakładka „rozkłady jazdy”.

ZCK Kraków – jest zarządcą głównych cmentarzy w Krakowie zwanych komunalnymi  jak Rakowicki, Batowicki – Prądnik Czerwony, Podgórski, Grębałowie – Nowa Huta, Wola Duchacka, Bronowice, Pychowice i Prokocim. Obok tych cmentarzy na terenie Krakowa i aglomeracji krakowskiej oraz powiatów ościennych istnieje bardzo dużo cmentarzy kościelnych zwanych parafialnymi jak też różnych wyznań.

Cmentarze  komunalne w dniu 1 listopada czynne będą od godz. 7.00 do ostatniego odwiedzającego. Natomiast w „Dzień Zaduszny” 2 listopada w godzinach 7.00 do 19.00. W inne dni zgodnie z wywieszkami na bramach cmentarnych, zwyczajowo przeciętnie od godz. 8.00 – 19.00. szczegóły na stronie www.zck-krakow.pl a tych stronach są mapki głównych cmentarzy.

Krakowska Straż Miejska - Z uwagi na bezpieczeństwo  odwiedzających groby bliskich będą specjalne patrole mundurowych funkcjonariuszy oraz ochraniarzy po cywilnemu. Szczegóły na stronie www.strazmiejska.krakow.pl .

Na terenie Krakowa i aglomeracji miejskiej oraz ościennych gmin bezpieczeństwa pilnować będzie tradycyjnie Policja pod hasłem „Znicz 2011” szczegóły na stronie www.malopolska.policja.gov.pl , Żandarmeria Wojskowa, Straże miejskie funkcjonariusze Straży Granicznej oraz ulubieńcy kierowców inspektorzy w białych czapeczkach i zielonkawych pojazdach z „Inspekcji Drogowej”. Należy dobrze pamiętać numery alarmowe 112, 997, 998, 999. Najlepiej swoje samochody pozostawić w garażu, a na cmentarz wybrać komunikacje publiczną.

W ogólnopolskie akcji policyjnej „Znicz 2011” jak też akcje w poszczególnych miastach, województwach jest zabezpieczenie bezpiecznego dotarcia odwiedzających groby bliskich, zdyscyplinowanie kierowców przed bezmyślnością i pospolitą głupotą. A to tylko fragmenty podstawowych działań tak ze strony naszej jak odpowiednich służb.

Brak informacji co planuje PKP Intercity i Przewozy Regionalne, bo zazwyczaj nie pokazują się ich przedstawiciele na konferencjach prasowych przed „Świętem Zmarłych”. Podstawową zasadą jest przed wyjazdem do innej miejscowości jednak zaglądnąć do internetu lub stosować do działań odpowiednich służb tak przed cmentarzami jak w drodze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz