Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 20 grudnia 2011

Małopolski wigilijny smak


Małopolski Urząd Marszałkowski w Krakowie po raz pierwszy zorganizował kiermasz
„Małopolskich Bożonarodzeniowych” przysmaków. Impreza odbywa się na Rynku Głównym koło Sukiennic i pomnika Adama Mickiewicza. Impreza potrwa do poniedziałku 19 grudnia.

Grudniowa edycja jest kolejną odsłoną letnich konkursów „Siedem smaków”.  „Wigilijny Małopolski Szlak” jest imprezą towarzyszącą tego rocznym „Krakowskim Targom Bożonarodzeniowym”. Obie kiermaszowe imprezy promują małopolskie i krakowskie produkty żywnościowe.

To ważne imprezy przedstawiające region, producentów żywności i pamiątek. „Siódmy Małopolski Festiwal Smaku” , który zakończył się  pod koniec sierpnia bieżącego roku najlepiej promują regionalne kulinaria. Oczywiście do takiej promocji też należy zaliczyć imprezy organizowane prze Firmę Targi w Krakowie jak „Targi Żywności”, Gastrofood z działem „Małopolskie Produkty Regionalne”.

„Małopolski wigilijny  smak” to specyficzna impreza, której zadaniem jest przedstawienie oraz zaoferowanie świątecznych produktów i przysmaków . Tam koniecznie trzeba pójść i zdegustować osobiście potrawy. Kiermasz jest czynny do późnych godzin wieczornych.

Obecnie na stoiskach są takie przysmaki jak: śliwka suszona z Iwkowej i okolic, polędwica faszerowana suszonymi śliwkami i kiełbasa wiejska wędzona oparami śliwek suszonych od Motaka z Iwkowej, pyszne wędliny i boczki od Gawora, pyszne soki od Mauera, zakopiańskie oscypki, charsznicka kapusta kiszona z leśnymi grzybami, smaczne krakowskie pieczywo świąteczne z piekarni krakowskiej przy ul. Bociana.

W obecnym kiermaszu biorą udział między innymi laureaci tegorocznego letniego „Siódmego Małopolskiego Festiwalu Smaku” jak: suska sechlońska faszerowana polędwica, sułkowicka krzonówka, golonkowy salceson Podstolego, karp zatorski w zalewie octowej, jajecznica po królewsku, korzenny filet śledziowy i placki po andrychowsku, oscypki podgrzewane na grilu z żurawiną. 

Na kiermaszu nie tylko można na licznych pokazach zdegustować te smakowitości ale też dokonać zakupów na świąteczny stół.

W małopolskim rejestrze „Produktów tradycyjnych i regionalnych” zarejestrowano do dnia dzisiejszego 50 różnych produktów żywnościowych. Natomiast 10 produktów żywnościowych z Małopolski otrzymało „Certyfikat  Unii Europejskiej” i wpisano do
Rejestrów Unii jako chronione międzynarodowym prawem „Małopolskie produkty regionalne”.

Szkoda, że zapach i smak tych potraw obecnym systemem nie można przesłać czytelnikom. Duże brawa należą się dla Pani Magdaleny Gdowskiej z Wydziału Promocji Departamentu Turystyki, Sportu i Promocji Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie, odpowiedzialnej za oba projekty to jest „Letniego Małopolskiego Smaku” i „Wigilijny Małopolski Smak”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz