Łączna liczba wyświetleń

sobota, 8 września 2012

Nowa trasa górnicza w Wieliczce


W piątkowe południe orkiestra Kopalni Soli w Wieliczce obwieściła o rozpoczęciu uroczystego otwarcia dla ruchu turystycznego wyremontowanego szybu górniczego REGIS. Tym samym oficjalnie uruchomiona została specjalna nowa trasa górnicza.

Szyb Regis nowoczesną windą zawiezie zwiedzających na podziemny szlak górniczy do wielu jeszcze dziewiczych rejonów i zakamarków kopalni.

Zjazd w solną głębinę, to przejście do innego fantastycznego podziemnego świata przyrody. Turysta udający się na ta trasę musi ubrać się w odpowiednie górnicze ubranie, kask ochronny, lampkę górniczą, podręczny kilofek, pochłaniacz tlenku węgla. Niestety damskie szpileczki są zakazane.

Czas podziemnej przygody trwa prawie trzy godziny. Zjeżdżając w dół kopalni turysta staje się na ten czas młodym górnikiem nazywanym potocznie „śleprem”. Pod okiem doświadczonego górnika przodowego nabywa nowe doświadczenia oraz przygody.

Podczas wędrówki po kopalnianych starych chodnikach i wyrobiskach czeka go wiele zadań do wykonania, przykładowo jak dokonać częściowej obróbki bryły solnej. Po drodze spotka wiele przygód i niespodzianek, ale to tajemnica. Wytrwali na koniec zostaną uhonorowani certyfikatem przynależności do braci górniczej.

Szyb górniczy Regis zwany królewskim to najstarsza zachowana budowla wielickiej kopalni, który został wydrążony w XIV wieku za panowania Króla Kazimierza Wielkiego.

Na dole pierwszego poziomu pod ziemią to jest 57 metrów do dnia dzisiejszego zachowały okazy belek drzewa dębowego z oszalowania chodników i komór podziemnych. Niektóre belki są osmolone bo to pozostałość po podziemnym pożarze w 1545 roku.

Szyb w okresie okupacji hitlerowskiej został zburzony i urządzono tam boisko. Usunięto maszynownie, urządzenia wyciągowe i pozostał tylko szkielet budynku. Dzięki dotacji z Unii Europejskiej, pomocy państwa oraz zaangażowania kopalni soli obiekt został zaledwie w ciągu dwu lat odbudowany.

Jego głównym obecnie zadaniem to odciążenie Głównego Szybu im. Daniłowicza w Centrum Kopalni. Jest też inne zadanie tego obiektu. Z uwagi, że znajduje się w samym centrum miasta obok zamku wielickiego, ułatwi turystom po zwiedzeniu podziemia kontynuować dalszy turystyczny spacer po zabytkach nadziemnych.

Najważniejszym atutem tej placówki jest, że znajduje się niedaleko stacji kolejowej Wieliczka - Kopalnia oraz przystanku autobusowego w kierunku centrum Krakowa.

W Krakowie przy ul. Wiślnej znajduje się Biuro Promocji Kopalni gdzie można zakupić bilety oraz souveniry.

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim) i ( CC )

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz