Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 18 września 2012

Światowe Forum Mediów Polonijnych. Refleksje


Same założenia organizacji Światowego Forum Mediów Polonijnych jest ciekawe. Niestety tradycyjnie rutyna gubi organizatorów. Zgodnie z prawem jeżeli są dotacje z funduszy publicznych powinno być rzetelne sprawozdanie w dodatku podane do publicznej wiadomości.

Miejmy nadzieje, że odpowiednia kontrola trafi do organizatorów i wyjaśnione zostaną powody nie ujawnienia rozliczeń poprzednich imprez i roczne rozliczenie za 2011 rok jak i ostatnich kilku lat..

Stara maksyma mówi: uderz w stół a nożyce się odezwą. Rozumie atak na moją osobę szczególnie Pana K. odznaczonego brązowym - można się zapytać za co go otrzymał ?

Postanowiłem powrócić do poprzedniego materiału relacji z drugiego dnia imprezy. Oczywiście, już wchodząc do teatru witał na schodach plakat informujący, że kasa jest otwarta co daje pewne sugestie.

Przewodnicząca komisji konkursowej na publikacje z XIX Forum stwierdziła, że nikt z mediów elektronicznych nie nadesłał materiałów. Niestety była to nieprawda ja osobiści Pani W Szefowej biura Prasowego Forum przesłałem.

Oczywiście za zmiany poprzedniego tytułu przez redakcję nie odpowiadam.

Co prawda pominąłem szczegółu Cateringu w teatrze, bo był to temat nie konieczny , a zarazem reklama firmy cateringowej, która wypełniła bardzo dobrze swoje zadanie i wszyscy ocenili jako wspaniałe dania. W poprzedniej relacji pisałem o serwowanej kawie, herbacie.

Piątek 14 września dziennikarze Forum uczestniczyli w spotkaniu na terenie Sali Posiedzeń Rady Miasta Kraków. Uczestników powitała Pani Magdalena Sroka zastępca prezydent Miasta Krakowa ds. Kultury i Promocji Miasta.

Miasto Kraków ma co pokazać polonijnym dziennikarzom z uwagi na liczne zabytki oraz nowe inwestycje. Pan Michał Jakubczyk Kierownik Referatu Rozwoju Turystyki - Wydziału Informacji, Turystyki i Promocji Miasta Krakowa w swoim referacie przedstawił co może Kraków zaoferować polonijnym dziennikarzom i turystom.

Uczestnicy Forum otrzymali skromne souveniry. Filia Krakowskiego Biura Festiwalowego dała dodatkowo 100 składanych planów centrum miasta Krakowa w języku angielskim.

Następna część spotkania krakowskiego to temat o Spółdzielczości - niestety nuda i raczej na spotkanie tylko dla wąskiego grona. Oczywiście już wcześniej awizowałem do biura organizacyjnego, że w Krakowie jest ważna siedziba związana ze Spółdzielczością przy ul. Malborskiej.

Natomiast jako sygnatariusz Małopolskiego Paktu na Rzecz Ekonomii Społecznej przedstawiłem propozycje aby nawiązano kontakt z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Krakowie. Pracownicy tej instytucji chętnie by przedstawili temat organizacji Spółdzielni Socjalnych, które są wzorem nie tylko w Polsce.

Mimo możliwości organizacji wycieczki do kilku takich spółdzielni na terenie Krakowa, które były by większą atrakcją aniżeli wykłady np. przedstawiciela Krakowskiego Banku Spółdzielczego. Niestety brak było zainteresowania tą formą ze strony organizatorów.

Co prawda już po części wykładu o promocji Krakowa uczestnicy spotkania wychodzili do sali Portretowej na kawę oraz pyszne krakowskie pierogi i gołąbki z mięsem w kapuście charsznickie.

Oczywiści na zakończenie uczestnicy mogli zwiedzać Królewskie Miasto Kraków.

Ostatnim etapem uczestników Jubileuszowego Forum w poniedziałek 17 września, a więc w rocznicę najazdu ZSRR w 1939 r na Polskę miało się odbyć uroczyste wystąpienie Prezydenta RP oraz wręczenie wysokich odznaczeń państwowych.

Był to jedyny punkt tego dnia. Tradycja nakazuje, aby wcześniej przedstawić kto wystąpił o odznaczenia oraz jakie osoby są wskazane do otrzymania takiej godności.

Niestety ale ten temat tradycyjnie utajniono. Jak podaje komunikat Gabinetu Prezydenta wręczenia odznaczeń dokonał Pan Maciej Klimczak Minister w Gabinecie Prezydenta RP. Dokonano wręczenia odznaczeń siedmiu osobom. Jest zaskoczeniem szczególnie nagrodzenie Pana Józefa K.

W miejsce odznaczonych osób powinni ten zaszczyt otrzymać głównie dziennikarze polonijni ze wschodu, zachodu, Azji, Afryki. Dziennikarze z pierwszego frontu broniącego polskości zagranicą.

Dlatego postanowiłem upublicznić fragment informacji z Kancelarii Prezydenta RP....
Minister Maciej Klimczak, w imieniu Prezydenta RP, wręczył odznaczenia zasłużonym dla rozwoju mediów polonijnych (1 / 5)

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski nadał odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla rozwoju mediów polonijnych. Odznaczenia w imieniu Prezydenta RP wręczył Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Maciej Klimczak.

W poniedziałek w Pałacu Prezydenckim odbyło się  spotkanie z dziennikarzami polonijnymi z ponad dwudziestu krajów z Europy, Ameryki, Azji i Afryki, uczestniczącymi w XX Światowym Forum Mediów Polonijnych Małopolska-Podkarpacie 2012 Tarnów – Kraków – Rzeszów - Warszawa. Odznaczeni zostali:
za wybitne zasługi dla rozwoju współpracy Rzeczypospolitej Polskiej z innymi krajami, za działalność charytatywną i społeczną

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
 Tadeusz Rzońca - za zasługi w działalności na rzecz promocji Polski oraz budowy społeczeństwa obywatelskiego
 ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI
 Jolanta Kwiek i Małgorzata Sajdak
SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI
Józef Komarewicz ? , Leszek Zbróg
BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI
Iwona Surman i Tadeusz Urbański.

Minister Maciej Klimczak gratulował dziennikarzom odznaczeń, które są wyrazem wdzięczności, jaką wyraża poprzez swojego prezydenta Rzeczpospolita za wszystkie ich dokonania.  Podkreślił, że media polonijne mają wpływ na to, jak Polska jest postrzegana. Minister dziękował dziennikarzom polonijnym i prosił, aby nie ustawali w staraniach, dbałości o to, aby obraz Polski był jak najlepszy w oczach wszystkich, którzy nas w świecie obserwują. ...

Miejmy nadzieje, że dziennikarze polonijni wypowiedzą się na ten temat.

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz