Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 2 grudnia 2012

Małopolski Pakt Ekonomi Społecznej

Tematyka „Małopolskiego Paktu na Rzecz Ekonomii Społecznej” jest znana od kilku lat. Stale trwa postęp prawny i powstają nowe kierunku działania w tym temacie. Taka sytuacja powoduje szukania udoskonaleń w działaniu.


W czwartek 29 listopada odbyły się pod kierownictwem Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Krakowie kolejne spotkanie konsultacyjne „Zespołu ds. Ekonomii Społecznej” na terenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego przy ul. Basztowej.
Zadaniem jego była ocena projektu „Wieloletniego regionalnego planu” działań na rzecz promocji i upowszechniania ekonomii społecznej oraz rozwoju instytucji tego sektora i jej otoczenia w regionie.

Podczas spotkania poddany został pod dyskusje „Nowy projekt ustawy o przedsiębiorstwie społecznym”. Przedstawiam fragmenty tego projektu :

Fragment „Preambuły”: ... Społeczna gospodarka rynkowa, a zwłaszcza zasada solidarności jako konstytucyjna podstawa ustroju gospodarczego Rzeczpospolitej Polskiej, tworzy możliwość rozwoju wspólnotowych, ekonomicznych działań obywatelskich, na rzecz aktywizacji społecznej i zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, dostarczania obywatelom tanich i wysokiej jakości usług
użyteczności publicznej. ....

Kolejnym tematem było - jak założyć przedsiębiorstwo społeczne ?

Aby otrzymać status przedsiębiorstwa społecznego należy dokonać podstawowych
czynności w postaci : złożyć odpowiedni wniosek do regionalnych instytucji zajmujących się takim tematem na terenie, którego placówka ma działać z podaniem nazwy firmy, numeru REGON numeru wpisu do rejestru przedsiębiorców lub CEIDG, numer NIP.

Otrzymanie statusu i prowadzenie przedsiębiorstwa społecznego nie jest takie proste. Przedsiębiorca ma obowiązek powołania organu konsultacyjno - doradczego. W skład jego powinni wejść przedstawiciele: pracowników, innych zatrudnionych osób, właściwych jednostek samorządu terytorialnego i innych.

Następnym poruszany tematem było wprowadzenie nowych zasad w organizacji „Małopolskim Pakcie na rzecz Ekonomii Społecznej”. W kolejce do wpisania na członków jest prawie 40 nowo powstałych spółdzielni socjalnych, nowo powstałe organizacje pozarządowe tematycznie związane z programem.

Było wiele propozycja jak zreorganizować działanie, a by nie powstał moloch organizacyjny. Jedna z propozycji była by powstał przykładowo klub spółdzielni społecznych, a czynnie w Pakcie uczestniczyła ich reprezentacja.

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz