Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 6 stycznia 2013

Noworoczne wydanie Dwukropka


Ledwo zamknęliśmy 2012 rok, a już Polonia z RPA wydała w bardzo ładnej oprawie graficznej styczniowy numer periodyku Dwukropek. Wszystko to zawdzięcza się Pani Joannie Majksner - Pinskiej, która od pierwszego numeru kieruje tym tytułem.

Postanowiłem zacytować ze styczniowego wydania dwukropka fragment wiersza Ignacego Krasickiego pt. „Nowy Rok”

Nowego roku czas winszować,
Więc się zdobywam na powinszowanie;
Daj Panie Boże, w tym się tak zachować,
Iżby się nasze spełniło żądanie.
I spełni pewnie, kiedy w każdym kroku
O sobie będziemy myśleć, nie o roku.

Styczniu obchodzimy wiele rocznic ważnych dla polskiej historii. Właśnie mija 150 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego (1863 - 2013 ). Powstanie było jednym z najdłuższych zrywów narodowo - wyzwoleńczych Polaków. Zasięg jego objął ziemie Królestwa Polskiego na terenie Litwy, Białorusi i części Ukrainy.

Niestety z góry było wiadome, że manifestacje oraz zryw zbrojny z góry miał nikłe szanse na powodzenie i wygranie. Przeciwko dobrze uzbrojonym oddziałom rosyjskim, wyposażonych wówczas w nowoczesną broń, powstańcy byli głównie uzbrojeni w kosy osadzone na sztorc oraz niewielką ilość broni myśliwskiej.

Niestety w 1864 roku powstanie upadło i zaczęły się represje wobec powstańców ze strony rosyjskiej.

Ale Powstanie styczniowe miało też drugą pozytywną stronę bo 1863 rok stał się umowną datą przełomu dwu epok literackich: romantyzmu i pozytywizmu.

Mało kto wie i pamięta, że dzień 6 stycznia to nie tylko „Święto trzech króli” ale też „Dzień filatelistyki”. Zbieraniem znaczków zajmują się ludzie różnej profesji i zawodów. Po II wojnie światowej popularnym hasłem filatelistyki jest: „Filatelistyka uczy - bawi - wychowuje - łączy narody”.


Polska jest krajem wielonarodowym. Jedną z grup narodowych są „Ormianie Polscy”.Historia tego narodu na terenie Polski sięga połowy XIV wieku po przyłączeniu przez Króla Kazimierza Wielkie do korony Rusi Halickiej z Lwowem gdzie było największe skupisko Ormian. Ormianami polskimi są między innymi:

Juliusz Słowacki urodzony w Krzemieńcu, Zbigniew Herbert  urodzony we Lwowie, Teodor Axentowicz lwowianin, Krzysztof Penderecki kompozytor, Szymon Szymonowic znany poeta, Ignacy Łukasiewicz - chemik, farmaceuta, inicjator przemysłu naftowego, ks. Tadeusz Isakowicz - Zaleski kapłan Ormian w Polsce, Jerzy Kawalerowicz reżyser filmowy i inni.

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz