Łączna liczba wyświetleń

środa, 27 kwietnia 2016

Małopolska XIX Giełda Agroturystyczna


Kampus Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie dniach 23 – 24 kwietnia br. przy al. 29 Listopada gościł XIX Małopolską Giełdę Agroturystyczną oraz V Targi Ogrodnicze. Kolejny raz pokazano jaki jest potencjał gospodarczy.

Od wielu lat organizacyjnym Celem Małopolskiej Giełdy Agroturystycznej na terenie Kampusu Uniwersytetu Rolniczego jest przedstawienie ofert wypoczynku w gospodarstwach agroturystycznych oraz prezentacją lokalnej tradycji kulturowej i regionalnej, promocja agroturystyki w Małopolsce jako sposobu aktywnego i atrakcyjnego wypoczynku dla mieszkańców miast a także całego Województwa.

Do tradycji weszło, że od kilku lat wspólnie z Giełdą odbywają Targi Ogrodnicze. Głównym celem tej imprezy to przedstawienie ofert firm związanych z branżą ogrodniczą. W Targach odbyły m. in. wystawy firm szkółkarskich, nasienniczych, nawozowych, przedstawicieli środków ochrony roślin oraz firmy: projektujące i zakładające ogrody, zajmujące sprzedażą profesjonalnego sprzętu ogrodniczego zarówno dla osób indywidualnych jak też firm.
 
W historycznej już Giełdzie uczestniczyło ponad 64 wystawców z Krakowa, Małopolski i innych regionów Polski. Co prawda wstęp był bezpłatny i brak było możliwości dokładnego policzenia co do ilości odwiedzających mieszkańców nie tylko z Krakowa, ale też turystów oraz dobry dojazd komunikacją miejską dało efekt. Szacuje się, że przez dwa dni imprezy przewinęło kilka tysięcy osób.
 
Podstawowymi walorami jest nie tylko pokazanie rzemiosła regionalnego czy produktów żywnościowych takich jak wędliny swojskie, wiejski chleb, rękodzieło artystyczne, które nie kupi się w hipermarketach. Jest stare przysłowie… Cudze chwalicie, a sami nie wiecie co posiadacie… .

Od samego początku głównym organizatorem był Uniwersytet Rolniczy w Krakowie jak też instytucje związane z rolnictwem i są to: Małopolskie Stowarzyszenie Doradztwa Rolniczego, Małopolska Izbę Rolnicza, Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Centrum Doradztwa Rolniczego O/Kraków, Stowarzyszenia Galicyjskie Gospodarstwa Gościnne oraz Góralskie Stowarzyszenie Agroturystyczne. Partnerem Przedsięwzięcia jest Województwo Małopolskie.

Moje refleksje po Giełdzie - to szkoda, że przeszła do historii przy niewielkim zainteresowaniu mediów i szkoda, że tradycyjnie zabrakło o tej imprezie informacji na stoiskach Małopolski podczas Targów turystycznych w Katowicach, Gdańsku, Warszawie. Apel do Pana Marszałka Województwa Małopolskiego, aby tego typu imprezy miały możliwość do bezpłatnego prezentowania materiałów na stoiskach opłacanych przez Województwo.

W 2017 roku ma się odbyć historyczna XX Giełda Agroturystyczna organizowana przez Uniwersytet Rolniczy w Krakowie tradycyjnie na terenie Kampusu tej Uczelni.

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz