Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 14 sierpnia 2016

Krakowska sceneria do filmu OBSERWACJA


W dniach 9 – 13 sierpnia br. na terenie jednego z Wydziałów Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie były realizowane zdjęcia do etiudy filmowej Obserwacja realizowanej przez WRiTV Uniwersytetu Śląskiego. Reżyseria Zuzanna Karpińska.

Chociaż w Krakowie Światowe Dni Młodzieży przeszły już do historii. Ale młodzi twórcy oraz realizatorzy filmowi z Katowic i Krakowa mimo wakacji jednak, zamiast się opalać tworzą nowe arcydzieła sztuki filmowej.
Pani reżyser Zuzanna Karpińska, realizator obrazu Grzegorz Myjkowski, kierownik produkcji Justyna Szewczyk przy udziale operatorów filmowych, asystentów jak też aktorów i statystów realizowali zdjęci do nowej etiudy filmowej pt. OBSRWACJA.

Etiuda ta jest projektem artystycznym realizowanym przez Wydział Radia i TV Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Obserwacja to praca dyplomowa  Pani Zuzanny Karpińskiej studentki III roku reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Opiekę artystyczną sprawuje  Pan Michał Rosa.

Projekt jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej w Warszawie.

Cały projekt jest tworzony głównie przez studentów na zasadzie non – profit.

Jest nadzieja, że ten utwór zaznaczy swoja obecność na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2017 co rekomenduje go organizatorom tego Festiwalu. Należy mieć nadzieje, że ta etiuda zaistnieje nie tylko na pokazach filmowych w Polsce ale też na świecie.

Przedstawiam na podstawie udostępnionych materiałów przez realizatorów etiudy jak też z doświadczenia podczas mego uczestnictwa w zdjęciach:

…Rok 1976. Główny bohater – Marcyś, wybitnie uzdolniony absolwent wydziału matematycznego. Jego pasja do zagadnień matematycznych wyrażonych w mechanicznych działaniach na kostce Rubika- zachwyca profesorów Polskiej Akademii Nauk do tego stopnia, że postanawiają go wysłać na kilka zagranicznych odczytów.

Niestety z powodu nieodbytej służby wojskowej Marcyś traktowany jest przez PRL jak dezerter i nie otrzymuje paszportu.

Chcąc uregulować swój stosunek do służby wojskowej, Marcyś załatwia sobie zwolnienie ze służby wojskowej. Niestety bohater wpada w sidła swojej intrygi.

To nie on rozdaje karty – Oddział Psychiatryczny powoli zaczyna przejmować kontrolę nad jego życiem… .

Kiedy zaproponowano mnie abym zagra jednego z profesorów to się zastanowiłem bo po zapoznaniu ze scenariuszem etiudy stwierdziłem, że przypomina mi się epizod z mojego życia związany z wojskiej pod koniec lat sześćdziesiątych.

Pod koniec lat sześćdziesiątych wojsko polskie pod nadzorem bratniej armii brało udział w inwazji na Czechosłowacji. Z uwagi, że jednak posiadałem odpowiednie wykształcenie oraz znajomość języka czeskiego i miałem w Czechach część rodziny to byłem odpowiednim do takiej akcji.

Niestety im to pokrzyżowałem, a co gorsze okazało się jaka role odegrała kobieta przyszła moja zona i co gorsze, że po wielu latach spotkałam ówczesnego pisarza słynnego oficera CA w naszej kompani (dzisiaj się to nazywało by asystentem oficera), a obecnie instruktora w pewnej młodzieżowej organizacji społecznej. Za to co zrobiłem dużo zapłaciłem i do tej pory płacę i jestem niszczony – ale to tylko refleksja.

Zdjęcia chroni prawo autorskie.







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz