Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 20 maja 2018

Konferencja UJ – Media w dialogu


Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, zorganizował na terenie nowego Campusu, I Ogólnopolską Konferencję Naukową. Tytuł jej: Komunikowanie i media w dialogu obywatelskim.

Czwartkowo – piątkowa konferencja pokazała, że jest potrzeba organizowania tego typu naukowego działania nie tylko dla studentów, ale wszystkich instytucji, osób zajmującymi się dziennikarstwem i informacją, jak też dialogiem obywatelskim.

Cytuje fragment założeń postawionych sobie przez organizatorów:
…Celem konferencji jest stworzenie platformy debaty dla wszystkich stron zaangażowanych w dialog obywatelski. Interesuje nas przede wszystkim komunikacyjny aspekt dialogu obywatelskiego, wymiana doświadczeń oraz rezultatów badań nad rolą mediów w dialogu i w debacie publicznej. W dyskusji chcemy zwrócić szczególną uwagę oraz omówić szerzej aspekt współpracy międzysektorowej, poszukać punktów krytycznych oraz zastanowić się nad możliwościami współpracy…
 
Organizatorem głównym był Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UJ, to jedna z najlepszych ośrodków badawczych z dziedziny komunikacji społecznej i mediów. Natomiast Patronami Honorowymi zostali: prof. Jacek Majchrowski Prezydent Miasta Krakowa, Jacek Krupa Marszałek Województwa Małopolskiego,  Adam Bodnar Rzecznik Praw Obywatelskich RP.

W skład Rady Naukowej weszli między innymi takie sławy naukowe jak:

dr Agnieszka Hess – Przewodniczącą zespołu została, Dyrektor Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doktor habilitowany nauk społecznych w dyscyplinie nauk o polityce. Medioznawca, kierownik Zakładu Badań nad Mediatyzacją w IDMiKS UJ. Wieloletni ekspert i doradca w międzynarodowych oraz krajowych projektach wdrożeniowo- badawczych.
 
Jej zainteresowania koncentrują się na relacjach pomiędzy instytucjami funkcjonującymi w ramach systemu demokratycznego państwa oraz zagadnieniach dialogu obywatelskiego. Uwagę skupia na funkcjonowaniu i roli organizacji pozarządowych we współczesnych demokracjach.

prof. Teresa Sasińska - Klas – Profesor nauk społecznych w Instytucie Dziennikarstwa, Mediów Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Socjolog i politolog. Stypendystka w The Johns Hopkins University (1982-1983). W latach 1994-1997 stypendysta NATO Fellowship. Prowadziła wykłady na uczelniach USA, Kanadzie, Austrii, Niemczech i na Węgrzech.

W latach 2004-2010 Prezes Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych, w latach 2009-2012 - członek Executive Committee, a następnie V-ce Prezydent International Political Science Association. Zajmuje się zawodowo analizą relacji: media a polityka, opinia publiczna, rola mediów w procesie transformacji sfery publicznej.

mgr Magdalena Wilk - Przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego konferencji, została Doktorantka na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zawodowo Kierownik Referatu Spraw Społecznych, Kultury, Sportu i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi w Urzędzie Gminy i Miasta w Miechowie.
 
Specjalizuje się w zagadnieniach community media oraz strategiach komunikacyjnych organizacji pozarządowych. Ekspert FIO ds. sprawozdań przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jest współzałożycielem i wieloletnim prezesem organizacji pozarządowej posiadającej status OPP działającej na rzecz dzieci i młodzieży oraz rozwoju idei transplantologii w naszym kraju.

W skład zespołu weszła też Wioletta Klytta – Doktorantka dyscypliny nauk o mediach na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracowała przy projektach naukowo-badawczych realizowanych m.in. przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

Jej obszar zainteresowań to dialog obywatelski oraz funkcjonowanie jego narzędzi, ze szczególnym uwzględnieniem budżetu partycypacyjnego, komunikacja instytucjonalna i organizacyjna w przestrzeni miejskiej oraz język mediów.

Odbyło się aż 9 paneli tematycznych:
- Panel dyskusyjny  Ile dialogu w dialogu?
- W obliczu wyzwania: budżet partycypacyjny i partycypacja społeczna
- Dialog w polityce, polityka w dialogu
- Media w dialogu, dialog w mediach
- Jak komunikujemy dialog
- Dialog = współpraca?
- Social media i nowe technologie - cud dialogu?
- W poszukiwaniu utraconej teorii dialogu
- Warto rozmawiać. Kontrowersje w dyskursie polityczno-medialnym.

Każdy panel składał z pięć różnych referatów. Przedstawiam kilka wybranych ciekawych tematów:
- Dialog obywatelski w Krakowie na przykładzie form współpracy administracji samorządowej z organizacjami pozarządowymi.
- Formalno-instytucjonalne aspekty uczestnictwa obywateli w dyskursie parlamentarnym w Polsce.
- Polskie Zoo.
- Sposoby prezentowania polityki rządu na antenie Wiadomości i Faktów w latach 2015 i 2017.
- Dialog obywatelski czy propaganda polityczna - modele komunikacji administracji publicznej z obywatelami na Twitterze
- Dialog obywatelski a potencjał medialnego dyskursu.
- Centra organizacji pozarządowych jak przykład współpracy jednostek samorządu terytorialnego z trzecim sektorem.
- Rola nowych mediów w procesie komunikowania interpersonalnego
- Poczucie bezpieczeństwa. Obraz w mediach.

To było bardzo ważne wydarzenie. Analizując należy stwierdzić, że jest konieczne powtórzenie i przygotowanie kolejnej edycji. Szkoda tylko, że media z terenu Krakowa i Małopolski, niewiele to interesowało. Mamy zdolną młodzież, dobrze wykształconą, ale takie imprezy potrzebują nie tylko wsparcia patronackiego, ale też moralnego i finansowego.

Niestety tego typu konferencje kosztują. Pokazało też, że mimo XXI wieku dalej jest konieczna informacja o wielu znaczeniach przy pomocy różnych mediów, aby dotarła do większych warstw społeczeństwa.

Z mojej praktyki uważam, że zabrakło wykładów między innymi: Pani Anny Walkowicz -  Pełnomocnika Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Senioralnej, Pani Elżbiety Kois – Żurek Dyrektora Biura ds. Osób Niepełnosprawnych Urzędu Miasta Krakowa, Pana Bogdana Dąsala Pełnomocnika Prezydenta Miasta Krakowa ds. Osób Niepełnosprawnych i innych.

Organizatorzy spisali się na 6 +.

(zdjęcia chroni prawo autorskie)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz