Łączna liczba wyświetleń

piątek, 11 maja 2018

Krakowskie Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych


Czwartek 10 maja był ważnym dniem, szczególnie do rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Otwarto Halę 100-lecia KS Cracovia, jej ważnym elementem jest powołanie Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych w Krakowie.

Hala przy al. Marszałka Ferdinanda Focha w Krakowie, znajduje się na liście obiektów o ważnym znaczeniu dla kultury fizycznej. Dofinansowanie przyznało Ministerstwo Sportu i Turystyki w wysokości 13 mln zł. Różnicę kosztów – ok. 32,5 mln zł – została pokryta z kasy Gminy Miejskiej Kraków.

Jeszcze do niedawna na terenie gdzie postała hala, hulał na parkingu wiatr i gości witała obskurna słynna kryminalna knajpa. Miejsce jest fantastyczne i stanowi tzw. trójkąt, krakowskich lokalizacji sportowych.

Krakowskie Błonia to miejsce, które towarzyszy nowo powstałej hali sportowej, sąsiadując z Wojewódzką Biblioteką Pedagogiczna i rzeką Rudawą, a także słynnym Instytutem Reumatologii. Powstałe Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych, będzie miało wiele możliwości organizowania w takim otoczeniu wiele zajęć dla mieszkańców Krakowa z różnymi problemami zdrowotnymi.

Nowo powstała Hala 100 - lecia jest to obiektem wielofunkcyjny, w części zaplecza  ma trzy kondygnacje. Najważniejsze tam miejsce to duża sala gier o wymiarach 44 x 26 m. Na tej hali będzie można rozgrywać mecze oraz organizować zawody większości dyscyplin halowych.

Trybuny pomieszczą ok. 800 widzów, można też wyznaczyć miejsce dla kilkudziesięciu wózków inwalidzkich. W hali znajdują się między innymi: zaplecze rehabilitacyjno - sanitarne i siłownia, sala konferencyjna, taras widokowy i kawiarnia.

Budowa hali 100 lecia Cracowi, trwała 26 miesięcy – od 31 grudnia 2015 r. do 30 kwietnia 2018 r. Wykonawcą, wyłonionym w przetargu nieograniczonym, była SKANSKA SA. Obiekt zaprojektowało Biuro Projektów Lewicki Łatak.

Elewacja została wykonana ze stali Cor-Ten. Przypomina elewację Gdańskiego Centrum Solidarności. To gatunek stali o podwyższonej odporności na warunki atmosferyczne, w tym korozję.

Obiektu z uwagi na swą lokalizacje zapewnia dogodny dostęp użytkownikom i widzom wydarzeń sportowych i kulturalnych. Krakowska alei Marszałka Ferdinanda Focha przy której znajduje się obiekt, sąsiaduje z krakowskimi Błoniami. Spod hali znajdują się połączenia z Dworcem PKP Kraków - Głównym, Dworcem Autobusowym, centrum miasta, jak też Portem Lotniczym Kraków – Balice, liczne autobusowe linie komunikacji miejskiej.

Miejmy nadzieje, że z uwagi łatwy dojazd w tym miejscu Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych Miasta Krakowa, MOPS, będzie organizowało spotkania dla seniorów oraz osób im podopiecznych. Hala to novum przydatne jest do prac, realizacji różnego rodzajów filmów. 

Ciekawym rozwiązaniem to płaski dach hali, który pokryto zielenią. Powstał tym sposobem ogromny taras o powierzchni 700 m2, na który można wjechać dzięki pochylni – co istotne, rampa najazdowa umożliwia osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach inwalidzkich przedostanie się z poziomu terenu na dach budynku całkowicie o własnych siłach, bez użycia windy.

(zdjęcia chroni prawo autorskie)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz