Łączna liczba wyświetleń

piątek, 26 czerwca 2020

Krakowski FILANTROP 2019


W przepięknej Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory odbyła się w piątek 26 czerwca br. Gala podsumowująca konkurs FILANTROP 2019. Organizator był Urząd Miasta Krakowa.

Rada Miasta Krakowa w 2000 roku ustanowiła konkurs o tytuł honorowy FILNTROP  Krakowa. Jest to gest na uhonorowanie osób oraz instytucji, które społecznie i bezinteresownie udzielają pomocy potrzebującym.

Zadaniem konkursu to wspieranie działalności charytatywnej i promowanie lokalnej filantropii, a także zachęcenie przedsiębiorców prywatnych do sponsorowania wartościowych działań podejmowanych przez organizacje pozarządowe i inne instytucje.

Wyróżnienie  Filantrop pozwala wydobywać z cienia wartościowe i faktyczne szlachetne działania, oraz eksponować warte naśladowania pozytywne postawy osób i instytucji, którzy bezinteresownie oddają innym swój czas, talenty, siły i energię.

Bogdan Dąsal Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Osób z Niepełnosprawnościami. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków
Niestety nowo powstały Wydział w Urzędzie Miasta Krakowa znajdujący się na ul. Dekerta dyskredytuje  nie pasujące im osoby starsze i niepełnosprawne, które cały czas realizują działania zgodne z akcją Filantrop.

Poprzednio tego typu działania prowadziło Biuro Pełnomocnika Prezydenta Miasta Krakowa ds. Osób z Niepełnosprawnościami i to wspomina bo były a polityczne i wiarogodne.

W tym roku Tytuł Filantropa Krakowa , który od 20 lat przyznawany prestiżowym tytułami za 2019 r zostali uhonorowani:

 Alicja Szczepańska – radna Miasta Krakowa VIII kadencji, przewodnicząca Rady ds. Osób w Kryzysie Bezdomności i doradca Miejskim Centrum Informacji Społecznej.

Działaczką ruchów na rzecz praw kobiet, uczestniczka ruchów społecznych działających w obronie praworządności, przestrzegania praw człowieka oraz demokracji ponadto ekspertką w grupach wsparcia dla seniorów, osób niepełnosprawnych .

Uczestniczy w akcjach charytatywnych oraz działalności pozarządowej na rzecz osób niepełnosprawnych i wykluczonych.  Od 27 lat pracuje na rzecz pokrzywdzonych i ofiar przestępstw.

Szczególny nacisk kładzie na wsparcie w zakresie prawa rodzinnego. Prowadzi warsztaty dla organizacji pozarządowych z zakresu praw człowieka, przeciwdziałania przemocy, pomocy socjalnej oraz społecznej. Jej autorstwem jest rezolucji Rady Miasta Krakowa do Prezesa Rady Ministrów o podjęcie działań w celu stworzenia ogólnopolskiej strategii wychodzenia z kryzysu bezdomności.

Krakowski Oddział 1 PGE Energia Ciepła to największy producent ciepła oraz energii elektrycznej dla miasta. Koncentruje się na łączeniu rozwoju ekonomicznego ze społeczną odpowiedzialnością biznesu, dlatego współpracuje z miastem między innymi w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, ochrony środowiska, promocji, rozwoju innowacyjnej gospodarki oraz aktywizacji mieszkańców.

Firma uczestniczy w krakowskiej akcji społecznej „Podzielmy się ciepłem”, której celem jest wsparcie organizacji pozarządowych zajmujących się pomocą osobom potrzebującym w Krakowie, między innymi ubogim, niepełnosprawnym i dzieciom specjalnej troski.

Wsparcie polega na sfinansowaniu zakupu ciepła sieciowego oraz ciepłej wody użytkowej. Beneficjentem pomocy udzielonej przez PGE Energię Ciepła Oddział nr 1 w Krakowie było w tym roku między innymi Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza”.

Firma angażuje się społecznie i charytatywnie w różne inicjatywy. We współpracy ze szkołami średnimi prowadzi edukacyjny projekt „Energetyczna Kariera” umożliwiający uczniom naukę zawodu w rzeczywistych warunkach pracy, inicjatywę  „Chodź na łyżwy”, dzięki której dzieci korzystają z bezpłatnych zajęć prowadzonych pod fachowym okiem trenerów, a także jest mecenasem Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. 

Małgorzata Turek - założycielka i prezes Stowarzyszenia „Chmurka”, które działa od 1994 roku na rzecz dzieci, młodzieży i osób z niepełnosprawnościami na terenie Polski i obok licznych aktywności oferowanych podopiecznym skupia się na integracji uczniów z rówieśnikami i światem zewnętrznym. Małgorzata Turek jest także Radną Dzielnicy VI Bronowice. To już jej druga kadencja - w poprzedniej była przewodniczącą Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych, pomagała rodzinom zamieszkałym w Dzielnicy VI.

Informacje o nagrodzonych opracowano na podstawie materiału Biura Prasowego UM Krakowa. Pozytywnie organizacje imprezy, można ocenić tylko to wymienione Biuro.

Szkoda, że było tak cieniasto bo w Krakowie jest o wiele więcej instytucji i osób  zasługujących na tytuł Filantropia.

Raczej była to przed wyborcze Fo – Pa, aniżeli z sercem organizowana taka ważna i historyczna impreza jak Krakowski Filantrop.

(zdjęcia chroni prawo autorskie)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz