Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 3 czerwca 2013

Forum Dokumentu i Animacji Stowarzyszenia Filmowców Polskich


W sobotę 1 czerwca w Krakowie odbyło się Forum Dokumentu i Animacji Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Spotkanie, które było częścią 53. Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbyło się w nowym krakowskim obiekcie kultury Małopolskim Ogrodzie Sztuki.

Całe Forum było podzielone na dwie części:
1. Jak Osiągnąć sukces w filmie dokumentalnym i animowanym ?
2. Jakie projekty rekomendują eksperci - Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej PISF ?
    Jakie projekty wybierają inwestorzy na pitchingu ?

W pierwszej części za stołem prezydialnym uczestniczyli:
Marta Szwakopf z Telewizji nc+ i MiniMini+, Barbara Paciorkowska i Andrzej Fidyk odpowiedzialni za dokument w głównych antenach TVP, Juliusz Braun prezes zarządu TVP, A. Marek Drążewski przewodniczącego Sekcji Filmu Dokumentalnego SFP, Agnieszka Odorowicz dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Rafał Orlicki szef Krakowskiego Funduszu Filmowego, Hanka Kastelicova szefowa redakcji dokumentu HBO Europe, Jerzy Armata z zarządu Sekcji Filmu Animowanego.

Pan A. Marek Drążewski przewodniczący Forum podczas swojego wystąpienia przedstawił skrótowo  jakie osiągnięcia środowiska filmowego są od poprzedniego Krakowskiego Festiwalu:
- przekształcenie warszawskiej WFDiF w instytucję kultury,
- przedstawił listę problemów do załatwienia między innymi: rozstrzygnięcie statusu prawnego Studia Miniatur Filmowych, Studia Filmowego Kronika jak też Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej,
- uchronienie przed likwidacją Studia Filmów Animowanych w Poznaniu,
- dokończenie problemu negocjacji ujednolicenia umów producenckich, zawieranych przez producentów zewnętrznych z TVP oraz gwarantujących nadawcy pełnię praw w obrocie handlowym przy zamówionym filmie.

Pani Agnieszka Odorowicz dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w wystąpieniu przedstawiła nowy tryb działania komisji eksperckich, który pozytywnie przejęty został przez większość środowiska z uwagi na transparentność systemu.

Kolejnym wykładowcą był Pan Juliusz Braun prezes zarządu TVP, który przedstawił jakie są obecnie problemy z realizacją spraw związanych z filmem w telewizji. Szkoda, że upadła propozycja stworzenia nowego kanału TVP Dokument gdzie zainteresowani widzowie mogli by zapoznawać się nie tylko filmami już historycznymi ale też nową produkcją.

Co prawda obecnie miejscem filmu dokumentalnego jest antena TVP Historia i TVP Kultura. Jest jeszcze jedna perełka co jak chodzą słuchy może powstanie w najbliższym czasie portal TVP, który będzie emitował filmy dokumentalne, animowane dla dzieci.

Niestety jak okazuje się rynek reklamowy załamał się z powodu obecnej niskiej ściągalności za abonament RTV co spowodowało zmniejszenie środków finansowych między innymi na produkcje filmową. Można się zastanowić jak odnieść sukces w filmie dokumentalnym czy animowanym skoro przy produkcji zawsze będzie mowa na temat potrzebnych środków finansowych.

Z inicjatywy Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych kilka lat temu powstało 11 Regionalnych Funduszy Filmowych. Pan Rafał Orlicki z Krakowskiego Funduszu Filmowego zapoznał z zasadą działania tej instytucji. Placówka jest dysponentem pewnych kwot przekazanych przez samorządy Województwa Małopolskiego i Krakowa. Krakowski Fundusz Filmowy działa w ramach Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Z 11 Regionalnych Funduszy Filmowych, każdy ma prawo do prowadzenia własnej polityki np. jedni przeznaczają na promocję regionu przy pomocy tworzenia popularnego serialu telewizyjnego jak województwo świętokrzyskie, inne wspierają realizację filmów: dokumentalnych, promocyjnych jak też fabuł oraz realizacje powstających w międzynarodowej koprodukcji. Chociaż bywa to różnie.

Natomiast druga część była raczej warsztatowa i w niej za stołem prezydialnym uczestniczyli:

Moderatorzy II części Forum: Dorota Roszkowska szefowa Dragon Forum, Jerzy Śladkowski jeden z liderów komisji eksperckiej, A. Marek Drążewski SFP, Włodzimierz Matuszewski, Jerzy Armata.
W drugiej części przeważały trzy problemy, a właściwie pytania:

- Jakie projekty rekomendują eksperci PISF?
- Jakie są ich kryteria oceny?
- Jakie projekty wybierają inwestorzy na pitchingu?

Pan Jerzy Śladkowski jako jeden z liderów komisji eksperckiej zwrócił uwagę i powiedział, że wszystko zależy od umiejętności przygotowania projektu do zaprezentowania w ramach tzw. pitchingu.

Przy przedstawianiu projektu scenariusza należy podkreślić, że liczy się uniwersalny temat. Natomiast innym zagadnieniem jest sprawa, żeby nabyć umiejętność  przedstawienia swego filmu w zwięzłym, dość często zaledwie kilkuminutowym wystąpieniu, podkreślającym nie tylko walory utworu, ale  oryginalność projektu.

Niestety szkoda, że nie zaproszono innych producentów filmowych z poza członków SFP. Jako przykład Kraków oraz Alwernia koło Krakowa to kolejne zagłębie filmowe. Właśnie to tutaj powstaje wiele produkcji filmów polskich i w kooperacji współprodukcji z zagranicznymi producentami jak Indie.

Mało kto wie, że w Krakowie działają takie firmy realizatorskie jak TVP studio Kraków - Czyżyny, studio i hala produkcji filmowej TVN w Krakowie - Płaszowie, czy jedno z najnowocześniejszych studiów filmowych w Alwerni koło Krakowa.

Kolejnym tematem, który przemilczano to filmy tzw. pułkowniki, czyli firmy jak za poprzedniego okresu nie z winy bezpośredniego producenta, ale z grymasu np. jednego z działaczy samorządu wojewódzkiego w Małopolsce mimo, że od prawie sześciu miesięcy jest pozbawiany prawa pokazanie publicznie i choćby na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Faktycznie jest to Tryptyk o Krakowie i Małopolsce zrealizowany przez Suzan Giżyńską i Piotra Mateckiego z Rockandreel production. Część akcji dzieje się na terenie kościoła św. Piotra i Pawła w Krakowie, Lotnisku Balice k/Krakowa i ostatni powstał w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego.

Trudno zrozumieć dlaczego utwór przedstawiający formie nowoczesnej walory Krakowa, nagle przez inne osoby jest wstrzymywany do publicznego pokazu, mimo że jest ich niski poziom znajomości zagadnień, a tylko posiadają władze jak w poprzednim okresie cenzurują bez prawa pokazanie dzieła publicznie.

Natomiast nieprawdziwe uwagi ci sami decydenci powinni skierować podległym instytucją. Jest to jedyny tego typu utwór nadający się do pokazania oraz promocji Małopolski na rożnych nie tylko filmowych imprezach.

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz