Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 2 czerwca 2013

Nagrody 53 Krakowskiego Festiwalu Filmowego


W sobotę 1 czerwca o godzinie 19.30 Jury ogłosiło werdykty i ceremoniał wręczenia nagród 53 Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Uroczystość odbyła się tradycyjnie w Kinie Kijów. A następnie odbył się pokaz nagrodzonych filmów.
  
Tradycyjnie na zakończenie imprezy festiwalowej następuje kulminacyjny punkt w postaci ogłoszenie werdyktów jury poszczególnych konkursów.

Jury Międzynarodowego konkursu Filmów Krótkometrażowych w składzie: w składzie: Andrzej Jakimowski - przewodniczący - Polska, Igor Kovalyov - Rosja, Maike Mia Höhne - Niemcy, Sourav Sarangi Indie przyznało następujące nagrody:

Reżyser Sergei Loznitsa z Rosji za film LIST otrzymał  ZŁOTEGO SMOKA dla najlepszego filmu i wykreowanie kreowania sposobu filmowej kontemplacji życia.

Przyznano aż trzy Srebrne Smoki:

SREBRNEGO SMOKA przyznano reżyserowi filmu dokumentalnego - Aleksandra Maciuszka za film SCENY SPRZED - Kuba, za uchwycenie śmierci wkradającej się do codziennego życia rodziny.

SREBRNEGO SMOKA przyznano reżyserom Kawai i Okamura z Japonii zaprezentował film animowany - BYĆ JAK PORUCZNIK COLUMBO, który pokazuje wspaniałą narrację filmową.

SREBRNEGO SMOKA przyznano Marianne Blicher z Danii za najlepszy film fabularny  PIĘKNA BELINDA - utwór pokazuje  portretowanie trudnego okresu w życiu młodych ludzi.

WYRÓŻNIENIA:
Pani Ewie Borysewicz z Polski przyznano za film DO SERCA TWEGO - uchwycenie złożoności uczuć prostymi środkami, użytymi w wyrazisty i osobisty sposób.

PRIX EFA dla najlepszego filmu europejskiego przyznano filmowi LIST reżyserii Sergeia Loznitsy z Rosji, który otrzymał nominacje do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii filmu krótkometrażowego.

Jury Polskiego konkursu Filmów Krótkometrażowych w składzie: Adam Sikora przewodniczący, Agnieszka Traczewska, Ryszard Jaźwiński, Jacek Hugo-Bader, Marek Skrobecki, przyznało następujące nagrody:

Reżyserowi Filipowi Dzierżawskiemu z Polskim, który otrzymał ZŁOTEGO LAJKONIKA za film MIŁOŚĆ. W filmie przedstawiono głęboki oraz wzruszające osobiste portrety pokolenia rodzącego się jak też dojrzewającego muzycznie, na początkach wolnej Polski.

SREBRNEGO LAJKONIKA otrzymał reżyser Bartosz M. Kowalski z Polski za film dokumentalny MOJA WOLA.
 
WYRÓŻNIENIE przyznano Piotrowi Stasikowi - Polska za film DZIENNIK Z PODRÓŻY.

SREBRNEGO LAJKONIKA przyznano reżyserowi najlepszego filmu animowanego - Tomaszowi Popakuli - Polska za film ZIEGENORT , który w sposób
plastyczny opowiada o dojrzewaniu prowincjonalnego chłopaka pogrążonego w swoich kompleksach.

WYRÓŻNIENIE otrzymała Ewa Borysewicz - Polska za film DO SERCA TWEGO.

SREBRNEGO LAJKONIKA przyznano reżyserowi Jędrzejowi Bączykowi - Polska za film KOJOT. Przedstawiony został w tym utworze zapis dojrzewania i inicjacji osadzony w realiach polskiego miasta.

WYRÓŻNIENIE przypadło Mateuszowi Głowackiemu - Polska za film ZABICIE CIOTKI.

Z innych ważniejszych konkursów nagrody przyznano:

Jury Międzynarodowej Federacji Klubów Filmowych (FICC) w składzie: Anita Moe - Norwegia), Grzegorz Rylski - Polska, Michael Schäfer - Niemcy przyznało:
Nagrodę Don Quichota filmowi
SFATYGOWANI PRZYSTOJNIACY reżyserii Léo Marchand i Anne-Laure Daffis z Francji.

Wyróżnienie przyznano filmowi ŚWIĘTY i DZIWKA reżyserii Anny Zohry Berrached z Niemiec.

Nagrody pozaregulaminowe otrzymali:

Nagroda Prezesa Telewizji Polskiej S.A. za najlepszą reżyserię przypadła Jakubowi Pączkowi z Polski za film 128. SZCZUR.

II Nagroda Prezesa Telewizji Polskiej S.A. przypadła Mateuszowi Skalskiemu za zdjęcia do filmu MOJA WOLA reżyserii Bartosza M. Kowalskiego.

Nagrodę Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich otrzymała Agnieszka Elbanowska z Polski za film NIEWIADOMA HENRYKA FASTA.

II Nagrodę Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za montaż otrzymał Bartek Pietras za film THE BIG LEAP reżyserii Kristoffera Rus.


Nagrodę im. Macieja Szumowskiego ufundowana została przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji przypadła - Bartoszowi M. Kowalskiemu za film MOJA WOLA, którym przedstawiono szczególną wrażliwość na sprawy społeczne.


Nagrodę dla najlepszego producenta polskich filmów krótkometrażowych i dokumentalnych ufundowała Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych, którą otrzymał Piotr Kielar z Lifetime Productions za film MIŁOŚĆ.

HBO DEVELOPMENT AWARD przyznało dla projektu filmu MIŁOŚĆ XXXXL, w reżyserii Joanny Frydrych.

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz