Łączna liczba wyświetleń

piątek, 31 maja 2013

Czerwcowe propozycje Dwukropka


W czerwcowym numerze Polonijnego periodyku DWUKROPEK z Republiki Południowej Afryki tradycyjnie przypina jakie obchodzimy rocznice. To miesięcznik dla Polaków wydawany w Cape Town. Redaktor naczelny Joanna Majksner - Pinska. Okładki projektuje Marek Piński.

Światowy Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka ustanowiono w 1949 roku przez Światowa Federację Kobiet Demokratycznych jako ochronę dzieci przed wojnami, głodem i innymi krzywdami.

Na świecie Dzień dziecka obchodzi się w różnych terminach przykładowo: we Francji obchodzonej jest 6 stycznia jako Świto rodziny, w Japonii chłopcy obchodzą święto 5 maja - dziewczynki 3 marca, Turcji obchodzi się 24 kwietnia, Polsce 1 czerwca.

Natomiast ONZ obchodzi to święto 20 listopada w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka w 1959 roku i Konwencji Praw Dziecka w 1989. Polska była inicjatorem i autorem projektu Konwencji.

Obok tradycji w tych obchodach zawsze dzieci otrzymują różnego rodzaju podarki i oczywiście słodyczy. W tym dniu najczęściej więcej spędzają czas z rodzicami. 

Stanisław Marusarz król nart z Zakopanego

W tym roku mija 100 rocznica urodzin Stanisława Marusarza. Urodził się 18 czerwca 1913 w zakopiańskiej góralskiej rodzinie. Ze sportem związany był od 10 roku życia. Jego życiowa dyscyplina to było narciarstwo. Pięciokrotnie uczestniczył w Zimowych Igrzyskach tj. 1932, 1936, 1948, 1952, 1956 roku.

Zmarł 29 października 1993 i został pochowany w Zakopanem na Pęksowym Brzyzku. Po śmierci wraz z nim odeszło polskie narciarstwo.

Dla wielu pokoleń Polaków Stanisław Marusarz był i jest symbolem patriotyzmu walki o Polskę z bronią w ręku na światowych skoczniach narciarskich.

Dzień Taty

Tradycyjnie 23 czerwca obchodzi się Dzień Ojca. Obchody zainicjowała amerykanka Sonara Somart jako wdzięczność dla swojego ojca, który po śmierci żony wychowywał ja i jej rodzeństwo.

Szkoda, że media mało nagłaśniają te obchody. Ojcowie obok matek to najważniejsze osoby w życiu każdego człowieka. Bardzo wiele państw na świecie obok Dnia Matki obchodzi to święto. W Polsce obchodzone jest od 1965 roku. 

Aleksander Fredro

W tym roku obchodzimy 220 rocznice urodzin hrabiego Aleksandra Fredry. To znany polski powieścio pisarz, bajko pisarz, pamiętnikarz, poeta. Urodził się 20 czerwca 1793 roku w Surochowie niedaleko Przemyśla, żył 82 lata. Jego rodzina była bardzo bogata z tego powodu nauki pobierał w domu i miał bardzo bujna młodość. W wieku 16 lat został żołnierzem armii napoleońskiej Księstwa Warszawskiego i wojował przez sześć lat.

W 1828 roku zawarł małżeństwo z Zofia hrabiną Jabłonowską. Po 1831 roku reprezentował interesy ziemian w galicyjskim Sejmie Stanowym. Swoje ostatnie lata życia przebywał we Lwowie gdzie został jego Honorowym Obywatelem i tam zmarł 15 lipca 1876 roku.

Najbardziej obecnie znanym jego utworem jest „Zemsta”, ale napisał miedzy innymi takie utwory jak: Trzy po trzy, Zapiski strachu, Osiołkowi z żłoby dano, Małpa w kąpieli, Paweł i Gaweł, Sztuka obłapiania, Śluby panieńskie, Pan Jowialski, Damy i huzary, Mąż i żona.

Wiele jego utworów było tłumaczone między innymi na język: angielski, francuski, niemiecki, czeski, rumuński, słowacki, węgierski. Natomiast takie utwory jak Zemsta, Śluby panieńskie czy Damy i huzary do dnia dzisiejszego są wystawiane w wielu polskich i zagranicznych teatrach jak też np. reżyser Andrzej Wajda akcje Zemsty przeniósł na ekran filmowy..

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz