Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 26 maja 2013

X. Zabrzańska Konferencja. Kopalnia Guido


Na zakończenie czwartkowego spotkania, uczestnicy 
X Zabrzańskiej Konferencji Naukowo - Praktycznej na głębokości 320 m pod ziemią zasiedli w Kopalni Quido do uroczystej tradycyjnej biesiady górniczej.

Przed biesiadą odbyła się wycieczka uczestników po chodnikach, zwiedzali głębie i zakamarki kopalni. Zgodnie z przepisami po ubraniu hełmów ochronnych szybem kolejowym zjechali na poziom 320 m pod ziemię.

Spacer po górniczych sztolniach to nie zabawa, ale surowe obiekty i specyficzny mikroklimat. W sztolniach, jak też chodnikach znajdują się już historyczne urządzenia pomagające górnikom w pracy. Pod nogami zamiast spaceru po asfalcie jest skała węglowa i pył, jak też szyny kolejki, która w przeszłości transportowała węgiel i ludzi.

W dalszym ciągu dla potrzeb turystyki jest czynna kilkuset metrowa wisząca kolejka do transportu ludzi. Natomiast od szybu kolejowego istnieje kilkudziesięciu metrowy szlak kolejki szynowej do transportu towarów oraz urządzeń, między innymi do komory gdzie odbywają się i imprezy.

Przed zjazdem w dół kopalni należy zapoznać się chociaż skrótowo z historią Kopalni Guido w Zabrzu.

Kopalnia powstała w 1885 roku w wyniku działań hrabiego Guido Henckela von Donnersmarcka. Od pierwszego właściciela nadano jej nazwę Guido. Kolejnym etapem było powstanie szybu „Concordia” potem jego nazwę przemieniono na „Guido”. W tym okresie powstał pierwszy poziom wydobywczy węgla na głębokości 80 m, następnie w latach 80 XIX wieku został szyb pogłębiony do poziomu 170 m.

Z kronik wynika, że w tym samym okresie rozpoczęto prace z drążeniem i budową tzw. Szybu kolejowego, którym obecnie odbywa się zjazd turystów do podziemia kopalni na głębokość 170 i 320 metrów.

Kopalnie „Guido” w latach 1885 - 1887 skarb pruski wykupił ten obiekt. Następnie została włączona jako część państwowej kopalni „Królowa Luiza” w Zabrzu. Kolejne losy szybu Guido to po wyczerpaniu się pokładów węgla i braku opłacalności dalszej jej działalności w 1928 została przemianowana jako system do odwadniania pobliskich pokładów innych kopalń będących w sąsiedztwie.

W latach 30 XX wieku szyb stracił całkowicie swoje znaczenie i zaprzestał działalność. Natomiast do częściowego przejściowego ponownego ożywienia kiedy w 1967 r na jego bazie utworzono Kopalnię Doświadczalną Węgla Kamiennego. Między innymi były prowadzone badania nad nowymi technologiami i maszynami górniczymi.

Swój zabytkowy i turystyczny żywot Kopalnia GUIDO rozpoczęła w 1987 roku kiedy obiekty naziemne i podziemnej jak też szyb zostały wpisane do rejestru zabytków.

Natomiast dopiero 2007 roku wyrobiska tj. głębia kopalni została udostępniona do ruchu turystycznego i nadano jej oficjalną nazwę Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido zwana też Quido w Zabrzu.

Polecam stronę kopalni www.kopalniaguido.pl

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz