Łączna liczba wyświetleń

piątek, 10 maja 2013

Konferencja malarz Jan Matejko



W dniu 9 maja, sali konferencyjne Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie przy al. 29 listopada odbyła się konferencja pt. 175 rocznica urodzin i 120 rocznica śmierci światowej sławy malarza i krakowianina Jana Matejki.

Konferencja była podzielona na cztery tematy:
1. Jan Matejko. Od kołyski do „Stańczyka”. Wykład prowadził Pan Józef Pabian.
2. Jan Matejko. Zasłużony Krakowianin, wybitny artysta, pedagog, obrońca zabytków Krakowa. Wykład prowadziła Pani Kinga Szablewska.
3. Jan Matejko. Działalność patriotyczna i polityczna i jego wybitne prace. Wykład prowadziła Pani Anna Pitner.
4. Śladami Jana Matejki. Jego Kraków i Okolice. Wykład prowadziła Pani Grażyna Tworek.

2013 rok to ważna data dla Polskiej, a szczególnie Krakowskiej Kultury. Właśnie obchodzimy 175 lecie urodzin oraz 120 rocznice śmierci wielkiego malarza Jana Matejki. Zmarł z powodu pęknięcia wrzodu żołądka 1 listopada 1893 r. w Krakowie.

Od urodzenia w czerwcu 1838 roku był związany z Krakowem. Niestety szybko stracił matkę i jego wychowaniem zajmowały się starsze siostry. Studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie z którą był potem do końca swej działalności był związany i potem piastował funkcje Rektora.

Znane jego obrazy to: Stańczyk, którego namalował w wieku 24 lat, Kazanie Skargi 1864 r , Rejtan 1866 r , Unia Lubelska 1869, Stefan Batory pod Pskowem 1872 r , Zawieszenie dzwonu Zygmunta 1874 r , Bitwa pod Grunwaldem 1878 r , Hołd pruski 1882 r , Sobieski pod Wiedniem 1883 r , Kościuszko pod Racławicami 1888 r , Konstytucja 3 Maja 1891 r i inne.

We wnętrzu Kościoła Mariackiego w Krakowie wykonał latach 1889 - 91 jedno z największych dzieł malarstwa monumentalnego w postaci polichromii.

Jest autorem cyklu rysunków pt. Poczet królów i książąt polskich 1890 r.

Natomiast mało znany jest fakt , że lubił malować portrety znanych osób. Z jego znanych portretów to dzieła: Żony w sukni ślubnej 1879 r , A. Potockiego 1879 r , S. Tarnowskiego 1890r , Autoportret artysty 1892 r.
 
W Krakowie najbardziej znanym miejscem związanym z Janem Matejko to obok Akademii Sztuk Pięknych, która dalej działa jest też dom przy ul. Floriańskiej 41, gdzie była jego pracownia i mieszkanie. Obiekt ten dalej istnieje i mieści się tam muzeum jego imienia i zawiera po nim pamiątki.

Natomiast krakowskie Sukiennice wiele jemu zawdzięczają jako konserwatorowi i tam też obecnie znajduje się kilkanaście jego  obrazów.

Mało znane są fakty, że nauki u niego pobierali tak znani potem malarze jak między innymi: Maurycy Gottlieb, Jacek Malczewski, Józef Mehoffer czy Stanisław Wyspiański.

To tylko fragment z życia tego wybitnego krakowianina.

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz