Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 14 maja 2013

Film Pod Mocnym Aniołem


Dzisiaj 14 maja w Hotelu Crown Piast w Krakowie odbył się przed premierowy pokaz filmu  reżyserii Wojciecha
Smarzowskiego pt. Pod Mocnym Aniołem oraz konferencja prasowa realizatorów jak też aktorów.

Scenariusz filmu jest oparty na podstawie książki Jerzego Pilcha pod tytułem Pod Mocnym Aniołem, która zdobyła nagrodę literacką NIKE w 2001 roku. Tematem filmu jest sprawa alkoholizmu w środowiskach ludzkich bez względu na status jak i płeć.

Film był realizowany na terenie Sądecczyzny oraz w Krakowie. Zdjęcia były realizowane między innymi na terenie Szpitala Psychiatrycznego w Krakowie – Kobierzynie. Niestety realizacja jest oparta na faktach autentycznych.

Co prawda obecnie są realizowane sceny końcowe i w tym roku ma nastąpić kolaudacja produkcji. Do rozpowszechniania film ma wejść dopiero na początku 2014 roku. Jak wynikało z dyskusji, film ten powinien być pokazywany nie tylko w telewizji, ale też w szkołach średnich jak też środowiskach studenckich.

Producentem filmu jest Pan Jacek Rzechak z Firmy Profil Film, reżyseruje Wojciech Smarzowski. Muzykę do filmu napisał Mikołaj Trzaska. Autorem zdjęć jest Tomasz Madejski. Dystrybutorem na rynku polskim jest Kino Świat Sp.zoo z Warszawy.

W filmie bierze udział plejada znanych aktorów nie tylko z krakowskich teatrów ale znani z wielu polskich seriali telewizyjnych.

Należy wymienić takich aktorów, którzy tam grają: Kinga Preis, Iwona Bielska, Iza Kuna, Julia Kijowska, Iwona Wszołkówna, Robert Więckiewicz, Marian Dziędziel, Andrzej Grabowski, Robert Wabich i inni.

Film „Pod Mocnym Aniołem” w sposób realistyczny pokazuje niestety w dalszym ciągu panujący pogląd o alkoholizmie. Zachowaniu się osób, które popadły w tą straszna chorobę bez względu na wiek i płeć. Mając na uwadze puentę tego dzieła jest szansa, że może drastyczne sceny spowodują, że wiele osób zastanowi się jakie ich są relacje do alkoholu, jak ten problem się zaczyna oraz czym to skutkuje

Należy już teraz zastanowić czy film będzie miał zainteresowanie wśród publiczności i czy po krótkim czasie nie stanie się kolejny pułkownikiem, tzn. że szybko zakończy swoja publiczną karierę jak inne filmy o tej tematyce.

Dlatego należy się pochwala tak TVP, Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej, Krakow Film Commission, Kino Świat z Warszawy, Hotelu Crown Piast w Krakowie i innym za wsparcie finansowe i moralne tej produkcji.

Tak na marginesie dla przypomnienia, że w okresie PRL istniał Społeczny Komitet Przeciwalkoholowy, który w wyniku przemian politycznych został zlikwidowany. Natomiast w Krakowie nawet do 1997 r istniała specjalistyczna placówka Filmoteka Oświatowa, która posiadał ponad sto filmów, dokumentalnych, oświatowych i fabularnych ale niestety też zlikwidowano i filmu zostały przekazane do archiwum WFDiF w Warszawie.

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz