Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 18 sierpnia 2013

Dwukropek w sierpniu


Periodyk Polonijny DWUKROPEK jest wydawany w Republice Południowej Afryki. To miesięcznik dla Polaków w Cape Town. Redaktorem naczelnym jest Joanna Majksner - Pinska. Okładki projektuje Marek Piński.

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI POWSTANIA WARSZAWSKIEGO - 1 sierpnia

Obchody dnia Pamięci Powstania Warszawskiego, zostały uchwalone z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Dzień 1 sierpnia został ustanowiony Świętem Ustawą z dnia 9 października 2009 roku. Obchodzony jest corocznie uroczyście od 2010 roku w dniu 1 sierpnia pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich w Warszawie

Święto ustanowiono w hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego, którzy w obronie Polski, z bronią w ręku walczyli o wyzwolenie stolicy z pod okupacji hitlerowskiej. Powstańczym zrywem dążyli do odtworzenia instytucji niepodległego Państwa Polskiego.

Fragment utworu Ostatni komunikat przedstawia tragedie Powstania Warszawskiego:

Nadajemy komunikat z Warszawy.
Nadzwyczajny komunikat z Warszawy.
Stacja Armii Krajowej melduje:
Bój skończony i... nic, oprócz Sławy...

Wieść niesiemy do wszystkich narodów,
Konferencyj, przyjaciół i braci:
Lud Stolicy za wolność zapłacił
Swoim życiem.

Rozgłoście! Ponieście! Wolni. Wolni!
Już pełza po mieście
Trupi odór od szańców do szańców,
Milion legło wśród gruzów Powstańców.

Wolni. Wolni od kajdan i... życia.
Sztandar krwawy łopoce na wietrze,
Sztandar strzela zwycięsko purpurą!
Wolni! Wolni!!!

Milczenie złowieszcze.
Gruz nasiąkły krwią milczy ponuro...
Milion legło!

Stacja Armii Krajowej w Warszawie
Raz ostatni pozdrawia żołniersko
Wszystkich Braci walczących na świecie
O Zwycięstwo! O... wasze zwycięstwo!

Wolnej Francji, Rumunii, Bałkanom,
Naszym Braciom w zdobytym Berlinie
Ślemy Salut.

W płomieniach nasz Salut!!!
I nasz Salut jak Wolność tragiczny
Nad milczeniem urasta ulicy,
Jak śmierć blady!

Zwycięstwo! Zwycięstwo!
Nad Stolicą Wolności huragan
Zielonymi rękami dziś targa,
Lasem rosną milczącym i krwawym
W tym Salucie Honoru i Sławy.

W świat ponieście! ponieście!
Milion legło!

I nad tym Milionem
Chorałami jak dotąd zapłaczcie,
I zarzućcie na martwe nam głowy,
Z srebrnych ptaków,
Przybyłych... dzień później
Kiru wstęgę i płaszcz laurowy.

Meldujemy. Wiadomość ostatnia.
Armia bratnia jest o krok, jest blisko,
Na przedpolach Warszawy i zgliszczach,
Nim ostatni o wolność padł wystrzał -
Hełm widziano -

...Rosyjski hełm błyskał...

Audycję kończymy. Zwycięstwo.
Sztandar w wichrze nade mną łopoce!
Wielkość rośnie ogromna jak wieża!

...Były zrzuty. Dwa zrzuty tej nocy,
Lecz nie stało żądnego żołnierza...

Stacja Armii Krajowej melduje,
Że nadała swój program ostatni:
Błyskawica. Warszawa. Zwycięstwo.
Surmy. Bratnie Fanfary!!!
Przekleństwo.

29 sierpnia - Światowy dzień sprzeciwu wobec Prób Jądrowych

Międzynarodowy Dzień Sprzeciwu wobec Prób Jądrowych proklamowany został 30 października 2009 roku. Obchody wyznaczono na 29 sierpnia w rocznicę zamknięcia poligonów nuklearnych w Semipałatyńsku w Kazachstanie 1991 r.

30 października 1961 roku zdetonowano najpotężniejszą bombę jądrową w historii o nazwie Car bomba,. Był to pokaz siły ZSRR, który do dziś pozostaje najsilniejszą sztucznie wywołaną eksplozją w dziejach świata. Dla jednych to mało praktyczny polityczny straszak, natomiast drudzy przekonują, że arsenał jądrowy mógł zmienić
Matkę ziemię w pył kosmiczny.

Starsze pokolenie nie zapomniało wydarzenia, jakie rozegrały na terenie Japonii w dniach  6 i 9 sierpnia 1945 roku tj. zbombardowanie miast ładunkami atomowymi. Zdjęcia ze zniszczeń w Hiroszimie i Nagasaki dają wielu podstawy do roztaczania mrocznych wizji postapokaliptycznej Ziemi.

Na  grupie wysp Nowej Ziemi należących do ZSRR zdetonowano bombę w 1961 roku, którą miała siłę zdolną zniszczyć miasto wielkości Paryża.

Obecnie obok USA, Rosji arsenał broni też mają niektóre państwa arabskie. Natomiast wojskowi naukowcy wymyślają coraz groźniejsze ładunki atomowe do niszczenia przeciwnika.

STARACHOWICE to miasto w dolinie rzeki Kamiennej

Miasto Starachowice to miasteczko na terenie województwa świętokrzyskiego sąsiadujące z obrzeżami Puszczy Świętokrzyskiej oraz wapiennych wzgórz.

Z historii wynika, że na terenie obecnego miasta Starachowice istniała kuźnia, należąca do rodu Starzechowskich. Prawdopodobnie stąd wywodzi się obecna nazwa miejscowości.

Jak okazuje się Starówka miasta była zwana Wierzbnikiem oraz stanowiła własność zakonu cystersów z Wąchocka. Badania naukowe wskazują, że właśnie oni w roku 1789 zbudowali tu wielki piec. W czasach zaborów piec ten został przejęty na własność rządu Królestwa Polskiego.

Kiedy zarządcą był Drucki - Lubecki to wówczas Wielki piec wchodził w skład Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego, którego plan wykonał Stanisław Staszic. Osada starachowicka dzięki pracy wielkiego pieca stała się od 1899 roku, ważnym ośrodkiem wydobycia i hutnictwa żelaza.

Okresie dwudziestolecia międzywojennego  Miasto Starachowice było ważnym ośrodkiem przemysłu zbrojeniowego. Właśnie tutaj odbywała się  produkcja dział Bofors na podstawie zakupionej licencji. Działały tutaj liczne kopalnie rud żelaza, a także huta, jak też  sieć kolei wąskotorowej, która dowoziła rudy z okolicznych kopalń.

Na pamiątkę bitwy o Starachowice stoczonej we wrześniu 1939 roku, przy jednym z ważniejszych skrzyżowań miasta, została ustawiona armatę z okresu II Wojny Światowej jako pomnik mający upamiętnić bohaterstwo obrońców walczących podczas kampanii wrześniowej.

Po zakończeniu wojny decyzją władz politycznych w 1948 roku powstała Fabryka Samochodów Ciężarowych o nazwie STAR, która przez lata powojenne była głównym pracodawcą zatrudniającym ponad 20 tysięcy robotników. To dzięki niej Starachowice dynamicznie się rozwinęły i rozbudowały, powstały liczne osiedla mieszkaniowe o wysokim standardzie. Miasto było ważnym ośrodkiem motoryzacyjnym. Obecnie  zakłady zostały sprywatyzowane.

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz