Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 16 marca 2014

Marcowe wydanie DWUKROPKA


Ukazał się 153 numer polonijnego Dwukropka. Periodyk wydawany jest na terenie Cape Town w Republiki Południowej Afryki i jego zadaniem jest promocja kultury polskiej. Redaktorem naczelnym jest Joanna Majksner - Pinska. Okładki projektuje Marek Piński.

Dzień przyjaźni Polsko Węgierskiej

Historyczne przysłowie brzmi cyt. ... Polak, Węgier, dwa bratanki i do szabli i do szklanki. Natomiast po węgiersku brzmi Lengyel, Magyar - két jó barát, együtt harcol, s issza borát .

Sejm RP w marcu 2007 roku ustanowił obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Wzorem Polski parlament węgierski w kilka dni później obchody takiego dnia na terenie Węgier.

W 14 marca 2014 roku Ministrowie spraw zagranicznych Polski oraz Węgier Radosław Sikorski i János Martonyi po czteroletniej przerwie ponownie otwarli Konsulat Generalny Węgier Krakowie przy ul. Lubicz 17. Od co najmniej średniowiecza istnieją stosunki pomiędzy oboma narodami.

Krótko można podać kilka przykładów co wiąże oba narody:
- w XIV wieku doszło do Unii personalnej w wyniku której w 1370 królem Polski został dotychczasowy władca Węgier Ludwik I, zwany w węgierskiej historiografii Wielkim.
- w Polsce tron po nim objęła młodsza z jego córek Jadwiga. Królowa Jadwiga obecnie jest czczona w Polsce jako święta.
- w 1440 oba państwa ponownie połączyła osoba wspólnego króla. Został nim Władysław III Warneńczyk, syn Władysława Jagiełły, który zginą w bitwie pod Warną 1444 roku.

W Powstaniu węgierskim 1848 roku brało udział 3 tysieczny legion polski pod dowództwem gen. Józefa Wysockiego. Generał Józef Bem, Urodził się w 1794 roku w Tarnowie i stał się węgierskim bohaterem narodowym

Podczas II wojny światowej co prawda Węgry były sojusznikami III Rzeszy, ale tak w 1939 roku jak i potem po cichu wspierali polskie działania wolnościowe. Jako jeden z przykładów to w czasie powstania warszawskiego, węgierskie jednostki wojskowe stacjonujące w Warszawie, jako część sił sprzymierzonych z Niemcami, otrzymały rozkaz zakazujący im walki po stronie polskiej.

Po II wojnie światowej było i jest wiele przykładów tak braterstwa broni jak braterskiej przyjaźni i współpracy.

Dzień teatru

Podczas 9. Kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI),na pamiątkę czwartej rocznicy otwarcia Teatru Narodów w Paryżu ustanowił, że od 1961 roku obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Teatru.

Do tradycji należy, że co roku, 27 marca odbywają się uroczyste obchody, wygłaszane jest orędzie, tłumaczone na ponad 20 języków, które jest wygłaszane przez wybitnego człowieka związanego z teatrem.

Podstawowym celem jest między innymi promocji teatru oraz międzynarodowej wymiany informacji, zacieśnienia współpracy między ludźmi teatru, ale przede wszystkim uświadomienia opinii publicznej na temat istotności sztuki w życiu codziennym.

Jest to tylko wybór materiału z periodyku Dwukropek.

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz