Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 2 marca 2014

Polonijny DWUKROPEK


W wydawanym na terenie Republiki Południowej Afryki periodyk Dwukropek promuje tam kulturę polską. To miesięcznik dla Polaków w Cape Town. Redaktorem naczelnym jest Joanna Majksner - Pinska. Okładki projektuje Marek Piński.

W 2014 roku będziemy obchodzić:
- Rok św. Jana z Dukli - obecnie województwo Podkarpackie,
- Rok Jana Karskiego,
- Rok Oskara Kolberga,
- Rok Wielkiego Jubileuszu Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. 

Dzień Kryptologii

W 2007 roku ustanowiono 25 stycznia „Dniem Kryptologii” przez Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest to gest wobec polskich naukowców - kryptologów: Mariana Rajewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego.

Wymienieni 14 grudnia 1932 roku wówczas zatrudnieni w Biurze Szyfrów Sztabu Głównego Wojska Polskiego w wyniku badań i analiz złamali szyfru niemieckiej maszyny kodującej o nazwie Enigma. Swoim osiągnięciem przyczynili się rozszyfrowywania wojskowych niemieckich dokumentów a tym samym do późniejszych sukcesów aliantów w walce z hitlerowcami podczas II wojny światowej.

140 Rocznica urodzin Wincentego Witosa

Urodził się 21 stycznia 1874 r ubogiej rodzinie chłopskiej. Na terenie  przysiółka Dwudniaki koło Wierzchosławic, obecnie jest to Powiat Tarnowski. W domu rodzinnym Witosa panowała bieda. Cały majątek rodziców składał się z dwóch morgów lichego gruntu i połowy chałupy. Jako młody człowiek pracował wraz z ojcem wykonywał zawód drwala w okolicznych lasach księcia Sanguszki.

Wincenty Witos w pierwszych dniach niepodległości Polski stanął na czele Polskiej Komisji Likwidacyjnej, która była pierwszym rządem Polskim, jaki powstał w na terenie Krakowa dniu 28 października 1918 r. dla ziem byłego zaboru austriackiego.

Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, w pierwszych wyborach do Sejmu Ustawodawczego w 1919 roku, został wybrany posłem, obejmując przewodnictwo Klubu Poselskiego PSL “Piast”. Został równocześnie, prezesem PSL „Piast” oraz zaliczany do czołowych postaci II Rzeczypospolitej.

Wincenty Witos w latach demokracji parlamentarnej II Rzeczypospolitej trzykrotnie był premierem Polski. Po raz pierwszy był powołany na Urząd Premiera 24 lipca 1920 r. Kierował Państwem najbardziej krytycznym momencie w okresie wojny polsko - bolszewickiej oraz obliczu groźby utraty zdobytej niepodległości.

Podczas rządów Witosa uchwalona została w dniu 17 marca 1921 r nowa Polska Konstytucja,

Na Kongresie Centrolewu w czerwcu 1930, który odbył się na terenie Krakowa pod hasłem „Obrony Prawa i Wolności Ludu”. Kongres zgromadził ogromne tłumy ludzi gdzie potępione zostało bezprawie, zażądano przywrócenia rządów parlamentarnych, prawa i wolności. Witos stał się uosobieniem hasła walki o demokratyzację stosunków w państwie polskim.

W odwet za działania Kongresu Centrolewu oraz na osobisty rozkaz marszałka Józefa Piłsudskiego, aresztowano przywódców Centrolewu. Wśród aresztowanych 9 IX1930 r znalazł się również Wincenty Witos. Aresztowani zostali osadzeni w twierdzy wojskowej Brześciu nad Bugiem, gdzie przebywał 74 dni. Wincenty Witos z więzienia zwolniony został pod końcu listopada 1930 r. Ponownie poświęcił się wówczas pracy w ruchu ludowym, doprowadzając

Z uwagi na stan zdrowia dniu 15 sierpnia 1945 r. Wincenty Witos został przewieziony do Szpitala OO Bonifratrów w Krakowie, gdzie był leczony. Mimo choroby postanowił  16 września wziąć udział w I Zjeździe Polskiego Stronnictwa Ludowego Małopolski i Śląska w Krakowie.

Pogorszenie się stanu zdrowia spowodowało, że 31 października 1945 r. Wincenty Witos zmarł w szpitalu oo. Bonifratrów w Krakowie. Uroczystości pogrzebowe trwały od dnia 2 listopada, przeniesieniem zwłok śp. b. Premiera W. Witosa do Kościoła Mariackiego. Uroczysta Msza Św. odbyła się w Kościele Mariackim, natomiast główne uroczystości pogrzebowe były na Rynku Krakowskim . W godzinach południowych 3 listopada 1945 r. kondukt wyruszył w drogę do Wierzchosławic, przemarsz trwał trzy dni

W swoich wspomnieniach Wincenty Witos między innymi pisał w swoich wspomnieniach cytuje: „Z pnia i rdzenia tej wsi wyszedłem, z nią żyłem i znią cierpiałem, przechodząc złą i dobrą dolę. Zawsze starałem się utrzymywać wszystko, co mnie z nią łączyło, łączy, a spodziewam się łączyć będzie” .

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz