Łączna liczba wyświetleń

środa, 28 lutego 2018

58. Krakowski Festiwal Filmowy



Znany jest termin 58. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, który odbędzie się w dniach 27 maja - 3 czerwca. Termin zgłaszania filmów był do 15 lutego. Zgłoszono prawie 1400 z czego to 400 filmów krótkich oraz 700 średnio i długometrażowych.

Przekazuje fragment informacji organizatorów Festiwalu:

jak w poprzednich latach, przeważają krótkometrażowe fabuły. W tym roku zgłoszono ich prawie 1400. Selekcjonerzy ponownie potwierdzają, że w tej grupie nie ma dominujących problemów czy trendów, a filmowcy podejmują różnorodne tematy. Dagmara Romanowska, krytyczka filmowa, kuratorka sekcji fabularnej, podkreśla, że selekcja do konkursu krótkometrażowych fabuł to miejsce, w którym dzieje się wszystko !

Spotkać tu można zabawy z gatunkiem, pastisze, baśnie, kryminały, westerny nawet, ale i bardzo poważne misteryjnie zrealizowane dramaty, które potrafią chwycić za serce albo zadać bardzo trudne, czasami niewygodne, kiedy indziej wręcz prowokacyjne pytania.

Wybór finalistów nie jest łatwy, ale z pewnością na widzów Krakowskiego Festiwalu Filmowego czekać będzie wiele zaskoczeń i filmów, obok których nie uda im się przejść obojętnie”.

… Układając program, będziemy się starali uchwycić tę różnorodność - zaznacza.
Nie mniej pracy czeka selekcjonerów filmów animowanych, przed którymi do obejrzenia ponad 200 animacji. Robert Sowa, kierownik pracowni filmu animowanego Akademii Sztuk Pięknych, kurator sekcji animacji, podkreśla, że w tym roku „dużo filmów podejmuje kwestie poszukiwania tożsamości.

Autorzy zadają swoimi filmami proste, ale trudne pytania: o swoje korzenie, poczucie przynależności społecznej czy sens relacji z innymi. W tym kontekście bardzo ciekawie zapowiadają się też filmy o tematyce tożsamości płci. Tegoroczne animacje są przy tym niezwykle różnorodne wizualnie. Zapowiadają się też propozycje z dużym poczuciem humoru i dystansu, co pozwoli nam się też zrelaksować”.

… prawie 280, czyli tyle ile przed rokiem, to filmy polskie lub koprodukcje. Ponieważ nabór do konkursu polskiego trwał najdłużej, dominujące tematy wyłonią się za jakiś czas.

Jak co roku, do Krakowa zgłaszano filmy z całego świata. Tuż po polskich filmach (272), najwięcej tytułów napłynęło z Niemiec (259), Francji (249) i USA (161). Za nimi znalazły się m.in. Hiszpania, Wielka Brytania, Rosja, Włochy i Izrael.

Pojawiło się także wiele zgłoszeń z odległych zakątków globu, z takich krajów jak: Afganistan, Bangladesz, Ekwador, Egipt, Filipiny, Ghana, Honduras, Hong Kong, Jemen, Jordania, Kazachstan, Kenia, Kirgistan, Malezja, Nepal, Nowa Zelandia, Pakistan, Republika Południowej Afryki, Sri Lanka, Syria, Tajlandia, Timor Wschodni czy Wietnam… .

(zdjęcia chroni prawo autorskie)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz