Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 25 lipca 2011

Jan Stępień

Krakowski człowiek mikrofonu 

Jak poznałem Janka Stępnia? Trudno powiedzieć. Ale od początku jego kariery radiowca stale nasze drogi się krzyżują. Codziennie rano o godz. 5.30 budzi mnie Radio Kraków Małopolska.
Od niepamiętnych czasów znam Janka Stępnia, dziennikarza Radia Kraków Małopolska. Jak sobie przypominam, swoje pierwsze kroki w radiu robiłem w 1965 r. Wówczas to przy boku słynnej redaktor Siedlarowej realizowałem program MAK - Obóz. Była to słynna harcerska akcja zbiórki makulatury, a tym samym zdobywania środków finansowych. Potem były różne programy, szczególnie jak pracowałem w harcerstwie.
Natomiast w 1988 zagrałem jedną z głównych ról co najmniej w trzech odcinkach serialu radiowego pt. "60 minut na godzinę". Między innymi zagrałam rozrabiakę - ucznia z klasy piątej oraz przenosiłem hodowle karpi w miejscu pomnika Wołodii w Nowej Hucie itp.
Jak poznałem Janka Stępnia? Trudno powiedzieć. Ale od początku jego kariery radiowca stale nasze drogi się krzyżują. Codziennie rano o godz.5.30 budzi mnie Radio Kraków Małopolska. Jak tylko mam czas, słucham w soboty i w niedziele programów prowadzonych przez Janka Stępnia. Co najmniej raz w roku spotykamy się na Międzynarodowej Konferencji Prasy Polonijnej w Tarnowie.
Kim jest nasz bohater Jan Stępień? Po ukończeniu szkoły podstawowej w Tarnowie, zdaje do II liceum im. Jana III Sobieskiego w Krakowie. Potem jego los w 1973 roku kieruje go na
studia Wydziału Prawa i Administracji UJ w Krakowie. W 1981 roku kończy podyplomowe studia dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim.
Jest dobrze wykształcony: prawnik, dziennikarz, muzyk. W Tarnowie kończy szkołę muzyczną I stopnia, a następnie w Krakowie kontynuuje kształcenie z zakresu
muzyki II stopnia Krakowie w klasie fortepianu. Naukę dalej kontynuuje w Krakowskiej Akademii Muzycznej na kierunku dyrygentura. W 1982 roku otrzymuje dodatkowy dyplom magistra sztuki.
Prace zawodową zaczyna w Warszawskim Ośrodku Radiowo - Telewizyjnym w dziale Kultury. Następnie pracuje w rozgłośni Polskiego Radia w Olsztynie. Zostaje przeniesiony do Radia Kraków, gdzie do chwili obecnej pracuje.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji 29.10.1993 r. powołuje go na członka w skład Zarządu Spółki Radio Kraków S.A. Funkcje tę pełnił do marca 1995 r., a stanowisko Dyrektora Programowego Stacji do maja tegoż roku. Podczas pełnienia tej funkcji przyczynił się do powstania terenowego studia Radia Kraków: Tarnowie, Nowym Sączu i Zakopanem. Rozpoczął akcje wyjazdów ekip radiowych w teren oraz nadawanie programów z różnych miejsc w Małopolsce.
Obecnie, dzięki nowoczesnej
technice, jego audycje słuchane są między innymi na terenie całej Europy, Ameryk, Australii i innych miejsc na świecie. Już 15 lat w poranek niedzielny ukazuje się na antenie radia jego audycja pt. „Pejzaże Regionalne”. Jego pasja to problematyka samorządowa i regionalna. Kolejnym jego zainteresowaniem twórczym jest problematyka naukowa. Jest autorem cyklu audycji „W kręgu nauki”.
Jan Stępień to zasłużony dziennikarz dla promocji Krakowa i Małopolski. Otrzymuje wiele nagród i odznaczeń. Przykładowo medal Ministra Spraw Zagranicznych Republiki Słowackiej za popularyzacje współpracy transgranicznej samorządów w okresie akcesji obu krajów do Unii Europejskiej.
Wojewoda Małopolski za cykl audycji pt. „Bliżej siebie” - poruszających tematykę ekologiczną . Tarnowska Fundacja Kultury przygnała statuetkę „Uskrzydlony”. Stowarzyszenie Forum Mediów Polonijnych za reportaż o polskich artystach - emigrantach zamieszkałych w Szwecji.
Za swoje zasługi otrzymał w 2010 r., nadany przez Radę Programową Radia Kraków S.A, tytuł „Dziennikarza Roku". Za popularyzacje regionów otrzymał medal 15-lecia "Stowarzyszenia Euroregion Tatry". Posiada ponadto jeszcze wiele innych nagród i odznaczeń.
Dzięki swej wytrwałości reporterskiej jest osobą rozpoznawaną nie tylko w Małopolsce i Krakowie. Wiele jego programów oraz audycji ukazuje się w ogólnopolskim Programie I Polskiego Radia S.A.
Obecnie jest opiekunem stażystów oraz przekazuje swoją wiedzę studentom Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Prowadzi z nimi zajęcia z dwóch przedmiotów: dziennikarz przed mikrofonem, a także warsztaty radiowe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz