Łączna liczba wyświetleń

piątek, 16 marca 2012

Kobieta gra główną rolę w nauce i biznesie


W czwartek 15 marca prof. dr hab. Inż. Kazimierz Furtak Rektor Politechniki Krakowskiej otwarł dwudniową konferencję pt. „Kobieta w nauce i biznesie”.

Już czwarty raz w konferencji uczestniczy 96 pań i 4 panów, którzy zapoznaje się z osiągnięciami naukowymi oraz czego potrafią dokonać współczesne kobiety dla dobra ogółu.

Do tej pory postrzegane były kobiety jako „Matka Polka” czyli sprzątaczka, kucharka, rodzenie dzieci i głównie ich wychowywanie.

Współczesna kobieta szczególnie w miastach to nie słaba płeć ale osoba bizness women, naukowiec, twórczynie nowoczesnych technologii. Ale dalej nie zapominają, że są matkami i żonami.

Pani Magdalena Maciejewska dyrektor „Departamentu Instrumentów Polityki Naukowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego” wygłosiła wykład pt. „Od studenta do doświadczonego naukowca – pielęgnujmy naukę”. Dzięki specjalistycznym stypendiów dla wybitnych młodych naukowców, które umożliwiają aby młode kobiety miały szansę swój potencjał skierować na badania naukowe.

Ciekawostki przedstawiła Pani Maria Majdrowicz pt. „Nauka jest kobietą”. Pod tym tyłem kryją się stypendia  Firmy „L´Oreal” dla kobiet i nauki. Jest to typowy pokaz patronatu nad młodymi naukowcami przez przemysł. W tym przypadku to właśnie naukowcy tworzą sławę tej kobiecej firmy, produkujące głównie kosmetyki dla kobiet.

Młody znany krakowski naukowiec Zofia Gródek – Szostak z CTT przedstawiła w wykładzie „Pierwsze kroki w biznesie” jakie są możliwości z różnych źródeł wsparcia finansowania własnej działalności gospodarczej.

Centrum Transferu Technologii przy Politechnice Krakowskiej działa pod hasłem „Łączymy biznes z nauką” . Od samego początku wspiera innowacyjność w regionie małopolskim włączając działania nauki w realizacje zadań w przemyśle.

Jest to bardzo ważna placówka realizująca krajowe i międzynarodowe projekty związane z rozwojem nauki i tym samym podnoszenie konkurencyjność przedsiębiorstw.

Kolejny zadaniem jest umożliwianie przedsiębiorcom i instytucją badawczym kontakty technologiczne. Szczególnie ważnym tematem jest tworzenia partnerstwa nauka i przemysł, wyszukiwanie wniosków do różnych programów tematycznych aby przy ich pomocy zdobywać finanse na realizacje zadań.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz