Łączna liczba wyświetleń

piątek, 4 maja 2012

Kraków. Uroczystości 3 Maja pl. J. Matejki


Święto narodowe „3 Maja” obchodzone jest na cześć uchwalenia w 1791 roku pierwszej europejskiej konstytucji w Polsce, a drugiej na świecie.

Czwartkowa część religijna 3 maja br. w Krakowie odbyła się w Katedrze na Wawelu, gdzie odprawiono msze świętą w intencji Ojczyzny.

Po części religijne uformowano pochód, który drogą królewską udał się na pl. Jana Matejki. Przy grobie „Nieznanego żołnierza” i „Pomniku Grunwaldzkim” odbyły uroczystości oficjalne.

Po celebrze, która polegała na uroczystym umieszczeniu flagi narodowej na maszcie oraz zmianie warty honorowej przy grobie „Nieznanego żołnierza” wojewoda małopolski przywitał uczestników i zebranych na uroczystości .

Poszczególne delegacje: władz, samorządu, korpusu dyplomatycznego w Krakowie, uczelni krakowskich, organizacji i stowarzyszeń - złożyły wieńce przy grobie nieznanego żołnierza.

Kolejny punktem programu uroczystości było wręczenie przez wojewodę małopolskiego Jerzego Millera wysokich odznaczeń państwowych, którymi Prezydent RP uhonorował osoby z województwa małopolskiego. Odznaczenia otrzymali między innymi: Tadeusz Gorycki, Adam Terlecki, Zofia Kubińska, Zofia Barus, Wincenty Cieślewicz oraz Janusz Adam Drwota.
 
Jerzy Miller następnie dokonał aktu uroczystego nadanie obywatelstwa cudzoziemcom przebywającym na terenie małopolski.

W świetle polskiego prawa Prezydent RP może nadać obywatelstwo polskie cudzoziemcowi, który posiada zezwolenie na pobyt stały w Polsce przez co najmniej 5 lat.
 
W szczególnych przypadkach przyznać obywatelstwo z pominięciem wymienionych warunków jak np. polskie pochodzenie, łączenie rodzin. Nadanie rodzicom obywatelstwa wiąże się z nadaniem jego też niepełnoletnim dzieciom.

Na podstawie postanowienia Prezydenta RP 22 osoby zamieszkałe w Krakowie i Małopolsce otrzymały obywatelstwo polskie.

Nowymi obywatelami zostali między innymi: Paul Neuwelt z Kanady, prowadzi własną szkołę języków obcych w Nowym Targu.

Jerzy Jaskiewicz pochodzi z Białorusi. W 1991 roku wstąpił do rzymsko-katolickiego Wyższego Seminarium Duchownego w Grodnie, a w 1996 roku został przyjęty do Polskiej Prowincji Zakonu Szpitalnego św. Jana Bożego w Krakowie.

Na zakończenie odbyła się defilada wojskowa na ul. Basztowej z udziałem pododdziałów wojska, policji, straży miejskiej, straży pożarnej harcerzy oraz zmotoryzowanego pododdziału operacyjnego wojska polskiego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz