Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 13 maja 2012

Zabrze. IX. Międzynarodowa konferencja - „Szyb „Maciej”


Uczestnicy „IX Międzynarodowej konferencji naukowo-praktycznej” w ramach atrakcji turystycznych Zabrza - zwiedzili 10 maja zabytkowy Szyb „Maciej”.

Krótki rys historyczny tego miejsca. Jest to zespół inżynierii górniczej, który powstał na początku XIX wieku przy kopalni węgla kamiennego Concordia. Kopalnia ta pod koniec XX wieku weszła w skład kopalni im. Wincentego Pstrowskiego.

Zespół szybu Maciej znajduje się w zachodniej części Zabrza. Ta część miasta nazywa się Maciejów. Natomiast nazwa szybu pochodzi od imienia patrona kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Macieja.

Zabudowa szybu została zaplanowana na wąskim pasie terenu przyjmując do kierunku południowego. Obecnie teren ograniczony jest odcinkami ogrodzenia ceglano metalowego z zachowanymi bramami wjazdowymi bezpośrednio od strony ul. Srebrnej.

W skład układu przestrzennego wchodzą małe i średnie obiekty jak: nadszybie z wierzą wyciągową, maszynownia szybu, budynek wentylatorni. Po zakończeniu II wojny światowej, zespól został powiększony o stacje uzdatniania wody podziemnej. Obecnie odbiorcą wody jest Zakład wodociągów w Zabrzu.

W 1993 roku w wyniku wyczerpania się pokładów węgla kopalnia została zlikwidowana. Szyb Maciej przekształcono na atrakcję turystyczną. Obecnie znajduje się na „Szlaku zabytków techniki województwa Śląskiego”. Na placu obok szybu jest mini wystawa urządzeń górniczych typu wagoniki, turbiny i park ciekawostek wykonanych z odpadów metalowych jak smok, pies itp.

Atrakcją tego szybu jest oryginalne czynne wyposażenie techniczne w postaci maszyny wyciągowej i jak też urządzenia wentylacyjne wyrobisk podziemnych. Do tej pory czynny jest wyciąg szybowy z maszyną produkcji Siemens Schuckertwerke wyprodukowaną w XX wieku.

Kolejna turystyczna atrakcja to głębinowe ujęcie krystalicznie czystej wody, którą spragniony turysta lub podróżnik może się napić przy zewnętrznym poidle umieszczonym w murze koło wejścia do tej placówki.

Obecnie obiekt jest co prawda czynny ale prowadzone są prace remontowo -rewaloryzacyjne. Maszynownia szybu została wpisana do rejestrów zabytków.

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim) i ( CC )

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz