Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 13 maja 2012

Zabrze. IV Międzynarodowe targi turystyki dziedzictwa przemysłowego


11 i 12 maja w zabrzańskiej hali sportowej MOSiR odbyły się IV Międzynarodowe targi turystyki dziedzictwa przemysłowego i turystyki podziemnej.

Była to ważna impreza promująca nie tylko region Zabrza, ale też Śląsk. Dodatkowymi atrakcjami były stoiska innych regionów polskich i wystawcy zagranicy prezentowali swoją kulturę, jak też tradycje techniczne.

Targi otwarła Pani Małgorzata Mańka - Szulik Prezydent Miasta Zabrza i Pan dr hab. Krzysztof Gorzelik członek Zarządu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. W otwarciu uczestniczyli też inni przedstawiciele z Warszawy i zagraniczne delegacji. Oczywiście wszystko odbywało przy taktach orkiestry górniczej.
 
Ciekawostką było pokazanie starych wozów strażackich, jak też liczne plansze z historii regionu śląskiego. Wiele stoisk ze śląska prezentowało jak poprzednich okresach wykorzystywano ówczesne nowinki techniczne i technologiczne. Przykładem tego było pokazanie fragmentu rury drewnianej, którą doprowadzano wodę do poszczególnych domów.

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego na swoim stoisku pokazało rekonstrukcje wykopaliska, jak też inne ciekawe ozdoby z tamtego okresu, które znalezione podczas badań archeologicznych.

Kopalnia Soli z Wieliczki koło Krakowa dzięki rzeźbiarzowi pokazywała w jaki sposób z bryły soli powstają piękne rzeźby. Przy pomocy projekcji filmów przedstawiano historie tej placówki.

Liczne stoiska ze Śląska prezentowały historię powstawania energie elektrycznej, przedstawiono rękodzieła twórców tego regionu jak hafty, wyszywanki. Muzeum PRL u zaprezentowało sprzęt gospodarstwa domowego ze słynną pralką Frania, skuter osa czy telewizor Rubin. Na innym stoisku kolejarze śląscy wystawiali podstawowy sprzęt łączności, wyposażenie drużyn kolejarskich czy już historyczne mundury.

Na stoisku Muzeum Papiernictwa z Dusznik Zdroju można było zapoznać się w jaki sposób nasi przodkowie produkowali papier.

Podkarpacka Organizacja Turystyczna na stoisku przedstawiła nie tylko uroki turystyczne tego regionu ale też zapoznali z historią tam istniejącego przemysłu. Mało kto wie o urokach Stalowej Woli, która zazwyczaj kojarzy się z przemysłem ciężkim, który już tam faktycznie nie istnieje.

Swoje stoiska licznie prezentowali przedstawiciele Belgii, Czech, Francji, Niemiec, Słowacji, Tunezji, Ukrainy.

Stoisko Republiki Czeskiej było reprezentowane między innymi przez Region Morawsko – Śląski. Obok tradycyjnego piwa i placków ziemniaczanych zwiedzający mieli dużo materiałów promujących ten region. Jednym z takich ciekawych folderów był o kopalni Michał w Ostrawie Michałkowicach.

Pani Radka Bobkova z Nowego Jiczina miasta kapeluszników, która prowadziła warsztaty pokazując jak wytwarza się kapelusze. Kolejnymi warsztatami tej pani było przedstawienie w jaki sposób z podręcznych materiałów tekstylnych i papieru można wykonać piękne zabawki i souveniry dla dzieci.
 
Ukrainę reprezentowały przedstawicielki z miasta Równe. Na stoisku prezentowano piękne stroje tego regionu jak też serwety, narzuty itp. Miasto Równe kojarzy się bliskością Polakom z tego powodu, że do II wojny światowej było to miasto na terenie Polski i dalej tam zamieszkuje wielu Polaków.

Do atrakcji należało zaliczyć też stoisko Tunezji. Obok ciekawych dalekowschodnich elementów ozdób pokazano oryginalne męskie stroje i muzyce z tamtego regionu.

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim) i ( CC )

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz