Łączna liczba wyświetleń

sobota, 27 kwietnia 2013

Krakowskie obchody Dnia Inwalidy


Małopolski Związek Emerytów, Rencistów i Osób Niepełnosprawnych Krakowie ul. Rzeźnicza1, na Osiedlu Szkolnym 22 kwietnia zorganizował Dziennym Ośrodku Seniora co rocznym zwyczajem obchody Dnia Inwalidy.

Międzynarodowy Dzień Inwalidów ustanowione zostało przez Międzynarodową Organizację Pracy i zazwyczaj obchodzone corocznie w trzecią niedzielę marca.

Początkiem inicjującym obchody była katastrofa górnicza 8 sierpnia 1956 roku w kopalni węgla kamiennego Bois du Cazier na terenie Belgii w Marcinelle. W tej katastrofie poniosło śmierć 262 górników pochodzących z 12 krajów, a część z powodu wypadku została inwalidami z powodu doznanych obrażeń.

Zgromadzenie Ogólne ONZ w dniu 13 grudnia 2006 roku na 61 sesji przyjęło rezolucja A/RES/61/106 pt. Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych. Stosownie do jej zapisów osoby niepełnosprawne mają prawo do:
- wolności i bezpieczeństwa,
- swobody poruszania się w tym równego z osobami pełnosprawnymi dostępu do przestrzeni i budynków użyteczności 
  publicznej, transportu, informacji i komunikacji,
- ochrony zdrowia, edukacji,
- ochrony życia prywatnego i rodzinnego,
- udziału w życiu politycznym i kulturalnym.

Obecnie podstawowym celem obchodów jest społeczeństwu przybliżenie problemów osób niepełnosprawnych jak:
- występowanie ograniczenia w prawidłowym funkcjonowaniu spowodowane obniżeniem sprawności fizycznej lub
  psychicznej,
- wynikłe z nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu organizmu,
- pomoc we włączeniu tej grupy społecznej w społeczne życie.

Do zadań obchodów Dnia Inwalidy jest zwiększenia świadomości społeczeństwa z korzyści płynących z integracji osób niepełnosprawnych w aspekcie życia politycznego, społecznego, gospodarczego i kulturalnego. Jak też wskazanie odnośnie dla wielu niepełnosprawnych co to są bariery architektoniczne

Początek XXI wieku spowodował też zmiany polityczne i gospodarcze jak też do rozbicia monopolu Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. W Krakowie 2007 roku od tego stowarzyszenia oderwało się koło nr 3 Oddziału Kraków - Śródmieście i Powstało Stowarzyszenie StoSA Kraków.

Z uwagi na złe zarządzanie oraz dalsze upolitycznienie Oddziału PZERiI w Krakowie z tego związku oderwał się cały Oddział Kraków - Śródmieście z którego powstał nowy związek o nazwie Małopolski Związek Emerytów, Rencistów i Osób Niepełnosprawnych Kraków z siedziba przy ul. Rzeźniczej 1. Sąd Rejonowy Kraków - Śródmieście wpisał go do rejestru Krajowego Rejestru Sądowego - KRS w 2009 roku jako Stowarzyszenie.

Obecnie nowe stowarzyszenie skupia kilka tysięcy emerytów, rencistów i inwalidów nie tylko z Krakowa. Prezesem jest pani Alicja Gackiewicz. Mimo krótkiego okresu działania na swoim koncie posiada już wiele osiągnięć.

Stale wzrasta ilości uczestników w wycieczkach dla seniorów nie tylko po Polsce ale też zagranicą, organizowane są liczne imprezy integracyjne. Jest stała współpraca z Bankiem Żywności od którego otrzymuje żywność dla osób będących w trudnej sytuacji materialnej.

Oczywiście jest współpraca z różnymi instytucjami samorządowymi i innymi co powoduje, że może dla swoich członków organizować między innymi: wigilie, spotkania wielkanocne, obchody Dnia Inwalidy i inne. Niestety jak w tego typu stowarzyszeniach brakuje pieniędzy na powiększenie swojej oferty kulturalnej.

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz