Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 15 kwietnia 2013

XVI Małopolska Giełda Agroturystyczna


Uniwersytet Rolniczy w Krakowie gościł w dniach 13 - 14 kwietnia XVI Małopolską Giełdę Agroturystyczną i Targi Ogrodnicze. Co roku przy alei 29 Listopada rolnicy z Małopolski oraz innych regionów przedstawiają swoje ekologiczne oferty.

Zadaniem XVI Małopolskiej Giełdy Agroturystycznej była promocja turystyki na terenach wiejskich. Głównymi odbiorcami tego typu wypoczynku będą głównie mieszkańcy aglomeracji miejskich nie tylko z Małopolski czy Krakowa.

Głównymi organizatorami byli: Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Małopolskie Stowarzyszenie Doradztwa Rolniczego, Małopolska Izba Rolnicza, Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Centrum Doradztwa Rolniczego o/Kraków, Stowarzyszenia Galicyjskie Gospodarstwa Gościnne oraz Góralskie Stowarzyszenie Agroturystyczne.

W giełdzie uczestniczyło ponad 60 wystawców nie tylko z małopolski, a nawet lubelskiego. Cala impreza podzielona była na: Giełdę Agroturystyczną, Targi ogrodnicze, występy regionalnych zespołów artystycznych.

Natomiast sama Giełda Agroturystyczna reprezentowała głównie oferty:
- agroturystykę czyli oferty wypoczynku na czystym świeżym powietrzu w czystych ekologicznych miejscach, gdzie najczęściej gospodarze są też producentami zdrowej żywności,
- rękodzieło artystyczne - najczęściej wykonywane z ekologicznych czystych materiałów, a zarazem reprezentujące poszczególne regionalne kultury,
- potrawy regionalne - w większości są wyprodukowane z produktów jakie wyhodował rolnik i wykonał rzemieślnik.

Takimi produktami przykładowo są: swojskie kiełbasy, potrawy z ryb, smaczne zupy wykonane z regionalnych produktów, oscypki oraz inne produkty z mleka owczego i koziego, nalewki.

Produkty wykonywane są na tradycyjnych zasadach i recepturach. Jako przykład Gospodarstwo Agroedukacyjne U DAJANY w wiosce Jastrzębie z woj. małopolskiego, którego właścicielami są Danuta i Leonard Kostrzyńscy.

Prowadzone przez nich gospodarstwo znajduje się na terenie Ciężkowicko - Rożnowskiego Parku Krajobrazowego w jednej z najpiękniejszych gmin województwa małopolskiego.

Przykładowa oferta tego gospodarstwa to:
- uczestniczenie przy wypieku chleba od samego początku tj. zarabiania zaczynu po wypiek na kapuścianych liściach w piecu, a potem świeżo upieczonego pieczywa jego konsumpcja,
- konsumpcja zakiszonej kapusty i ogórków przez gospodarzy,
- przygotowanie herbaty na ziołach z uprawy gospodarstwa,
- posiłki przygotowane z własnych produktów i reprezentujące kuchnie staropolską oraz z wiejskich produktów jak masło, ser, mleko, własne wędliny itp. wykonane z idealnie czystych ekologicznie towarów,
- bezpośredni kontakt turysty ze zwierzętami gospodarczymi między innymi można obserwować jak żyją kozy i inne hodowane zwierzęta.

Okolice wsi Jastrzębia słyną z najsmaczniejszej, tradycyjnej polskiej żywności.

Szanujący się gospodarz prowadzących agroturystykę, dba o turystę bo wie, że mile spędzony wypoczynek przez wczasowicza to najlepsza promocja. Coraz częściej tego typu gospodarstwa są przystosowane do przyjęcia osób niepełnosprawnych.

Targi Ogrodnicze reprezentowane były przez produkty szkółkarskie, nasiennicze, nawozowy. Osobnym działem były firmy zajmujące się projektowaniem ogrodów oraz zajmujących się dystrybucją profesjonalnego sprzętu ogrodniczego

Obok degustacji pysznych i smacznych potraw regionalnych odbył się konkurs i występy zespołów folklorystycznych reprezentujące między innymi folklor góralski.

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz