Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 13 października 2013

Historyczne 2.Krakowskie Targi Sztuki


W dniach 5 - 6 października w Hali Firmy Targi w Krakowie odbyły się już po raz drugi Krakowskie Targi Sztuki współczesnej. Była to kolejna uczta sztuki pomiędzy artystami i odbiorcami oraz kolekcjonerami.

Kraków to miasto kultury i sztuki z historyczna Akademią Sztuk Piękny z której murów wyszło wielu światowej sławy malarzy, rzeźbiarzy czy fotografików. Po 1989 roku coraz bardziej niestety cofa się nurt imprez faktycznej sztuki, a nie współczesnego kiczu.

Jest o tyle dziwne, że na tej imprezie nie spotkałem stoiska wymienionej uczelni czy obecnych współczesnych dzieł choć by studiujących tam osób. Szokiem moim było, że wśród organizatorów obok Firmy Targi w Krakowie nie było tej krakowskiej uczelnia,a instytucja z innego województwa.

Koneserzy sztuki jak też zwykli mieszkańcy nie tylko z Krakowa którzy odwiedzili w tą imprezę mogli stwierdzić Piękno rzeczy śmiertelnych mija, lecz nie piękno sztuki cytat z Leonarda da Vinci.

Kraków Mekką stuki polskiej i europejskie niestety ma niewiele galerii tak tych o europejskich standardach jak i średniej klasy. A te co istnieją to ich siedziby są za mało eksponowane.

Przypominam sobie kiedy na początku lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku w dodatku za czasów tzw. komuny jako uczniowie 5 Liceum w Krakowie mieliśmy obowiązek chodzić ma wystawy malarstwa, rzeźby czy na koncerty do filharmonii.

Niestety obecnie z uwagi na cięcia zajęć szkolnych wszystko zależy od kultury rodziców i poziomu inteligencji i potrzeb współczesnej młodzieży. Natomiast obok teorii jest konieczny stały kontakt dziełami sztuki.

Malarze, rzeźbiarze to artyści najczęściej a zamknięci ze swoja sztuką w swoich pracowniach np. przed sztalugami czy innymi urządzeniami przydatnymi do stworzenia nowego dzieła. Końcowym najważniejszym etapem jest wyjście z powstałym dziełem do publiki.
Najważniejszym etapem jest udział w regionalnych, krajowych czy międzynarodowych: galeriach, pokazach, targach, giełdach, wystawach. Do nowości na tej imprezie targowej była aukcja dzieł sztuki, 100 obrazów od 100 zł w której wzięło udział kilkadziesiąt osób.

Taka impreza jest potrzebna nawet dwa razy w roku, ale bez potrzeby instytucji ze śląska, bo Kraków i Małopolska ma wystarczający potencjał. A imprezy w 2014 roku na terenie nowoczesnego i nowo otwartego Międzynarodowego Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków będzie przy współudziale Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i innych instytucji takich jak Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Miasta Krakowa i wielu krakowskich i małopolskich twórców jak też światowych sław wywodzących się z naszego regionu.

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz