Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 27 października 2013

Krakowskie 17.Targi Książki

W dniach 24 - 27 października jeszcze w starej hali
przy ul. Centralnej w Krakowie odbywały się 17 Targi Książki. O tym, że jednak książka do ważne medium niech świadczy, że w dniu otwarcia tłumy, tłumy. I pomyśleć, że to już historia.

Październik od siedemnastu lat jest świętem książki w Krakowie i Małopolscy. W tym roku jeszcze w starej hali targowej Firma Targi w Krakowie. Mimo ciasnoty było kilkaset wystawców. Natomiast wg teoretycznych danych w tym roku znowu przekroczono liczbę 40 tyś. odwiedzających. Odwiedzający byli w różnym wiek od przedszkolaków do sędziwych seniorów. Co ciekawe, że targami co roku bardzo dużo jest nie tylko wystawców, ale też odwiedzających z innych krajów.

Patronami honorowymi byli:
- Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski
- Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego Kardynała Stanisława Dziwisz patronował Salonowi Wydawców Katolickich 

Patronat nad Salonem Małe Ojczyzny Kaszuby i Gdańsk

- Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz 
- Prezes Instytutu Kaszubskiego prof. Józef Borzyszkowski 

- Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Łukasz Grzędzicki

Wieczorem w pierwszym dniu targów tj. czwartek 24 października odbyło się jedno z najważniejszych wydarzeń w postaci rozstrzygnięcia konkursu im. Jana Długosza 2013, który wygrał prof. Jerzy Holzer za książkę Europa Zimnej Wojny. Uroczystość za odbyła się w 120 letnim Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
 
Targi były podzielone między innymi na salony: Wystawców Szkół Wyższych, Wydawców katolickich, Nowych mediów, Salon książki przyrodniczej, Małe ojczyzny – Kaszuby i Gdańsk.

W spotkaniach z czytelnikami brało udział prawie stu autorów, między innymi z polski i zagranicy: prof. Jerzy Bralczyk, Jonathana Carrolla, Maria Czubaszek, Anna Dymnej , Janusz Głowacki, Małgorzata Gutowska - Adamczyk, Julia Hartwig, Michał Heller, Tomasz Jastrun, Marek Krajewski, Ryszard Krynicki, Jolanta Kwaśniewska, Å Edward Lutczyn, Dorota Masłowska, Beata Pawlikowska, Jacek Piekara, Andrzej Pilipiuk, Wanda Półtawska, ks. bp Grzegorz Rysia, Izabeli Sowy, Szczepana Twardocha Maxime Chattam oraz Jonathan Carrol oraz Asa Larsson i inni.

Kolejny raz należy podziękować i pochylić czoło przed Zarządem i Prezesem Panią Grażyną Grabowską Firmy Targi w Krakowie oraz Pani Katarzyna Popieluch - Kmiecik komisarzem 17 Targów Książki. Oczywiści duże brawa dla władzy Centralnej RP jak też samorządowej Małopolski i Krakowa na wsparcie nie tylko moralne tej słusznej sprawy.

Polacy nie gęsi i dalej swoją literaturę oraz twórców jej mają, którzy mimo rożnych trudności dalej piszą.

W 2014 roku na krakowskim Osiedlu Na Kozłówce, swoje 40 lecie obchodzić będzie księgarnia, która mimo różnych zmian dalej działa. Jej twórca, współ założyciel, pierwszy kierownik jeszcze żyje i jest obecnie bezdomnym.

Natomiast nowy właściciel i Sp. Mieszkaniowa Na Kozłówce oraz Rada XII Dzielnicy w Krakowie jak na razie tym tematem się nie interesują. Wymieniona księgarnią w tamtym okresie była zaledwie drugą taką placówką na terenie byłej dzielnicy Kraków - Podgórze.

W poprzednim okresie politycznym i gospodarczym takich osiedlowych było kilkanaście. Natomiast likwidacja PP Dom Książki i zmiany gospodarcze po 1989 roku doprowadziły do ich upadku - a szkoda.

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz