Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 6 października 2013

Małopolski Lider Przedsiębiorczości Społecznej 2013


W Muzeum Sztuki Japońskiej Manggha w Krakowie 3 października odbyła się uroczysta Gala Konkursu Małopolski Lider Przedsiębiorczości Społecznej 2013.
Wygrała tą edycje Spółdzielnia Socjalna „OPOKA” z Klucz.

To było podsumowanie już trzecia edycji konkursu Małopolski Lider Przedsiębiorczości Społecznej, której organizatorem jest Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie.

Należy na licznych przykładach i rozwoju tej gałęzi ekonomi społecznej potwierdza, że w Województwie Małopolskim prężnie działa sektor organizacji pozarządowych. Ale bez czynnika ludzkiego oraz zainteresowania ze strony samorządów nie było by efektów.

Uczestnikami Gali obok uczestników i nagrodzonych uczestniczyli między innymi: - Pan Wojciech Kozak wicemarszałek województwa małopolskiego,
- Pani Agata Błahuciak sekretarz województwa małopolskiego,
- Pan Krzysztof Więckiewicz dyrektor Departamentu Pożytku Publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie,
- Pani Joanna Bobowska Posłanka RP,
- Pani Elżbieta Achinger Posłanka RP,
- Pan Józef Lassota Poseł RP.
Natomiast imprezę prowadziła Pani Wioletta Wilimska Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie.

Główną Nagrodę konkursu „Małopolski Lider Przedsiębiorczości Społecznej 2013” wygrała Spółdzielnia Socjalna „OPOKA” z Kluczy. Placówka powstał w 2009 roku jako pierwsza i wzorcowa Spółdzielnia Socjalna w Polsce.
Wyróżnienia zdobyły:
- Fundacja Miejsc i Ludzi Aktywnych MiLA z Krakowa,
- Przedsiębiorstwo Społeczne „Ognisko” Sp. zoo w Krakowie.

W kategorii jednostka samorządu terytorialnego
- zdobyła gmina Raciechowice. Spółdzielnię Socjalną „PRZYSTAŃ”, którą zarekomendowała ją za wspieranie oraz pomoc w rozwoju Ekonomi Społecznej w tamtym regionie.

Należy zaznaczyć, że Pani Małgorzata Giza 16 września w Katowicach podczas Uroczystej Konferencji III Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw otrzymała certyfikatów Ambasadorek Przedsiębiorczości Kobiet Polskich.

Wymieniona jest Prezesem Spółdzielni Socjalnej PRZYSTAŃ w Raciechowicach. Z doświadczeniem pedagogicznym, jest pracownikiem bankowym ponadto zarządcą zakładów produkcyjnych. Członek zarządu Izby Gospodarczej w Dobczycach oraz Stowarzyszenia BE-20, stale współpracuje z organizacjami pozarządowymi szczególnie zajmującymi się osobami niepełnosprawnymi i bezrobotnymi.
Spółdzielnia PRZYSTAŃ, którą kieruje zatrudnia obecnie 18 osób, które wcześniej były bezrobotne. Zatrudnienie w Spółdzielni daje im szansę powrotu na rynek pracy jak też możliwość stabilizacji społecznej i zawodowej. Działalność Pani Małgorzaty Gizy pozwala na tworzenie więzi międzyludzkich, odbudowanie jak też podtrzymanie uczestniczenia w życiu środowiska społeczności lokalnej.

Zdobywcą nagrody w kategorii przedsiębiorstwo wspierające rozwój Ekonomi Społecznej w Małopolsce otrzymała Firma Scandia Cosmetics SA z Niepołomice, którą rekomendowana była przez GRAAL - Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Osobowości Dzieci
Laureatami tegorocznej kategorii Debiut nagrody otrzymały:
- Spółdzielnia Socjalna „Serce Pogórza” i otrzymała tytuł Laureata 2013,
- SPRING Spółdzielnia Socjalna zdobyła Wyróżnienie,
- Wiatr Woda Spółdzielnia Socjalna zdobyła Wyróżnienie.

Nagrodę publiczności w plebiscycie Dziennika Polskiego otrzymała Spółdzielnia Socjalnej Wiatr Woda.

Na terenie Województwa Małopolskiego obecnie działa ponad 1000 podmiotów związanych z działalnością przedsiębiorstw społecznych. Do instytucji działalności społecznej zalicza się miedzy innymi:
- stowarzyszenia i fundacje prowadzące działalność gospodarczą lub odpłatną,
- spółdzielnie socjalne, spółdzielnie inwalidów oraz spółdzielnie pracy,
- zakłady aktywności zawodowej oraz centra integracji społecznej, 
- podmioty ekonomii społecznej zaliczane jako organizacje pozarządowe ale nieaktywne ekonomicznie,
- podmioty integracji społecznej,
- kluby integracji społecznej, warsztaty terapii zajęciowej.

Wszelkie osiągnięcia organizacji bez zaangażowania i wsparcia ze strony Pani Wioletty Wilimskiej dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie jak też pracowników ROPS nie było by tak pozytywnych efektów.

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz