Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 1 kwietnia 2012

Kopalnia Wieliczka otwarła sezon turystyczny


W czwartek 29 marca zabytkowa Kopalnia Soli „Wieliczka” uroczyście otwarła letni sezon turystyki podziemnej. Uczestników uroczystości zapoznano z nowinkami na nowej trasie solnej turystyki.

Uroczystości odbyły się w komorze „Drozdowice III” na drugim poziomie podziemia kopalni. Spotkanie zainaugurowano otwarciem wystawy rzeźby Józefa Kowalczyka długoletniego górnika - rzeźbiarza. Stronę artystyczną uświetnił Chór „Camerata” pod kierownictwem Izabeli Szoty.

Rzeźby Józefa Kowalczyka były pokazywane na wystawach nie tylko w Polsce, ale też za granicą między innymi: Czechach, Francji, Włoch, Niemiec, Słowacji, oraz wielokrotnie nagradzane w konkursach i przeglądach twórczości amatorskiej.
 
Organizatorzy oprowadzili uczestników po nowej ofercie o nazwie  Trasa Górnicza – przygoda i wyzwanie”. Turyści od lipca będą mieli możliwość zwiedzania nowych komór o nazwach Boczaniec, Rzepki, Tanecznica, Zamtus, Gospoda, Fortymbark, Janik, Srotyk. Co prawda jest to nowość oferty, ale same komory to stara część kopalni soli.

Już w maju turyści będą mogli zanocować 125 m pod ziemią w nowej komorze Słowackiego. W nowoczesnym stylu zaaranżowano stare wyrobisko z 48 miejscami w komfortowy kompleks noclegowo - wypoczynkowy. Obok łazienek są stanowiska komputerowe, multimedialne, czytelnia, miejsce na zorganizowanie dyskoteki.

Kolejna nowa atrakcja turystyczna to na głębokości 125 m możliwość w sezonie letnim rejs podziemnym promem po jeziorze w komorze Józefa Piłsudskiego i podziwianie uroków tej komory.

Dla dzieci i młodzieży na tej samej głębokości ale w komorze „Pistek Górny” powstał kolejny kompleks rekreacyjny oraz do realizacji nowych zadań edukacyjnych jak też programów „Sililandia”, „Bal ze skarbnikiem”, „Solne mikołajki” i inne zajęcia edukacyjne.

Najlepsze biura i inne instytucje ,które przywiozły do kopalni najwięcej turystów oraz za obustronną współpracę i dobre wyniki otrzymały okolicznościowe statuetki . Szczęśliwcami byli między innymi: UTC Tour Operator , Małopolska Prywatna Komunikacja Samochodowa , Jan-Pol Incoming Tour Operator, Cracow Tours, Aktive Fredsreiser z Norwegii.

Nagrody specjalne otrzymały organizacje  Polska Organizacja Turystyczna i Krakowska Izba Turystyki.

Nie zapomniano o mediach, które w nagrodę za popularyzację kopalni otrzymały statuetki i dyplomy, są to :TVN, Grupa Wydawnicza Polskapresse, Grupa Onet, RMF FM, Polska Agencja Prasowa, Radio Kraków, TVP Oddział w Krakowie, Dziennik Polski.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz