Łączna liczba wyświetleń

środa, 1 sierpnia 2012

Kościół Parafialny w Modlnicy k/Krakowa

Ostatnim, terenowym przystankiem uczestników spotkania ze sztuką pod nazwą Szlak Renesansu w Małopolsce 2012, zorganizowane przez Willę Deciusa było zwiedzania późno renesansowego kościoła parafialnego na terenie Modlnicy k/Krakowa.

Z Krakowa do Modlnicy można dojechać autobusem komunikacji miejskiej MPK nr 210 i 230 z Pętli Bronowice Nowe lub własnym samochodem z Krakowie przez nowe Rondo Katynia w drogą na Olkusz i Dąbrowę Górniczą.

Wieś znajduje się zaledwie 2 km od północnych granic miasta Krakowa. Swoim zasięgiem obejmuje południowo - wschodnie stoki tzw. Wyżyny Olkuskiej, która na tym terenie wznosi się od 290 do 320 metrów ponad poziom morza.

Miejscowość, a raczej wieś Modlnica (dawna Modlnica Wielka)leży k/Krakowa w gminie Wielka Wieś, powiat krakowski. Szkoda, że mimo swej długiej historii, nie posiada odrębnej monografii.

Ta malownicza miejscowość graniczy od północy z Szycami, od południa z Modlniczką -  dawna nazwa Modlnica Mała, Bronowicami Wielkimi i Rząską. Natomiast od wschodu dochodzi do Toń i Giebułtowa, a od zachodu do Tomaszowic.

Jak wynika z badań archeologicznych, obecne tereny tej miejscowości były zasiedlane przez ludzi już w epoce neolitu, w latach 4500 - 1800 przed naszą erą. Zamieszkiwali oni ziemianki i rowy, które odkryto w czasie prac archeologicznych, prowadzonych w połowie XX wieku. Widoczne są tu również liczne ślady obecności człowieka epoki brązu (1800 - 700 przed naszą erą).

Z historii i badań archeologicznych tej miejscowość wynika, że kościół św. Wojciecha i Matki Boskiej Bolesnej w Modlnicy powstał prawdopodobnie ok. 1553 roku. Obecna świątynia powstała w miejsce wcześniejszego tego typu obiektu, prawdopodobnie wzniesionego w połowie XII wieku.

Dzieje Modlnicy sięgają początków chrześcijaństwa na ziemiach polskich. Legenda głosi, że w miejscu zwanym Zagórze, zatrzymał się zdążający do Prus św. Wojciech, którego żegnał lud krakowski. W tzw. Świętym Gaju, pod lipą, miał nawracać poprzez głoszenie żyjącym tam ludziom Ewangelii.

W drewnianym kościółku jest ołtarzu główny, gdzie znajduje się gotycki obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem (Modlnickiej) datowany na lata 1460 -1470. Stropy pokryte są kasetonami. Do zabytkowego wyposażenia należy również marmurowe tabernakulum w kształcie małej kapliczki z XVI wieku i chrzcielnica wraz z amboną z XVII wieku. Z ciekawostek, że w kościele znajduje się renesansowa polichromia z 1562 roku oraz z połowy XVII wieku.

Kościółek św. Wojciecha z uwagi z jakiego materiału został wykonany jest zaliczony do „Małopolskiego Szlaku architektury drewnianej”.

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim) i ( CC )

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz