Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 26 sierpnia 2012

Własność intelektualna jako potencjał przedsiębiorców


Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego w piątek 24 sierpnia zorganizowała w Hotelu Sympozjum Seminarium pt. „Wytwory intelektualne w działalności gospodarczej, a pułapki w najczęściej zawieranych umowach”.

Program seminarium był podzielony na tematy:
1.Własności intelektualne w firmie - źródła i rodzaje.
2.Podstawowe formy obroty dobrami niematerialnymi.
3.Umowa jako narzędzie zarządzania własnością intelektualną.
4.Jak prawidłowo formułować umowy dotyczące własności intelektualnej.
5.Błędy najczęściej popełniane w obrocie dobrami niematerialnymi.

Wymieniony konspekt przedstawił, jak jest bardzo ważne, aby własny utwór był chroniony i twórca miał z tego tytułu należne dochody.

Problemem tworzenia prawidłowej oraz skutecznej umowy zabezpieczającej własność intelektualną, należy tak jej sprecyzowanie aby zawiera elementy nie do podważenia oraz była potem przy dochodzeniu odszkodowania skuteczna i czytelna dla obu stron.

Podział własności intelektualnej powinien wynikać z praktyki rynkowej oraz zawierać dokładne informacje odnośnie:
1.Urządzeń o charakterze technicznym i metodach produkcyjnych.
2.Materiały i treści przeznaczone do komercjalizacji produktu.
3.Logotypy, znaki graficzne, nazwę i identyfikacje wizualną przedsiębiorstwa, towaru, usług.
4.Treści materiałów reklamowych i promocyjnych.

Niestety dość często występuje rozbieżność pomiędzy światem prawnym, a gospodarczym co powoduje chaos informacyjny i potem smutne skutki.

Kupować, sprzedawać, licencjonować prawa do dóbr niematerialnych, należy najpierw właściwie je identyfikować oraz zawsze planować ich ochronę prawną.

Co to jest Umowa gospodarcza?
Umowa to porozumienie dwóch lub więcej osób - instytucji określająca wspólne działania oraz skutki prawne jak też ekonomiczne.

Podstawowymi spojrzeniami na umowę to:
1.Aspekt gospodarczy jako narzędzie do przenoszenia wartości ekonomicznych, biznesowych.
2.Psychologiczny w postaci porozumień biznesowych jak też gwarancja prawidłowości wykonania zlecenia - zadania. Jest też zabezpieczeniem przed nieporozumieniami pomiędzy kontrahentami.
3.Prawna - przedstawia zasady postępowania w związku z zawartą umową, zabezpieczeniem w razie konieczność egzekwowania swoich praw z właściwego wykonania zawartej umowy.

W większości przypadkach posiadanie podpisanej przez strony umowy jest dokumentem koniecznym dla potrzeb spraw sądowych i innych zgodnie z prawem.

Umowa najczęściej występuje w formie papierowej, ale może być też jako plik na CD, email z potwierdzeniem otrzymania przez drugą osobę.

To ważny dokument stwierdzający wynegocjowane warunki przed jej podpisaniem. Jest bardzo ważnym środkiem dyscyplinującym strony umowy do właściwego jej wykonywania.

Kiedy otrzymujemy jakiekolwiek dokumenty, a szczególnie Umowy gdzie podajemy swoje dane, należy je dokładnie czytać jak też te zapiski, które są napisane mało czytelnym niewielkim druczkiem.

Bez negocjacji oraz niedokładnym czytaniu wszelkich umów powoduje potem takie działania zapędzające nas do wielu niepotrzebnych kłopotów, szczególnie prawnych oraz finansowych.

Organizowane seminaria z zakresu prawa przez Małopolska Agencje Rozwoju Regionalnego, gdzie zajęcia prowadzą tak teoretycy jak praktycy potem pomaga nie tylko przedsiębiorcom poznawać niuanse , aby nie popaść w zbędne kłopoty. Jak też należy pisać wszelkie dokumenty potrzebne w działalności nie tylko gospodarczej.

Ostania konferencja z zakresy ochrony prawnej własności intelektualnej odbędzie się w Krakowie pod koniec września.

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim) i ( CC )

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz