Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 26 sierpnia 2012

Krakowski 8.Małopolski Festiwal Smaku


Na Krakowskim placu Wolnica już odbył się Finał 8. Małopolskiego Festiwalu Smaku.Menadżer projektu Pani Magda Gdowska ma poczucie dobrze wykonanego zadania. W finale uczestniczyli producenci żywności, którzy podczas lokalnych półfinałów okazali się najlepsi.

Jury Festiwalu podczas imprez w Oświęcimiu, Krakowie, Tarnowie, Wadowicach, Nowym Sączu, Nowym Targu i Miechowie wyłonili najlepsze produkty i producentów. Duży wpływ na ocenę mieli konsumenci odwiedzający imprezy, którzy swoimi głosami wskazywali kto najlepszy.

Krakowska impreza finałowa trwała w dniach 25 – 26 sierpnia i miała za zadanie wyłonienie przez publiczność zwycięzców w czterech kategoriach: ekologiczne przysmaki, tradycyjne specjały, smakołyki z legendą i potrawy jak u mamy. Do jury pod wodzą najlepszego tematycznego speca Zbigniewa Kurleto należało wskazanie najlepszego z najlepszych, co było uzależnione od największej ilości oddanych głosów.

Konferansjerkę prowadził duet w składzie Robert Karpowicz i Anna Cielak. W pierwszym dniu imprezy wystąpiła Iwkowska Orkiestra Dęta. Karnet muzycznych atrakcji uzupełniła m.in. Hanka Wójciak, rockowy Przystanek Mrówkowiec, Quartet Klezmer Trio i Leliwa Jazz Band.

Idea Festiwalu powstała w 2005 roku, której zadanie była promocja produktów regionalnych producentów żywności z Małopolski. W pierwszej roku półfinały odbyły się w Zakopanem i Tarnowie. A zakończenie w Krakowie. Następny roku półfinały festiwalu odbył się już w pięciu regionach: Krakowie, Oświęcimiu, Nowym Sączu, Nowym Targu i Tarnowie.

Tego roczny 8. Małopolski Festiwal Smaku rozpoczął się 3 czerwca. Pierwsza impreza półfinału była w Oświęcimiu i tak przez: Kraków, Tarnów, Wadowice, Nowy Sącz, Nowy Targ, Miechów. Po trzech miesiącach już jako Finał trafiła ponownie do Krakowa na plac Wolnicę.

Przysmaki jakie zaprezentowano na dwudniowym krakowskim finałowym kiermaszu to tradycyjnie: podhalańskie oscypki, wędliny i swojskie produkty, jaja z ekologicznych hodowli, kapusta i ogórki charsznickie, przetwory mleczne z Limanowy, świetne małopolskie miody, smalczyki, pierogi z różnego rodzaju nadzieniem.

Osobny dział to smaczne pieczywo wypiekane na tradycyjnych recepturach bez spulchniaczy i chemicznych dodatków, jak też wspaniałe ciasta wyprodukowane przez gospodynie według recept przekazywanych z babci na wnuczkę z regionalnych produktów.

Mało kto wie, ze Małopolska do zagłębie ryb słodkowodnych. Przykładem tego jest Zator gdzie hoduje się miedzy innymi słynne karpie królewskie. Coraz bardziej stają się popularne smaczne pstrągi czy inne ryby.

Jest takie przysłowie... cudze chwalicie, a sami nie wiecie co posiadacie... .

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim) i ( CC )

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz