Łączna liczba wyświetleń

sobota, 13 października 2012

Europejski rok aktywności międzypokoleniowej


W sali obrad Rady Miasta Krakowa 11 października odbyła się konferencja pt. „Europejski rok aktywności osób starszych i solidarności międzypokoleniowej”. Ludzi starszych z roku na rok przybywa, a młodzieży coraz mniej.

Sama tematyka i problem był ciekawy i konieczny. Ale można zastanowić dlaczego tego typu konferencje nie organizował pion Pełnomocnika Prezydenta Miasta Krakowa ds. Osób Niepełnosprawnych, Wydział Spraw Społecznych czy Miejski Ośrodek Wspierania Inicjatyw Społecznych zwany MOWIS em, a zlecono Wydziałowi Sportu?

Co prawda można stwierdzić, że ten wydział jakoś dał sobie radę, ale sala świeciła pustkami.

Wystąpienie Pani Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie to była kompromitacja i pospolite lanie wody. Dziwne jest to, że rocznie jest kilkaset skarg na tą instytucje w SKO - Samorządowym Kolegium Orzekającym, sądach do Prezydenta Miasta i Rady Miasta.

Niestety nawet jak ktoś wygra sprawę to i tak mu to niewiele da, bo potem jest dość często co innego. A najczęściej sprawy się ukręca i skarżący jest ośmieszany, a nawet represjonowany.

Kolejna sprawa to wykorzystywanie programu „Przemoc w Rodzinie” do celów pozaprawnych. Ponadto dość często takie sprawy są ustawiane w prokuraturze, sądach lub preparowane tzw. Niebieskie karty. A kiedy ofiarą jest mężczyzna to z góry wiadomo, że przegra.

Nikt nie sprawdził z Urzędu Miasta i innych instytucji w tym też Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej dlaczego zerwana została współpraca na linii MOPS Kraków - Caritas Polska Kraków.

Niestety każdy kto ośmiela się krytykować MOPS podpada u Prezydenta Miasta Krakowa przy biernej postawie Rady Miasta. W 2007 roku w odwet za ujawnienie w prasie nieprawidłowości między innymi molestowania podopiecznego prokuratura i sąd ukarały ofiarę.

Teoretycznie MOPS coś robi dla seniorów ale brak dokładnych informacji i potem dokładnych sprawozdań. Niestety brak informacji kiedy w tej placówce była kontrola Urzędu Kontroli Skarbowej, NIK czy nawet z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Oczywiście bardzo dobre było wystąpienie pani Joanny Szypułki z Małopolskiego Punktu Informacji Europejskiej przy Politechnice Krakowskiej na temat „Europejskiej polityki i działań na rzecz solidarności międzypokoleniowej”. Na różne szkolenia, konferencje tematyczne zapraszani są nie tylko pracownicy naukowi, studenci, ale też wiele osób starszych nie tylko działaczy organizacji pozarządowych.

Bardzo dobrze, że czynnie uczestniczyła pani Marzena Bereza z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, która przedstawiła w skrócie „Krajową strategię działania na rzecz solidarności międzypokoleniowej”.

Ale tu jest dygresja: ładne są hasła i slogany, ale jak to się ma w praktyce to widać na polskich ulicach. Jako przykład śmietniki są do zbierania śmieci, a nie wyszukiwanie przez osoby starsze pożywienia, czy noclegów.

Osłabiono finansowo działania PCK, organizacji pozarządowych. Natomiast jak było ostatnio głośno w Polsce nie tylko w Krakowie ale np. na Pomorzu i innych regionach MOPS - y nie wypełniają należycie swoje obowiązki.

Dość często po wizytach pracowników socjalnych zdarzają się przypadki fałszowania danych w protokołach ( strona gdzie są wizyty nie otrzymuje kopii takiego protokołu czy Niebieskiej Karty -przykładem tego jest Kraków ).

Oczywiście Państwo Polskie daje środki finansowe na cele pomocy społecznej i różne kampanie, ale najczęściej tam na dole bywa to różnie. Niestety jest brak koordynacji i współpracy np. na linii Caritas i regionalna pomoc społeczna.

Jeżeli chodzi o tematykę Caritas to jest sprzeczna z Polską Konstytucją działalność w postaci, że jeżeli ktoś chce otrzymać wsparcie musi posiadać zaświadczenie od proboszcza mimo, że dotacje są społeczne i dla wszystkich bez względu na światopogląd i przynależność. Niestety jeżeli ktoś jest bezdomny takiej pomocy nie otrzyma nawet jeżeli zachowuje się kulturalnie.

Na terenie Krakowa można przedstawić pozytywne działania międzypokoleniowe jak np. Centrum Kultury i Rekreacji Seniorów w Nowej Hucie prowadzone pod kierownictwem pana Antoniego Wiatra gdzie mieści się Miejski Dzienny Dom Pomocy Społecznej.

Innym takim miejscem jest Małopolski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów przy ul. Grzegórzeckiej w Krakowie organizujący międzypokoleniowe wycieczki, dla seniorów różnego rodzaju imprezy integracyjne, pomoc z Banku Żywności.

Dużego wsparcia dla seniorów i inwalidów szczególnie chorych dokonuje punkt medyczny Caritas Kraków na Oś. Podwawelskim. Jest to wzorcowo prowadzona placówka pokazująca jak w praktyce młodzi wolontariusze, pielęgniarki i inny personel medyczny pomaga osobom w starszym wieku oraz niepełnosprawnym.

Oczywiście można wejść na stronę Wojewódzkiej Biblioteki w Krakowie i bez problemu zapoznać z wieloma ofertami kulturalnymi, kursami specjalistycznym dla seniorów. Ten ciekawy program nosi tytuł „Szkoła @Aktywnego Seniora”.

Oczywiście w Krakowie i województwie jest wiele imprez sportowych organizowanych między innymi przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Przykład jest wiosenny Cracovia Maraton gdzie uczestniczy wielu seniorów i osób niepełnosprawnych. Kolejna oferta to portal www.dlaseniora.kraków.pl, który prezentowała pani Sylwia Drożdż z Urzędu Miasta Krakowa.

Nie można pominąć działania zespołu pana Bogdana Dąsala Pełnomocnika Prezydenta Miasta Krakowa ds. Osób Niepełnosprawnych, który organizuje różnego rodzaju wsparcia i pomoc.

Wspiera organizowanie imprez typu wigilia, konferencje oraz za pośrednictwem Wydziału Spraw Społecznych codziennej obsługi mieszkańców Krakowa bez względu na wiek ale mający różne pokoleniowe problemy, który znajduje przy ul. Stachowicza.

Podsumowując można stwierdzić jak też paneliści to potwierdzili, że barierami są: należy robić z seniorami, a nie dla seniorów, w wielu przypadkach jest osamotnienie ludzi starszych z różnych powodów, niewielkie zainteresowanie ze strony starszych panów z uwagi , że z góry są świadomi, mimo dobrych chęci działania ich będą przez panie zazwyczaj przygłuszane lub nawet wyśmiane.

Brak systemów wychowawczych młodych ludzi w rodzinach wielopokoleniowych. Niestety integracja międzypokoleniowa jest konieczna, aby młodzi ludzie myśleli logicznie oraz wiedzieli, że starsi czyli ich rodzice, dziadkowie i inni członkowie rodziny to też ludzie potrzebujący wsparcia młodszego pokolenia.

Natomiast uwaga pod adresem Ministerstwa. Nie tylko należy przydzielać finanse, ale należy dokładnie potem rozliczać. Natomiast wszelkie nieścisłości i skargi dokładnie sprawdzać, a nie jak teraz, że instytucja na którą jest skarga, sama przeciwko sobie prowadzi postępowanie - przykład MOPS Kraków.

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim) i ( CC )

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz