Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 14 października 2012

Małopolski Lider Przedsiębiorczości Społecznej


W czwartek 11 września krakowskim teatrze im. J. Słowackiego odbyła się kolejna tradycyjna Gala „Małopolski Lider Przedsiębiorczości Społecznej”. 

Ideą konkursu „Małopolski Lider Przedsiębiorczości Społecznej” jest spieranie samorządów, spółdzielni i innych firm oraz organizacji pozarządowych prowadzących działalność gospodarczą gdzie większością członków i zatrudnionych są osoby niepełnosprawne.

Warunkiem każdorazowego udziału w konkursie jest zarejestrowanie działalności gospodarczej na terenie regionu małopolskiego przez co najmniej jeden rok. Ale jest pewne zastrzeżenie - muszą odnosić sukces i zyski przeznaczać na cele społeczne zgodnie z ich misją.

Tegorocznym zwycięzcą konkursu zostało LABORATORIUM COGITO Sp. zoo z Krakowa. Spółka istnieje od 2005 roku. Powołana została przez Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej w Krakowie.

Cogito słynie z fachowości, dobrej kuchni, wysokiej klasy usług gastronomiczno - hotelowo - konferencyjnych oraz cateringowych. Wizytówką ich jest  Ośrodek Recepcyjno - Szkoleniowy Zielony Dół w Krakowie na Woli Justowskiej.

Jest to obecnie średniej wielkości przedsiębiorstwo zatrudniające w 70 % osoby niepełnosprawne. Obecnie dzieli na trzy siostrzane firmy społeczne: Catering Cogito, Wypożyczalnia rowerów, Ośrodek recepcyjno - hotelowy.

Najważniejsze jest to, że przez pracę prowadzi proces rehabilitacji zawodowej co powoduje, że potem część osób ma szansa zdobycia nowego zawodu i powrót na otwarty rynek pracy.

Krakowska Spółdzielnia Niewidomych SANEL otrzymała wyróżnienie. Na małopolskim rynku firma istnieje już od 60 lat i ma swą siedzibę na krakowskich Bronowicach.

Co najważniejsze, że większość tam zatrudnionych osób to osoby niewidome i niedowidzące, a tym samym prowadzona jest nie tylko rehabilitacja ale możliwość zdobycia dodatkowych zarobków. W Polsce i Europie słynie z produkcji różnych szczotek oraz inny produktów kosmetycznych przydatnych w gospodarstwie domowym.

Kapituła Konkursu w 2012 roku przyznała też wyróżnienie za wspieranie i rozwój ekonomii społecznej. Wyróżnienie otrzymali : Urząd Miasta Jordanowa i Firma TREKO LASER Sp. zoo za utworzenie miejsc pracy dla osób z autyzmem.

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej przy ul. Piastowskiej w Krakowie, który obok wymienionego programu prowadzi szeroki wachlarz działań i szkoleń na terenie małopolski i Krakowa.

Przedstawiam tylko kilka przykładowych programów: Akademia rozwoju ekonomi społecznej, Małopolski pakt na rzecz ekonomi społecznej, System wsparcia ekonomii społecznej, Poakcesyjny Program Wsparcia Obszarów Wiejskich, Szkolenia i doskonalenie zawodowe kadr pomocy społecznej.

Oczywiście jest to tylko fragment propozycji dla instytucji, organizacji, samorządów. Placówka ta posiada swoje przedstawicielstwa w Nowym Sączu, Oświęcimiu i Tarnowie. Szczegóły na stronie www.rops.krakow.pl .

Natomiast należy zaznaczyć , że pani Wioletta Wilimska Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie, jak też jej po. Zastępca Rafał Barański oraz zespół pracowników i współpracowników stara się aby program był nowoczesny jak też na wysokim poziomie oraz fachowo przygotowany, potem prowadzone zajęcia.


(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim) i ( CC )

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz