Łączna liczba wyświetleń

sobota, 27 października 2012

Krakowski konkurs im. J. Długosza 2012


Od 15 lat imprezą towarzysząca Targom Książki w Krakowie jest konkurs literacki im. Jana Długosza. W czwartek 25 października w teatrze im. J. Słowackiego ogłoszone werdykt kto zdobył tą nagrodę w 2012 roku.

Zakończenie konkursu im. Jana Długosz wieńczy nie tylko satysfakcja moralna ale też nagroda finansowa w wysokości 30.000 zł i została wręczona autorowi. Statuetkę - rzeźbę otrzymał autor i wydawca, którą wykonał znany krakowski rzeźbiarz .

Nagroda ta jest prestiżowym znakiem jakości stwierdzający wielką wartość danej publikacji i prestiż dla wydawnictwa. Wydawca ma obowiązek wydrukowanie informacje o tej nagrodzie oraz zamieszczenie jej na książce.

Do nagrody 15 edycji konkursu tradycyjnie zostało nominowanych dziesięciu autorów, a z tego grona wyłoniony został laureat nagrody konkursu im. Jana Długosza 2012.
 
Laureatem został prof. Andrzej Friszke za książkę Czas KOR - u Jacek Kuroń, a geneza Solidarności.

Przedstawiam fragment Laudacji autorstwa prof. Jerzego Wyrozumskiego:

...Książka, która zyskuje dzisiaj nagrodę główną Krakowskich Targów Książki: Andrzeja Friszke, Czas KOR - u. Jacek Kuroń a geneza Solidarności, wydana przez Wydawnictwo Znak, jest jak pisze sam Autor - „efektem długoletnich badań i przemyśleń”.

I nie ma tu przesady. Spod pióra naszego Autora wyszły bowiem wcześniej takie pozycje, żeby wspomnieć tylko niektóre jak: wydana w drugim obiegu w 1983 r. pod pseudonimem Wiktor Wolski, KOR. Ludzie działania, idee, jak ogłoszony w 2008 roku we współautorstwie z Andrzejem Paczkowskim, zbiór relacji Niepokorni. Rozmowy o Komitecie Obrony Robotników....

... Jakkolwiek popatrzeć na Jacka Kuronia, na Komitet Obrony Robotników - KOR oraz na grupę ludzi, którzy z Jackiem Kuroniem KOR współtworzyli:

Jerzy Andrzejewski, Stanisław Barańczak, Bogdan Borusewicz, Mirosław Chojecki, Ludwik Cohn, Stefan Kaczorowski, Leszek Kołakowski, Anka Kowalska, Edward Lipiński, Jan Józef Lipski, Antoni Maciarewicz, Adam Michnik, Halina Mikołajska....

.... Elementy biografii Jacka Kuronia w wyznaczonym granicami chronologicznymi działalności KOR - u w wycinku jego życia, choć przewija się wszakże na planie drugim...

....Na czoło wysuwa się sprawa, której dotyczy książka. To oznacza, że w tle tej sprawy odnajdujemy nie tylko Kuronia, ale całą galerię postaci, zarówno  związanych z KOR - em...

Na konferencji prasowej po wręczeniu nagrody autor stwierdził, że od dłuższego czasu przygotowuje się na opracowanie biografii Jacka Kuronia z wcześniejszego okresu jego działalności. Niestety napotyka trudności w dotarcia do wielu dokumentów z tamtego okresu.

Główna Kwatera ZHP w Warszawie udostępniła mało dokumentów w postaci tylko Protokoły z posiedzeń Rady Naczelnej ZHP.

Na tego typu dygresje odpowiedziałem, że dokumenty są w GK ZHP jak: Rozkazy Naczelnika ZHP z tamtego okresu, Wydziału ds. Młodzieży KC PZPR oraz inne materiały.

Natomiast dalej podpowiadam, aby materiały o Panu Jacku Kuroniu z okresu jego działalności w ZHP szukał:

- dokumentu o odwołaniu jego ze stanowiska Kierownika Wydziału Harcerskiego GK ZHP,
- dokumenty Komisji historycznej i dyscyplinarnej przy GK ZHP,
- dokumenty Komisji Historycznej Krakowskiej Chorągwi ZHP.
- dokumenty Wydziału ds. Młodzieży b. KC PZPR,
- dokumenty b. SB w Warszawie i Krakowie - o ile nie zostały zniszczone,
- dokumentacja związana z wprowadzaniem tzw. Czerwonego Harcerstwa i tzw. Walterowców przez pana Jacka Kuronia.

Ja w latach 1962 - 67 byłe młodym instruktorem ZHP. Jak pamiętam wymieniony był kilkakrotnie w Krakowie i wielu ówczesnych opozycjonistów traktowało go jako instruktora o podwójnym obliczu oraz zazwyczaj niestety... raczej należy przemilczeć.

No cóż w życiu tak bywa, że ludzie zmieniają swoje poglądy kiedy im brakuje pieniędzy na pewne rzeczy. Ja wspomina tego pana raczej negatywnie.

Niestety w wielu sprawach będzie trudno zdobyć dokumenty z uwagi, że wielu instruktorów ZHP z tamtego okresu, jak też osoby znające tego pana dla bezpieczeństwa wolą dalej milczeć. Niestety ten człowiek w pewnym okresie dał plamę na ruchu harcerskim.

No cóż życie idzie do przodu i zamazuje nieprawidłowości, ale to wszystko zależy od autora publikacji jaki polityczny obejmie kierunek.

Natomiast jest dobrze, że powstają utwory o okresie nie zawsze przyjemnym.

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz