Łączna liczba wyświetleń

środa, 31 października 2012

16. Targi Książki w Krakowie. Refleksje



Zaledwie we czwartek 25 października uroczyście otwierano 16. Targi Książki w Krakowie przy ul. Centralnej, a już przeszły do historii. Ach ! co to była za impreza.

Góralski zespół Trebunie Tutki i strażak krakowski oznajmiali w czwartkowe południe, że targi zostały otwarte. Od czwartku do niedzieli tłumy szły na tą jedna z najważniejszych imprez książkowych nie tylko w Krakowie.

Pomyśleć tak nie dawno wróżono, że to koniec drukowanej książki, a tu psikus, mimo czasami księżycowych cen, jednak książka tak dla milusińskich i seniorów to największy przyjaciel na dobre i na złe chwile.

Pamiętam lata kiedy książki były tanie, ale jakość papieru i druku była daleka od doskonałości, a nawet drukowano literaturę na papierze gazetowym.

16. Targi Książki w Krakowie spełniły swoje zadanie. Mając na uwadze słowa angielskiej pisarki Clare Morrall - Istnieją po to, by czytać książki pasował do obecnej edycji jak strzał w dziesiątkę.

Opierając się na wstępnej statystyce imprezy to: ponad 34 tysiące osób odwiedzający w rożnym przedziale wiekowym, 500 autorów różnego rodzaju twórczości literackiej. Prawie 600 wystawców mimo ciasnoty i dość trudnych warunków.

Podczas spotkania krakowskiego z książką odbyło się wiele konkursów i przyznano nagrody na przykład: im. Jana Długosza, na książkę edytorsko doskonałą, na najlepszy podręcznik i skrypt akademicki 2012, PIK-owy Laur, nagroda  Lista Goncourtów - polski wybór 2012, za promowanie książek i czytelnictwa w prasie, za promocję książek i czytelnictwa w mediach elektronicznych, Papierowy Ekran na najlepszy serwis internetowy o książce.

W tym roku w ramach drugiej edycji salonu Małe Ojczyzny zaprezentowało się małopolskie Podhale. Salon współtworzyli: Urząd Miasta Zakopanego, Tatrzański Park Narodowy, Muzeum Tatrzańskie, Muzeum J. Kasprowicza na Zakopiańskiej Harendzie. Imprezy Podhalan spełniły swoje zadanie i pokazali swoją kulturę oraz jak wielkie znaczenie ma ten region, odrębność kulturową, językową a także kuchnię regionalną i przysmaki.

Kiedy 2014 roku po zakończeniu inwestycji Firmy Targi w Krakowie organizacja między innymi Targów Książki będzie na światowym poziomie, jeszcze więcej wystawców i odwiedzających.

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz