Łączna liczba wyświetleń

środa, 20 czerwca 2012

Filantrop Krakowa A.D. 2011


W sali obrad krakowskiego magistratu, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider wręczył tytuł Filantropa Krakowa A.D. 2011. Nagrodzonymi zostali Fundacja Elektrociepłowni Kraków, Radio Taxi Barbakan, Centrum Medyczne św. Damiana.

Rada Miasta Krakowa w 2000 roku ustanowiła tytuł honorowy „Filantrop Krakowa A. D.”. Co roku przyznawany jest osobom lub podmiotom gospodarczym za szczególne działania w udzielanie pomocy potrzebującym.

Corocznie za poprzedni rok kalendarzowy przyznawane są łącznie maksymalnie trzy tytuły w dwóch kategoriach: za największy finansowy wkład w pomoc udzielaną osobom lub podmiotom, oceniany według kryterium wysokości wkładu finansowego; za najciekawszą formę i efektywność filantropii, według kryteriów określonych przez komisję.

Komisje tworzy Bractwo Filantropii. Prezydent Krakowa powołuje Bractwo Filantropii, które opiniuje kandydatury do tytułu.

Bractwo do nagrody „Filantrop Krakowa A. D. 2011 nominowało:

- W kategorii za największy wkład finansowy wspieraniu potrzebujących - Fundację Elektrociepłowni „KRAKÓW” S.A. - Gorące Serce. Fundacja od 2005 r. wspiera i   
współuczestniczy w organizacji masowych imprez sportowych na terenie 
Krakowa. Wniosek  o nagrodę złożyła Powiatowa Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych przy Prezydencie Miasta Krakowa.

- W kategorii za najciekawszą formę i 
  efektywność filantropi otrzymało Radio
  Taxi Barbakan. Wniosek złożyła Fundacja „Mimo wszystko”.

- W kategorii za najciekawszą formę i 
   efektywność przyznano Pani Wiolecie 
  Katarzynie Malinie - Jurczak Prezes Centrum Medycyny im. św. Damiana w Krakowie. Pani Wioletta Malina - Jurczyk jest przykładem dla innych, jak można prowadzić biznes z korzyścią dla lokalnego społeczeństwa - wspiera osoby starsze, dzieci, artystów i sportowców. Wniosek złożyła Pani Marzena Paszkot Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rodziny i Polityki Społecznej.

W czasie uroczystości kandydaci, którzy byli zgłoszeni do tytułu Filantropa Krakowa A. D. 2011, a nie zostali zakwalifikowani, otrzymali okolicznościowe dyplomy za prowadzaną działalnością filantropijną.

Zatrzymuje się przy odrzuconej kandydaturze Stowarzyszenia „Lekarze nadziei”. Jest to uważam dziwna decyzja Bractwa Filantropi i w jakiś sposób poniżająca działających w ramach tej
organizacji lekarzy oraz pozostały personel medyczny.

Działający tam zespół od wielu lat mimo trudności finansowych, lokalowych jest zaangażowany w pomaganiu i ratowaniu zdrowia osobom wykluczonym i bezdomnym.

Można mieć zastrzeżenie co do jednej osoby powołanej w skład  komisji Bractwa Filantropi. Można zadać sobie pytanie -Jakim sposobem pan Andrzej Z. wszedł w skład tego zespołu ? Skoro ten człowiek w sierpniu 2010 roku dopuścił się  skandalu i oszustwa związanego z fikcyjnym pomnikiem Andrzeja Małkowskiego w Krakowie przy ul. Karmelickiej.

Pomnik ten został wykonany z gipsu i pomalowany odpowiednia farbą, a tym samym przedstawiał, że jest wykonany z brązu. Pomnik ten Prezydent Miasta Krakowa wiedząc, że jest to falsyfikat uroczyście odsłonił. W kilka dni potem dwaj pijaczkowie myśląc, że jest ten obiekt z metalu chcieli ukraść i okazało się, że to nie pomnik a bryła gipsowa.

Powinniśmy zadać sobie pytanie czy taka osoba powinna zasiadać w tak szacownym gremium i oceniać innych ?

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim) i ( CC )

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz