Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 14 czerwca 2012

Rynek Nieruchomości w Małopolsce


12 czerwca Brytyjsko - Polska Izba Handlowa wraz z Jones Lang LaSalle na krakowskim Kazimierzu zorganizowała debatę „Kraków - Biura - Inwestycje Rynek Nieruchomości w Małopolsce”. Jaki będzie popyt? Czy są chętni na kolejne powierzchnie biurowe?

Uczestnikami byli: Martin Erbe - Helaba, Antony Roberts -York UBS, Marek Grodziński - Capgemini, Maciej Gołębiewski - Avestus, Wojciech Rumian - Hines, Rory Mepham - Jones Lang LaSalle i Stanisław Bisztyga z Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego w Krakowie.

Debatę prowadziła Pani Agnieszka Libura dyrektor BPCC w Krakowie , a moderatorem był pan Rafał Oprocha - Jones Lang LaSalle.

Uczestnicy zastanawiali się nad problemami i tematami:
- Co generuje popyt na powierzchnie biurowe w Krakowie?
- Na ile popyt na biura pochodzi z rozwoju istniejących centrów usług biznesowych w Krakowie i regionie?

- W przypadku większego zapotrzebowania na powierzchnię biurową – jaki jest realny wybór?
- Z punktu widzenia deweloperów – w którym kierunku mogą zmienić się warunki najmu powierzchni?
- Jakie są aktualnie główne źródła finansowania nieruchomości biurowych w Krakowie i regionie?
-  Kto jest zainteresowany nabywaniem nieruchomości biurowych w Krakowie?
- Jakie są bariery dla rozwoju rynku inwestycyjnego w Krakowie i regionie?
- Jakie korzyści dla regionu wynikają z napływu nowych inwestycji?

Miasto Kraków posiada odpowiednie zaplecze naukowe, wykształconą kadrę inżynierską jak też podstawową siłę roboczą znająca dość dobrze języki obce jak angielski, niemiecki. 

Dobre połączenia komunikacyjne jak drogi, koleje, lotnisko. Obok tych walorów posiada dobrą infrastrukturę do rozwoju inwestycji. Dodatkowym walorem jest , że znajduje się na korytarzu połączeniowym wschód - zachód.

W Krakowie sektor firm outsourcingowych od dłuższego czasu dobrze się rozwija. Aby był coraz bardziej atrakcyjne, musi wzmacniać swoje walory jako centrum ważnego biznesu w europie i na świecie.

Na terenie Krakowa już działa ponad 50 firm związanych z obsługą firm biznesowych zatrudniających 20 tysięcy osób i to daje, że 40% pracowników zatrudnionych w tym sektorze na terenie Polski właśnie pracuje w Krakowie.

Krakow zostało zdominowane jest w 40 % przez obiekty biurowe do obsługi procesów biznesowych. Podczas debaty uczestnicy zauważyli tendencję, że centra outsourcingowe zajmują się: od wsparcia IT, usługami finansowymi, księgowymi i prawnymi.

W mieście między innymi w budowanym campusie na osiedlu Ruczaj lokowane są przedsięwzięcia z sektora wysokich technologii oraz centra badawczo-rozwojowe wielkich korporacji jak Motorola i inne.

Firma Jones Lang LaSalle stwierdziła, że Kraków jest na drugim miejscu w Polsce po Warszawie jeżeli chodzi o rynek powierzchni biurowej pod wynajem, a łączna powierzchnia wynosi obecnie około 500 tys. metrów kwadratowych. Natomiast w najbliższych latach zwiększy się po około 30 tys. m2 rocznie i w roku 2020 osiągnie 800 tys. m2 .
 
Co prawda debata nie odpowiedziała na wszystkie tematy interesujące inwestorów z uwagi, że są to tematy trudne i bardzo szeroki posiadają wachlarz spraw do przedyskutowania. Najważniejsze, że tego typu spotkania znajdują odbiorców mimo, że obecnie głównym tematem to EURO 2012 w Polsce.

Duża pochwala dla Brytyjsko - Polska Izba Handlowa mimo biernej postawy i zainteresowania tą debatą przez Radę i Zarząd Miasta Krakowa. Właśnie najbardziej Krakowowi powinno najbardziej zależeć w promocji gospodarczej miasta, a tym samych jego dalszy rozwój.

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim) i ( CC )

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz