Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 14 czerwca 2012

Konferencja „Małopolskie wyzwania demograficzne”


Krakowskie „Muzeum lotnictwa polskiego” w środę 13 czerwca gościło konferencje inaugurującą wdrażanie projektu „ADAPT2DC - Adaptacja do zmian demograficznych” w ramach „Programu dla Europy Środkowej”.

Konferencję otworzył Roman Ciepiela Wicemarszałek Województwa Małopolskiego. Pan Jacek Woźniak z Zarządu Województwa Małopolskiego przedstawił „Strategię Województwa Małopolskiego wobec zmian demograficznych.

Natomiast podstawowe zagadnienia z zakresu projektu ADAPT2DC w Małopolsce przedstawiła Katarzyna Opoczko z Departamentu Polityki Regionalnego Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Bardzo ciekawy wykład na temat „Aktywizacji seniorów w Małopolsce” przedstawił Rafał Barański po Zastępca Dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Socjalnej w Krakowie. Oczywiście było jeszcze kilka ciekawych tematycznych wykładów.

Małopolskie Województwo wchodzi w skład zespołu 10 partnerów „Międzynarodowego projektu ADAPT2DC dla Europy Środkowej”. Celem tego zadania jest przygotowanie europejskich regionów na przyjęcie skutków zmian demograficznych z powodu zmniejszenia przyrostu naturalnego ludności.

Społeczeństwo starzeje się, ale z powodów ekonomicznych coraz większa jest migracja ludności do większych miast . Odpływ młodzieży szczególnie wykształconej z terenów małych miejscowości oraz wiejskich powoduje, że niektóre regiony wyludniają się i zaczyna brakować rąk do pracy. Natomiast pozostaje duża grupa osób starszych mniej efektownie realizująca zadania gospodarcze, a sama potrzebująca pomocy innych.

Podczas konferencji przedstawiono niektóre założenia badań pilotażowych, które mają odpowiedzieć, czy kierowane do osób starszych usługi z zakresu „telemedycyny” pozwolą zapewnić lepszą opiekę medyczną, szczególne dostęp do lekarzy specjalistów.

Zakłada się, że otrzymana wiedza na temat zmian demograficznych doprowadzi do zmian planów rozwoju miast i regionów. Taka analiza da do zaplanowania specyficznych kosztów związanych z infrastrukturą usług ze względu na powstające procesy depopulacyjne. Nastąpi zmiana polityki wobec potrzeb publicznego transportu, potrzeb zapotrzebowania na mieszkania, zwiększenie zapotrzebowania na usługi związanej z opieką społeczną i zdrowotną w regionach.

Konieczne dane do analiz są brane ze źródeł: statystyki publicznej w zakresie rezultatów, wydatków na usługi i infrastrukturę w dziedzinie: transportu, opieki społecznej, ochrony zdrowia, problemów mieszkalnictwa, dróg i gospodarki wodnej oraz ochrony środowiska.

Dodatkowo do analiz kosztów i cen brane są dane z dostępnych raportów branżowych oraz business intelligence.

Partnerami programu w Polsce są: Ministerstwo Rozwoju Regionalnego jako lider oraz województwa: małopolskie, łódzkie, pomorskie. Natomiast poza Polską projekt „Lokalne scenariusze zmian demograficznych” realizują: Chiny, Francja, Holandia, Japonia, Niemcy, Szwecja i Włochy.


Niestety marginesowo był potraktowany temat wykorzystania telefonii komórkowej i stacjonarnej dla potrzeb tele medycyny. A szkoda, bo to we współczesnym z informatyzowanym świecie to najtańsza i najbardziej mobilna usługa dla potrzeb medycznych szczególnie w środowiskach osób starszych i niepełnosprawnych. Dodatkowo taki system ma plus w postaci zmniejszenia czasu oczekiwania dostępu do usług medycznych.

Na zakończenie odbyła się debata panelowa z udziałem prof. Janusza A. Majcherka z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Marii Kanior ze Stowarzyszenia UTW w Tarnowie, dr n. M. Mieczysława Pasowicza z Krakowskiego Szpitala specjalistycznego im. Jana Pawła II, dr n. M. Katarzyna Szczerbińska z Instytutu Zdrowia Publicznego UJ i inni.

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim) i ( CC )

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz