Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 11 listopada 2012

Krakowskie seminarium 7 x 3 = 21


Można zastanowić się dlaczego organizatorzy w nazwie seminarium dali symbol 7 x 3 = 21 ? Co to za temat dla seniorów i ich zaangażowaniem w poznawanie świata.

7 - oznaczało, że zajęcia prowadzić będzie tylu wykładowców. Natomiast 3, trzeci wiek czyli seniorzy przez tyle paneli będą wprowadzeni w XXI wiek.

Po wielu latach przestojów i ociężałych działań wobec osób 50+ i wyżej czyli seniorów i inwalidów od kilku lat nawet znajdują się pieniądze aby osoby starsze nie czuły się zbędnym balastem.

Oczywiście w dużych miastach istnieją Otwarte Uniwersytety Trzeciego Wieku, ale tylko garstka osób ma tam szanse na uczestnictwo w zajęciach prowadzonych przez wybitnych naukowców, bo taki jest popyt.

Najczęściej w mniejszych miejscowościach tematyką osób starszych zajmują organizacje pozarządowe i czasami administracja samorządowa lub przedstawiciele władz wojewódzkich. Takim przykładem jest podkrakowska miejscowość Miechów, który słynie ze słynnej bazyliki Grobu Pańskiego, ale też dobrze zorganizowanej pracy na rzecz seniorów.

Współorganizatorami krakowskiego seminarium w dniu 9 listopada obok Stowarzyszenia Meritum z Krakowa była Biblioteka Miejska w Miechowie oraz
Miechowskie Centrum Aktywności Lokalnej dla Seniora.

Głównym tematem seminariów dla seniorów jest zawsze działanie poświecone jak aktywizować tą grupę społeczną. Kolejny temat to współpraca organizacji pozarządowych, samorządowych do wypracowania takich działań aby była integracja tego środowiska do właściwych kierunków wspierania inicjatyw grupy społecznej 50+.

Realizacje zadań na zaspokojenie potrzeb intelektualnych i rozszerzania wiedzy historycznej jak też zapoznawania ze współczesnymi trendami nauki, sztuki, kultury i techniki.

Podczas seminarium prof. Jan Dobrowolski z Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie przedstawił zasady działania przez 23 lata Uniwersytetu Otwartego dla seniorów przy AGH.

Jak się okazuje pracownicy naukowi oraz studenci w ramach kół naukowych tej uczelni przygotowują wykłady z zakresu postępu nauki, techniki w celu poprawy jakości życia przedstawiając badania przeprowadzone we Włoszech oraz Chinach.

Pani Anna Tarnawska z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie przedstawiła kilka przykładów jakie obecnie są realizowane programy skierowane dla seniorów. Jednym takim programem jest zadanie realizacji równego traktowania osób starszych jak też mężczyzn i kobiet. Wspieranie organizacji pozarządowych realizujące zadania na rzecz osób 50 + i inwalidów.

Pan Michał Góra z ROPS - Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie przedstawił jak powołać spółdzielnie socjalną. Okazuje się, że powołanie takiej jednostki nie jest trudne bo wystarczy zaledwie dwie osoby wzwyż aby powołać tego typu działania.

Co najważniejsze, że na to zadanie można otrzymać wsparcie finansowe przy organizowaniu wymienionej inicjatywy w wysokości do 20 tyś. złotych na osobę. Ale najważniejsze, że jest to aktywizacja osób starszych szczególnie w małych miasteczkach i na wsiach, a przy okazji dodatkowy dochód dla tych osób jak też jest to aktywizacja społeczno - zawodowa tej grupy.

Emeryci i renciści to niewykorzystany potencjał w pełni zasób ludzki dla potrzeb współczesnego społeczeństwa. Przejście na emeryturę nie przekreśla możliwości dalszego wykonywania dotychczasowych działań zawodowych ale w mniejszym zakresie.

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz